Skocz do zawartości

Czy X3 wykorzystuje 2 rdzenie procesora ?


PawelKult
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do dyspozycji dwa procesory Intel Celeron 2x2.0 (E1400) i Pentium 4 3.06 (524)

Obecnie mam włożonego celerona i w niektórych sektorach gdzie jest np dużo asteroid albo jakiś niszczyciel wypuści salwę gra strasznie tnie. Gram na maksymalnych detalach w rozdzielczości 1680x1050 AAx8. Jeśli wyłączę AA albo zmniejszę rozdzielczość to nie robi dużej różnicy bo karta graficzna jest dobra GeForce 9600GT 1024 i daje sobie z tym radę, ogranicza ją procesor. Jak że nie mam teraz kasy na nowy procesor to muszę kombinować. Jak myślicie który lepiej nada się do X3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie tymczasowe rozwiązanie że kupię Pentium Dual Core 2.8 FSB 800 2x2mb cache za zaledwie 169 zł na allegro, co prawda nie jest to Core2Duo ale na pewno bije oba te procesory i powinien wystarczyć na razie. Rozbudowa kompa taka jak mnie interesuje to Core2Quad 2,5 1333 + 4GB ram 1333 + płyta główna z odpowiednimi szynami i PCI-Express 2.0x16 czyli 1500 zł ale to jeszcze długo nie nastąpi także warto do tego czasu mieć chociaż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzbraniam się przede wszystkim od skryptów zmieniających cokolwiek w zasadach gry, jeśli chodzi o te na wydajność to trzeba będzie chyba wrzucić jednak bo TC nie jest przykładem dobrej optymalizacji z tego co widzę. Ale to później zobaczę najpierw na tym procesorze, nie jest to nowy model ale powinna być znaczna poprawa 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł ale jak się okazało odpowiedź nie jest jednoznaczna bo niby nie obsługuje dwóch rdzeni ale jednak chodzi lepiej na Celeron Dual Core 2x2.0 GHz cache 512 niż na Pentium 4 3.06 cache 1024. Wniosek: nawet jeśli gra nie obsługuje dwóch rdzeni to jednak procesor dwurdzeniowy niższej klasy daje jej lepszą wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobry pomysł ale jak się okazało odpowiedź nie jest jednoznaczna bo niby nie obsługuje dwóch rdzeni ale jednak chodzi lepiej na Celeron Dual Core 2x2.0 GHz

hmmm a nie lepiej zastosować prosty trik tzn jeśli masz więcej rdzeni odpalić grę na nie używanym rdzeniu, można wykorzystać program (cpu-control) który w prosty sposób odpali grę na "wolnym drugim/trzecim" rdzeniu, system, gg, antyvir itp ustawiamy na pierwszym w ten sposób zyskujemy trochę mocy 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

hmmm a nie lepiej zastosować prosty trik tzn jeśli masz więcej rdzeni odpalić grę na nie używanym rdzeniu, można wykorzystać program (cpu-control) który w prosty sposób odpali grę na "wolnym drugim/trzecim" rdzeniu, system, gg, antyvir itp ustawiamy na pierwszym w ten sposób zyskujemy trochę mocy 😀

A to sprawdzona metoda, która ewidentnie poprawia wydajność? 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość polega na tym że jak masz 2 rdzenie to gra chodzi na jednym a na drugim chodzi system ze wszystkimi procesami (co prawda w rzeczywistości tak nie jest bo x3 potrafi się rozkładać na wszystkich rdzeniach ale nadal będzie działało na jednym wątku ale takie działanie minimalnie odciąża procesor gdyż na przykład oba rdzenie są obciążone w 50 % na procesorach 3 rdzeniowych jak u mnie gra zjada 33% każdego rdzenia(gdyby architektura silnika była wielo wątkowa to gra potrafiła by wykorzystać dodatkowe rdzenie w 100%)) poza tym procesory które podałeś różnią się architekturą i X3 może akurat woleć architekturę celerona i dlatego na nim lepiej chodzi. do x3 bardzo ważne jest taktowanie twórcy twierdza że okolice 3ghz powinny wystarczyć na procesorze 2 i więcej rdzeniowym. różnice w działniu między 1 a 2 rdzenie zauważysz na pewno, ale 2 i więcej już nie zauważysz no chyba że stanowczo będą się różniły architekturą i ilością cykli na instrukcję.

Jak już ktoś wyżej mówił x3 także lubi w procesorze dużo pamięci cache.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kupiłem już jakiś czas temu Pentium Dual Core 2,70 E5400, leżał tydzień na półce bo moja płyta go nie obsługiwała a dzisiaj kupiłem płytę i okazuje się że mogę włożyć tylko 2 kostki ramu bo maja kosteczki z 2 stron a nie z jednej, moje parszywe szczęście... No ale w końcu odpaliłem i teraz nawet na 2 GB ramu w sektorach z asteroidami gdzie strasznie cięło teraz chodzi płynnie, jest super a jeszcze nawet nie podkręcałem procka, a jego ludzie podkręcają do 3,6 !!! Gorąco polecam jeśli ktoś rozgląda się za tanim dobrym procesorem 😀 W końcu wracam do gry 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

Dobry pomysł ale jak się okazało odpowiedź nie jest jednoznaczna bo niby nie obsługuje dwóch rdzeni ale jednak chodzi lepiej na Celeron Dual Core 2x2.0 GHz

hmmm a nie lepiej zastosować prosty trik tzn jeśli masz więcej rdzeni odpalić grę na nie używanym rdzeniu, można wykorzystać program (cpu-control) który w prosty sposób odpali grę na "wolnym drugim/trzecim" rdzeniu, system, gg, antyvir itp ustawiamy na pierwszym w ten sposób zyskujemy trochę mocy 😀

przeprowadziłem testy na demie X3 . I mogę spokojnie stwierdzić że większej bzdury nie słyszałem w stosunku do X3. Na przypisanym rdzeniu po teście X3 63 FPS przed przypisaniem hehe 88 FPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem jakiś miech temu Athlona II X3 440 i płytę nie będę pisał jaką bo bez sensu..specjalnie do X3TC i skok mam wielki w porównaniu do jedno rdzeniówki jak i do dwórdzeniowego procka na którym gra kuzyn.Z tą może różnicą że moja płyta sama przez bios używa jednego rdzenia do obsługi karty graficznej(nie zintegrowanej).Na SETA 1000 działa płynnie no może za wyjątkiem zadym ale to każdy wie jak to jest z X'ami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podpisuję się pod wypowiedzią Konrada162.

Mam C2D pracującego z częstotliwością 3,6Gh. Przypisanie gry do jednego rdzenia bardzo obniża wydajność. Mam 2GB ramu i uważam, że dopiero przy 4 GB gra będzie w miarę płynna.

Z czasem, gdy odkrywam coraz więcej sektorów gra sukcesywnie zwalnia. Przy odkryciu około 3/4 mapy wydajność spada do 20 fps (bez walki). Gram bez mgły, bez cywili i bez małych skał. Gdy zaczynam grę od początku, mając okryty 1 sektor mam około 80 fps-ów.

Gra jest masakrycznie niezoptymalizowana. I tyle.

Zmiana opcji graficznych gry w trakcie rozgrywki nie przynosi żadnej widocznej poprawy a zmiana opcji graficznych z poziomu sytemu potrafi skutecznie wykrzaczyć grę - przestają działać zapisane stany gry. To właśnie przytrafiło mi się niedawno.

Przeinstalowałem grę na nowo, od nowa dodałem wszystkie skrypty oraz mody i .... w miarę odkrywania mapy ilość wyświetlanych fps-ów spada. Widać taka specyfika 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam to szczęście że gra chodzi u mnie elegancko i bardzo płynnie co prawda ilość ramu jaką zabiera na swoje działanie czasem jest ogromna (gra zabiera 3,2GB RAM a 4GB mam) to mimo iż ostatnio zmieniłem procesor (i7 860) to na C2D E8400 3,8GHz też chodziła bardzo fajnie. Na razie jeszcze nie podkręcałem i7 czyli jej taktowanie to około 2,8GHz tak więc wszystko przede mną 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam.

Podpisuję się pod wypowiedzią Konrada162.

Mam C2D pracującego z częstotliwością 3,6Gh. Przypisanie gry do jednego rdzenia bardzo obniża wydajność. Mam 2GB ramu i uważam, że dopiero przy 4 GB gra będzie w miarę płynna.

Z czasem, gdy odkrywam coraz więcej sektorów gra sukcesywnie zwalnia. Przy odkryciu około 3/4 mapy wydajność spada do 20 fps (bez walki). Gram bez mgły, bez cywili i bez małych skał. Gdy zaczynam grę od początku, mając okryty 1 sektor mam około 80 fps-ów.

Gra jest masakrycznie niezoptymalizowana. I tyle.

Zmiana opcji graficznych gry w trakcie rozgrywki nie przynosi żadnej widocznej poprawy a zmiana opcji graficznych z poziomu sytemu potrafi skutecznie wykrzaczyć grę - przestają działać zapisane stany gry. To właśnie przytrafiło mi się niedawno.

Przeinstalowałem grę na nowo, od nowa dodałem wszystkie skrypty oraz mody i .... w miarę odkrywania mapy ilość wyświetlanych fps-ów spada. Widać taka specyfika 😀

Jaki system operacyjny masz ? Grasz ze skryptami i modami dodającymi jakieś statki AI ? Z mapą trochę dziwne, u mnie na FPS odrobinę spadają dopiero gdy zaczynam masowo stawiać satelity w każdym sektorze, samo odkrywanie nie wpływa praktycznie wcale na wydajność, a proca mam duuużo wolniejszego (jednordzeniowy Athlon XP ~3400+, 2GB RAM i Windows XP). Stawiałbym raczej na to, że z czasem pojawia się coraz więcej jednostek NPC i to one zamulają grę. Uruchom kiedyś na próbę skrypt kill all ships, zobaczysz jak wpłynie na ilość FPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam C2D E8400 3.0 GHz, 2GB RAM, Radeona 4850 512MB. Win XP.

Gram najczęściej z DDTC, skryptami i modami takimi jak w linku w stopce. Usuwam skałki, statki cywilne (ale dodaję mnóstwo pirackich i teraz Kha'ak - mod pirate patrols&Kha'ak invasions), używam moda SS_T's X3TC Performance upgrade, a w grze bez DDTC Immersive bacground.

Gra przy odkryciu 101% sektorów (dodatkowy z fabuły New Home 😀 ) chodzi płynnie, małe zacięcia przy rozpoczynaniu misji (gdy skrypty tworzą wrogie statki), walki płynne, FRAPS wykazuje różne wartości od 50 FPS do 80-90, zależy od sektora i jak zauważyłem ustawienia się w sektorze.

PS. Dyskusja nieco odbiega od tematu. Temat o wydajności jest inny, pisałem tam ostatnio: http://xudb.pl/topic/1067-re-ulepszanie-wydajno-ci-gry-zbi-r-poprawek-i-skrypt-w-dla-tc/page__pid__19046__st__10#entry19046

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...