Skocz do zawartości

"Jestem nowy i mam kilka pytań" - wątek dla nowych graczy


Yacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Popieram przedmówców. Dodam, że jeśli ktoś ma niewiele kasy (z reguły nie dotyczy posiadaczy Valhalli 🤪 ) dobrym rozwiązaniem jest upolowanie i remont Niszczyciela Khaak (nie T2) bo jest tani i można go szybko wyremontować. Ma wprawdzie mniej dział ale z myśliwcami radzi sobie wyśmienicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 799
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cytat

To chyba logiczne ze olbrzymi statek nie jest w stanie sobie poradzic z malymi jednostkami. Musi miec wsparcie innych jednostek.

no teoretycznie tak 🤪

Cytat

I właśnie dlatego jednostki klasy M1 i M2 poruszają się w asyście myśliwców. Jeśli nie chcesz wsparcia myśliwców zdobądź Niszczyciel Khaak T2 albo klasyczną cebulę i wydaj mu rozkaz "chroń mnie". Kyony gamma rozprawią się z myśliwcami w oka mgnieniu.

Zamontowałem w końcowej wersji Flaki alfa no jakoś dają rade ale... raz ją niechcący zostawiłem przylecieli duuużą ilością myśliwców khaak i pupa valhalla poszła z dymem 😉 (a raczej z kyonem)

Cytat

A emitera wiązki pulsacyjnej nie idzie na vallhali zamontować :/ nie mówiąc już o Kyon'ach 😛 (nie ma jak Galleon szkoda że tak mało energii ma).

Odpowiem sobie sam na swoje żale, całe szczęście że się nie da, automat strzelania próbuje walić do statku często zanim on znajdzie się w zasięgu, ponieważ emiter wiązki pulsacyjnej ma co najmniej mały zasięg to "komputer" strzela pociskami często w próżnie Myśliwce sobie z daleka latają i bombardują rakietami i Kyonami a duży okręt totalnie nie jest w stanie nic zrobić (obserwacje na podstawie OTAS Castrum oraz Olympos) a zanim sie ruszy to wiecie Myśliwce 5 razy uciekną z zasięgu 😁

Cytat

Dałem mu rozkaz zniszcz wszystkich wrogów, sam zaś LX-em latałem w pobliżu niszcząc co większe muchy i obserwując jak Albatros przy pomocy FLAK-ów rozprawia się z piratami.

Zawsze lepiej samemu polatać czymś mniejszym M3 - M6 dookoła i porozwalać bo co za zabawa stać statkiem i patrzeć jak komputer robi praktycznie wszystko za nas 😁

Mam teraz inne pytanie Mając statek/stocznię Aran czy produkcja ogniw coś zużywa w przypadku tego statku i na jakiej zasadzie działa generator pola skokowego czy jakoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem na pytanie o ogniwa ale o pole skokowe owszem.

Wydajesz Aranowi komendę "Generuj pole skokowe" po czym zlecasz innym okrętom podlecenie w jego pobliże (nie wiem jak blisko, ale kilka kilometrów wystarczyło). Potem każesz Aranowi wykonać skok (ja zawsze skaczę do punktu w sektorze docelowym) i cała formacja jednocześnie znika z systemu i pojawia się w systemie docelowym 🤪 . Fajna zabawka.

BTW przydałoby się małe FAQ nt. specyficznych komend Arana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

BTW przydałoby się małe FAQ nt. specyficznych komend Arana.

można by zrobić spis statków X3 i XTM i powoli acz skutecznie dopisywać do nich opisy (jak to działa/jak uruchomić/co potrzebne itd) specjalnych właściwości

PS ale chyba teraz większość już pogrywa w TC i raczej nie będą chcieli robić FAQ do starszych wersji ;p

edit

czasem pojawiający się problem... gdy przyspieszam do pewnej prędkości SETA nie koniecznie x10 (1000% czy ileś tam) zdarza się tak że statki komputera (te moje wypełniające rozkazy też) przestają się ruszać :| (zwłaszcza dzieje się to w sektorach w których mnie nie ma) zorientowałem się gdy na przyspieszeniu b.źle statek strzelał do myśliwców (nie strzelał w ogóle albo w ogóle nie trafiał) oraz gdy coś długo trwała naprawa "K/J" przyspieszyłem o procenty kadłuba ani drgną kasa jest wszystko jest gdy wyłączyłem SETA zaczęło się coś ruszać :/

Komputer E8400 4GBRAM 2xRadeon4850 Win XP 32bit

Jestem po formacie na razie tfu tfu wszystko działa jako tako 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawą obserwacje... kupiłem całkowicie nowiutki czysty statek zadokowałem do doku zaopatrzeniowego (mój własny ;p z paroma licencjami na "ulepszenia") wszystkie ulepszenia zjadły mi około 82 milionów (cholernie dużo, ale patrząc na to ile wydałem w normalnym doku, i za same licencje to te 82 miliony są do przeżycia) i teraz kupiłem 2 statek ten sam z tym samym "czystym" uzbrojeniem oba zadokowałem w stoczni argonów w argon prime i SZOK

Sprzedaż statków

Czysty statek około 6 milionów

Ulepszony w doku 368 milionów

Biorąc pod uwagę że na ten "ulepszony" wydałem te 6 w stoczni i 82 za ulepszenia to zostaje mi jakieś 280 milionów czystego zysku!!

Czy to jest możliwe, czy to bug?

PS. Jest jakiś taki temat typu obserwacje? żeby można było zamieszczać ciekawostki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź poszczególne ulepszenia w które wyposażasz swój statek, gdyż czasem zdarzało się, iż gra ładowała do tego samego statku jakieś ulepszenie kilkakrotnie, przy czym gracz płacił tylko za jedną sztukę. Były takie przypadki z SCS więc może inne elementy wyposażenia też są powielane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sprawdź poszczególne ulepszenia w które wyposażasz swój statek, gdyż czasem zdarzało się, iż gra ładowała do tego samego statku jakieś ulepszenie kilkakrotnie, przy czym gracz płacił tylko za jedną sztukę. Były takie przypadki z SCS więc może inne elementy wyposażenia też są powielane.

sprawdziłem wszystkie upgrade są instalowane w ilości 1. Co prawda cholernie dużo wydałem żeby mieć te wszystkie ulepszenia (około 700milionów przed zakupem zostało mi może ze 100 tysięcy) + koszty poniesione na zwiększenie w odpowiednim stopniu reputacji u paru ras :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobra a o jaki statek chodzi? Piszesz, że kosztuje ok 6 mln więc wnioskuje, że to jakiś M3+.

słuchaj sprawdziłem to na Novie, centaurze, oraz pogromcy, mój dok zaopatrzeniowy ma ulepszenia wszystkie jakie udało mi się zdobyć wraz z tymi po 50 milionów za sztukę oraz te "nienazwane" SS coś tam itd. a zresztą zamieszczę listę:

http://img141.imageshack.us/my.php?imag ... 366vz9.jpg

http://img5.imageshack.us/my.php?image=24062111tk1.jpg

http://img141.imageshack.us/my.php?imag ... 566wy9.jpg

Teraz każdy statek jaki znajdę pusty w przestrzeni naprawiam w tym doku a później sprzedaje.... więc dochodzą do tego statki pirackie, Xenońskie, transportowce i inne 🤪

PS po ulepszeniach i naprawach każdy statek nie ma takiej samej ceny (chyba że z początku były jednakowe) wiec nie wygląda to na bug

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wina w tych SS_WARE. W większości przypadków jeśli nie masz odpowiednich skryptów, które tworzą odpowiednie urządzenia z SS_WARE to te puste mogą być źle określane przez grę. Chodzi mi o ceny sprzedaży i zakupu. To że masz tyle SS_WARE wskazuje na to że masz skrypt Weapons Dealer Stevio. Ja na twoim miejscu wyłączyłbym w DOK-u montowanie wszystkich SS_WARE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No wina w tych SS_WARE. W większości przypadków jeśli nie masz odpowiednich skryptów, które tworzą odpowiednie urządzenia z SS_WARE to te puste mogą być źle określane przez grę. Chodzi mi o ceny sprzedaży i zakupu. To że masz tyle SS_WARE wskazuje na to że masz skrypt Weapons Dealer Stevio. Ja na twoim miejscu wyłączyłbym w DOK-u montowanie wszystkich SS_WARE.

ok zaraz sprawdzę 🤪 może zysk będzie ale mniejszy 😉

ok już mam wyniki: (dla wyłączonych wszystkich SS_ware)

Kupiłem 2 eklipsy:

Koszt: 5,5

Cena sprzedaży: 3,8

Koszt udoskonaleń: 59,4

Cena sprzedaży udoskonalonej: 73,8

Po prostych obliczeniach mamy Zysk=73,8-(59,4+5,5)=8,9

Cena sprzedaży jest ceną którą stocznia podała mi dla gołej eklipsy, cena sprzedaży udoskonalonej jest to cena sprzedaży eklipsy z udoskonaleniami

PS wszystkie wartości w milionach kr za 1 statek (tam gdzie dotyczy) 😛

Wniosek zysk jest dużo mniejszy (niż z SS_WARE) ale jednak jest :-)

PSS wreszcie wiem jak można zarobić na doku zaopatrzeniowym 😁

Kolejna sprawa:

Cytat

Gildia Remontowa

to jest ten Overtune BBS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam, mam kilka pytań.

1 Czy mogę do swoich statków M3, M6 wynająć pilota wojskowego, chodzi o jak będę miał przykładowo lotniskowiec czy mogę do zadokowanych statków wynająć pilota który będzie walczył jak wydam polecenie?

2 Nie wiem czy to przez dodatkowe skrypty ale w poleceniach handlowych mam opcje wynajęcia pilota do handlu w sektorze lub galaktycznego, oprócz tego w specjalnych mam opcje wynajmij zwolnij pilota. Jak jest różnica?

3 Na jednej ze stacji (sektor ziemia) dostałem informacje o statku który mogę przejąć jak zapłacę, konkretnie chodziło o lotniskowiec Aragonów. Pa zapłacie sporej kasy dostałem informacje że statek znajduje się w sektorze "pusty". Co to za sektor? Czy to jakiś błąd gry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. I tak i nie. Aby statki wykonywały Twoje polecenie, nie musisz tam zatrudniać pilotów, po prostu będziesz wydawał im odpowiednie polecenia. Można natomiast wesprzeć się skryptami, które poprawią zdolności takich statków.

2. Polecenia, które masz w rozkazach handlowych to standardowe polecenia gry, przeczytasz o nich czyli o handlarzach sektorowych i wszechświatowych w instrukcji. Natomiast polecenie, które masz w rozkazach specjalnych to przedstawiciel handlowy, dodawany przez skrypt. Możesz o nim przeczytać w FAQ#54.

3. To wina skryptu. Takie oferty to dodaje albo BBS Extras, albo Bonus Packa (już nie pamiętam, a od zawsze grałem z jednym i drugim). Wczytaj save sprzed dokonania wpłaty, może oferta pojawi się jeszcze raz i tym razem będzie poprawnie podany sektor. Tylko uwaga, są to zawsze sektory pirackie i statek jest chroniony przez piratów, więc nie jest tak łatwo z jego przejęciem.

PS. to są Argoni, nie Aragoni. 😉 nie mają nic wspólnego z Aragornem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Jestem nowy w X Universe i mam mały problem. Mam do wykonania misję, w której mam się spotkać z flotą w Home of Light aby uzyskać dostęp do sensorów szpiegowskich. Spotkanie ma nastąpić nieopodal przetwórni NVidium. Po dotarciu do sektora - Flota złożona z kilku Mamutów i kilku eskadr myśliwskich jest - brak kontaktu radiowego z wyjątkiem ogólnych, nie wykryłem natomiast przetwórni Nvidium. Sprawdziłem znane mi sektory a trochę już ich jest ale nigdzie nie znalazłem śladu takiej przetwórni. może ktoś się zetknął z podobnym problemem. O co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, teraz ja się przywitam, siedzę na tym forum już od paru ładnych dni szukając różnych rozwiązań i wiele znalazłem, ale jednej rzeczy nie znalazłem i jest to rzecz którą ciężko w szukajce wpisać, więc jednak chyba zapytam tutaj.

Pytanko tyczy się zwykłego X3, bez XTM. Jaki jest cykl pojawiania się myśliwców/transportowców w wersjach M i L w stoczniach? Nie ukrywam, że upierdliwe to już jest momentami, to znaczy zawsze kiedy chce sobie coś kupić, okazuje się, że w stoczni właśnie w tej chwili są tylko wersje S, czyli jako wyposażenie dodatkowe dają 1MJ osłone i chyba wunderbauma coby go sobie przypiąć. I nie wiem ile mam czekać na pojawienie się wersji z lepszym dodatkowym wyposażeniem. Owszem, mógłbym kupić gołe i sam je doposażyć, ale:

- jak sobie pomyśle, że te 5 myśliwców, które mam właśnie zakupić mam wyposażać jeden po drugiim, szlag mnie trafia.

- w 3/4 sektorów nie można już dostać osłon 25MJ - wszystkie wykupiłem :/

- po prostu wolę kupić w zestawie.

Pytanie numer 2 mi się nasunęło. Zarzuciłem skrypta do poprawiania AI moich pilotów (był na tym forum w skryptowni), ale szczerze - chyba guzik działa. Mam inne skrypty, poinstalowane poprawnie itp, ale z tym cosik mi nie idzie. Czy ktoś ma coś, co na pewno działa i może polecić? Jest to dosyć istotne, bo raz dla testu lecąc NOVĄ zabrałem ze sobą jako skrzydłowych 5 pogromców i poleciałem rozwalić z nimi NIE BRONIONY piracki habitat. Habitat był niebroniony bo już sam mu wcześniej wieże laserowe zdjąłem. Z wyprawy tej wróćiłem z dwoma pogromcami, z czego jeden mocno pogruchotany - po prostu chłopaki w rozpędzie wbijali się w ten habitat jeden po drugim. Jak sobie teraz myślę, że mam wydać 12 baniek na 5 wypasionych myśliwców, które powpadają na siebie lub najbliższe asteroidy przy najbliższej okazji to mnie ciarki przechodzą, a jeszcze jestem na etapie, że kasą nie szastam na lewo i prawo :]

Z góry dzięki za pomoc, jak zwykle zadając dwa krótkie pytania musiałem się rozpisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszego pytania nie znam dokładnej odpowiedzi... Z tego co zauważyłem trwa to zwykle parę godzin ale ile dokładnie i od czego zależy (jeśli w ogóle) nie wiem.

Co do drugiego pytania, nie wiem o jaki dokładnie skrypt chodzi ale z tego co się orientuję nikomu nie udało się jeszcze poprawić zachowania AI pod względem sterowania i omijania przeszkód. Zarówno nasz autopilot jak i statki którymi steruje AI inteligencją nie grzeszą i mają tendencję do wpadania na: siebie nawzajem/stacje/asteroidy/nasz statek/itd 😀 Można to zminimalizować oddając w ręce komputerowych pilotów myśliwce o jak najmniejszej prędkości, wtedy jest większa szansa, że statek da radę wyminąć swój cel po ataku, a nie wprasuje się w niego. Doradzam też ostrożny dobór rakiet dla nich (statek powinien być wolniejszy od danej rakiety, żeby w nią nie wleciał po wystrzeleniu 😀 ).

Ogólnie do ataków na stacje lepiej jest wziąć ze sobą jakąś większą jednostkę i/albo wypchać ładownię po brzegi rakietami i nimi sobie pomagać. Te 12 milionów o których piszesz powinny akurat wystarczyć na jakąś korwetę 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie korwetę zaraz kupię. Zbyt szybkich myśliwców też nie kupiłem, Nova ścigacze to chyba mimo wszystko jednak nie demony prędkości a sam takim latam więc dobrze by było, żeby chłopaki za mną nadążali. Poza tym na wszelki wypadek nie wyposażyłem ich w żadne rakiety. Połowa z nich pewnie wysadziłaby się sama odpalając rakiety w momencie kiedy są ostrzeliwywane :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pojawienie się statków typu M i L jest uzależnione zasobami tarcz w doku zaopatrzeniowym. Jeżeli w doku brakuje 25MJ, to nie pojawią się wersje L.

2. Najlepiej jest latać bez "pomagierów", więcej z nimi problemów i nerwów. Jak już coś, wydaj kasę na jakąś dobrą korwetę. W przyszłości na większe batalie, to raczej statki klasy M1/M2/M7 będziesz używać jako pomagierów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. Pojawienie się statków typu M i L jest uzależnione zasobami tarcz w doku zaopatrzeniowym. Jeżeli w doku brakuje 25MJ, to nie pojawią się wersje L.

Mhm, a jeśli w doku zaopatrzeniowym wogóle nie ma w ofercie 25MJ?

Poza tym coś ta teoria mi niezbyt pasi bo coś za regularnie to sie zmienia w tym samym czasie we wszystkich stoczniach każdej rasy. Ale w sumie sam nie wiem, mam ciekawsze rzeczy do roboty niż tylko gapić się w oferty stoczni 😀

Cytat

2. Najlepiej jest latać bez "pomagierów", więcej z nimi problemów i nerwów. Jak już coś, wydaj kasę na jakąś dobrą korwetę. W przyszłości na większe batalie, to raczej statki klasy M1/M2/M7 będziesz używać jako pomagierów.

No i pewnie że latam bez, ani mi przez myśl nie przeszło żeby z kimś latać. Sam pomykam eklipsą obecnie, korwety z myśliwcami patrolują rejony gdzie mam licencje policyjną i gdzie grasują piraci i dzięki temu zarabiają na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem nowym graczem(raczej=nie mogę się oderwać) i mam dylemat.

Problem w tym że mam wersję X3:Reunion 2.5 z czasopisma ale instrukcja mnie nie zadowala,czy jest jakiś dobry poradnik

do tej gry na necie czy musze kupić wersję pudełkową aby mieć jakieś materiały o np.laserach itp.?

Gram już chwilkę (k.krzemu,elektrownia,kryształy,microchipy,mam nawet Jacht i zbieram na stację do HQ)ale jeszcze

nie wiem co sobie doinstalować żeby się lepiej grało(nie używam cheatów).

Czytałem posty i nic nie znalazłem na temat poradnika(jak się mylę to sorki,przeoczenie jakieś)

Proszę o pomoc 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja z wersji pudełkowej to nic innego jak ta sama instrukcja z PDFa z gry.

Sam jakiegoś większego poradnita także nie znalazłem, ale powoli się wgryzałem w grę. Pomocne było bardzo to forum, gdzie przeglądając różne tematy trafiałem na różne ciekawostki.

A jeszcze ardziej pomocne okazały się skrypty - nie cheaty tylko skrypty, które w dużym stopniu potrafią grę rozbudować i sprawić granie dużo przyjemniejszym.

Zajrzyj do tematu ze skryptami i spolszczeniami, na pewno od razu znajdziesz tam kilka rzeczy które z miejsca Ci się przydadzą a z czasem będziesz dodawał kolejne i gra nabierze dużo większych rumieńców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świstek papieru, jaki pewnie dostałeś, to nie instrukcja...

Dobrą powinieneś znaleźć na płycie w formacie *.PDF

Co do "upiększenia" gry, polecam w szczególności moda Xtended - znajdziesz go w dziale skrypty. Nie będę się rozpisywał dlaczemu on taki fajny itp, bo już tyle było o nim napisane!

Ściągaj, instaluj, baw się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie poleceń "zbierz towary w sektorze" i "zbierz skały".

Statek posiada wszystkie polecenia handlowe, nawigacyjne, specjalne, a nawet bojowe i wszystkie wymagane sprzęty (zgodnie z informacjami zawartymi w FAQ).

W przypadku pierwszego polecenia statek zamiast zbierać towary po prostu je taranuje i niszczy kontenery, w drugim przypadku nie robi nic. Dokładnie leci do sektora gdzie ma zbierać skały i po prostu stoi w miejscu. Zbierać minerały zaczyna dopiero wtedy gdy mu rozsadzę asteroidę sam natomiast nie próbuje tego robić mimo, że posiada odpowiedni sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...