Skocz do zawartości

Sterowanie i celowanie


Vrihedd
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwszym uruchomieniu TC przeżyłem lekki szok widząc nowy system sterowania. W pierwszej chwili pomyślałem, że się nie przyzwyczaję. Potem skojarzyłem, że coś podobnego było we Freelancerze i dobrze sobie radziłem a poza tym kilka osób pisało, że jest nawet lepszy od poprzedniego. Ok. Zaparłem się, przyzwyczaiłem i jest dobrze. Po paru godzinach gry przyszedł czas na pytania.

1. Czy jest jakiś sposób na sterowanie statkiem z włączoną mapą sektora, spisem własności itp? Niejednokrotnie w X3R korzystałem z tej opcji. Da się bez niej żyć ale po co jeśli można inaczej?

2. Czy opcja autocelowania (instalowana wraz z oprogramowaniem bojowym Mk I i II) działa wyłącznie przy strzale przed dziób (używając domyślnie ctrl)? Wydaje mi się, że celując kursorem mam zdecydowanie mniej trafień, komputer nie nanosi poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1) Jeśli masz dżojstik to owszem, można sterować - sam tak gram:)

Nie mam, gram myszą.

Cytat

2. Nie strzelaj Ctrl, podczas lotu na ręcznym sterowaniu prawym przyciskiem myszy. A masz włączone autocelowanie (przycisk K) na HUD-zie powinno pisać WŁ.

Niejasno się wyraziłem. Właśnie chodzi mi o autocelowanie przy strzale w kursor używając prawego przycisku myszy .

Sprawdziłem tą opcję na stacjonarnym celu. Podczas strzału controlem komputer nanosi poprawkę, jeżeli krzyżyk w środku celownika mruga - standard z X3R (może i z poprzednich części, nie wiem 😉 ). Pole skutecznego ostrzału jest zatem dość spore i trafienie jest zdecydowanie łatwiejsze. Z kolei kiedy celuję myszą to muszę idealnie nakierować celownik na ostrzeliwany statek w przeciwnym wypadku mogę zagotować farbę na jego kadłubie i nie osiągnąć żadnego trafienia.

Reasumując - przy moich umiejętnościach pilotażu i strzeleckich - strzelania na kursor mogę używać przy bliskich, mających dużą prędkość kątową celach a przy odległych, kiedy cel jest malutki lub prawie niewidoczny wykorzystywać strzał przed dziób (control), przy którym oprogramowanie bojowe skoryguje mój błąd i naniesie poprawkę.

Cytat

1. Wybranie Shift+N przełącza w klasyczny tryb lotu taki jak X3R.

Wiem 😉 Postawiłem sobie za punkt honoru nie być krową, która nie zmienia poglądów 😀 i nauczyć się nowego sterowania, żeby mieć porównanie.

Edit: W pierwszej chwili źle zrozumiałem. Rzeczywiście można to wykorzystać. Wprawdzie trzeba wykonać dodatkowy zabieg ale da się przyzwyczaić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie takiego sterowania. Ja automatyczne celowanie mam włączone. Do celu zbliżam się na autopilocie, tuż przed tym jak znajdzie się w zasięgu wyłączam autopilota i przechodzę na sterowanie ręczne, myszą. Na klawiaturze to tylko WSAD i klawisze do wystrzeliwania rakiet i ich zmiany. Efekty? Można poczytać w niejednym temacie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wyobrażam sobie takiego sterowania. Ja automatyczne celowanie mam włączone. Do celu zbliżam się na autopilocie, tuż przed tym jak znajdzie się w zasięgu wyłączam autopilota i przechodzę na sterowanie ręczne, myszą. Na klawiaturze to tylko WSAD i klawisze do wystrzeliwania rakiet i ich zmiany. Efekty? Można poczytać w niejednym temacie na forum.

Tak samo i ja. Jestem pilotem weteranem i za Chiny nie oddałbym przyjemności z podchodzenia do wrażych statków i manewrowania między salwami pocisków. A jak nie trafiam zawsze, to... nic się nie dzieje. Jak w realu 😉. Jedyne co używam to celowników z bojowych poleceń. Nic więcej, żadnych ABSów, czysty motor i mechanika!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

Nie wyobrażam sobie takiego sterowania. Ja automatyczne celowanie mam włączone. Do celu zbliżam się na autopilocie, tuż przed tym jak znajdzie się w zasięgu wyłączam autopilota i przechodzę na sterowanie ręczne, myszą. Na klawiaturze to tylko WSAD i klawisze do wystrzeliwania rakiet i ich zmiany. Efekty? Można poczytać w niejednym temacie na forum.

Tak samo i ja. Jestem pilotem weteranem i za Chiny nie oddałbym przyjemności z podchodzenia do wrażych statków i manewrowania między salwami pocisków. A jak nie trafiam zawsze, to... nic się nie dzieje. Jak w realu 😉. Jedyne co używam to celowników z bojowych poleceń. Nic więcej, żadnych ABSów, czysty motor i mechanika!

Czyli zasady prowadzenia walki mamy te same 😉 Różnica tkwi w umiejętnościach (może troszeczkę w mojej leciwej myszce - ale jest takie przysłowie o baletnicy więc się nie upieram).

Teraz, kiedy wiem, że strzał na kursor odbywa się bez autocelowania zacząłem to brać pod uwagę i efekty są lepsze. Poprzednio pozwalałem sobie na pewną niedbałość wierząc, że salwa i tak wejdzie. A do małych celów z dystansu strzelam przed dziób - kończę starcie szybciej i bez zbędnego tańca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sterowanie jest tak skaszanionie jak w X3: Reunion? bynajmniej dla mnie, chce latac myszka+klawa... chodzi o to czy mozna ustawic czulosc myszki, bo w X3R nie bylo takiej opcji(lub nie umialem tego ustawic) i musialem machac reka po calym biurku ;/ - co bylo dosyc meczace i niewygodne... dlatego dlugo nie zabawilem z Reunion - a gierka jako taka bardzo mi sie podobala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca strzał myszką nie jest poprawiany przez komputer pokładowy. Ale to widać tylko przy dużych celach, i to blisko nich. Autocelowanie próboje trafić w znacznik (czerwony kwadrat) oznaczający dany obiekt jeśli klikamy myszą wystarczająco blisko celownika, jeśli kawałek dalej, to strzał odbywa się na wprost, bez korygowania.

Cytat

]Reasumując - przy moich umiejętnościach pilotażu i strzeleckich - strzelania na kursor mogę używać przy bliskich, mających dużą prędkość kątową celach a przy odległych, kiedy cel jest malutki lub prawie niewidoczny wykorzystywać strzał przed dziób (control), przy którym oprogramowanie bojowe skoryguje mój błąd i naniesie poprawkę..

O, ale to mi się spodobało, chyba spróbuję.

Ogólnie dzięki temu tematowi zorientowałem się, że jeśli nie celuję dokładnie, to nie trafiam. Czas zacząć wykorzystywać to, że działka na stakach nie są zamontowane na sztywno (mimo to, że te głowne tak wyglądają, bo nie są w wieżyczkach) i mogą się obracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ten wywód nie ma sensu, Ctrl czy klik myszą - to daje dokładnie ten sam efekt. 😀

Jedynie przy "nowoczesnym" (czyli nieklasycznym) sterowaniu można ręcznie sterować ogniem nie zmieniając kierunku lotu. To jest udogodnienie dla graczy kierujących statkami o małej ( w każdm bądź razie zbyt małej jak na obrany cel) sterowności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Sam na razie jadę na klasycznym sterowaniu, jakoś nie doszedłem jeszcze do optymalnej konfiguracji "nowego" sterowania. Aczkolwiek jeszcze nad nim pomyśle bo podobne było we Freelancerze i bardzo się tam sprawdzało.

Btw, pytanie, jaka jest różnica między zwykłym "fire" a tym, nazwanym bodaj w opcjach "wzdłuż kadłuba" czy jakoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...