Skocz do zawartości

Sprzęt - kompy - gry


S11
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuuję wątek z ego forum 😛.

Mam taką zagwozdkę, dot. tekstur trilinearnych.

Otóż gdy wybieram takie w menu gry, wszystko strasznie siada, a zauważalnych różnic w porównaniu do bilinearnych tekstur nie widać. Ponownie, czy lepsze jest filtrowanie trilinearne czy wymaksowane anizo (x4 lub więcej). Gdy włączam Anizox4 gra chodzi płynnie, gdy przełączam na trilinear - tnie się. Obecnie sprawdzałem na Turoku, ale wcześniej miałem podobne odczucia przy innych grach. W większości przypadków różnic wizualnych pomiędzy bilinear i trilinear nie dostrzegłem, za to oczywisty spadek wydajności przy tym drugim był zauważałny.

Zastanawiam się po kiego grzyba była potrzebna taka opcja (trilinear), skoro tak mały z niej pożytek, bo nawet najsilniejsze sprzęty się dławią, a zysk minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne jest zachowanie karty graficznej, które opisujesz 😛 . Jeśli chodzi o filtrowania (bilinear, trilinear i anizotropic) to właśnie w tej kolejności coraz mocniej obciążają GPU powodując polepszenie grafiki, a dokładnie przejść pomiędzu mapami MIP.

Filtrowanie 2-liniowe - ustala kolor punktu uśredniając kolory 4 sąsiednich punktów w tej samej płaszczyźnie.

Filtrowanie 3-liniowe - ustala kolor punktu uśredniając kolory 8 sąsiednich punktów w tej samej płaszczyźnie. Nieznacznie lepszy efekt przejść pomiędzy kolorami w stosunku do 2-liniowej filtracji.

Filtrowanie anizotropowe - ustala kolor punktu uśredniając kolory 16 sąsiednich punktów, ale każdy następny punkt brany jest z innej płaszczyzny zgodnie z kierunkiem obserwacji. Dużo lepszy efekt przejść pomiędzy kolorami, szczególnie przy zmianach kierunku obserwacji.

Przykład:

Tyle naukowego bełkotu, ale widać, że filtrowanie anizotropowe powinno Ci ciąć bardziej niż 3-liniowe.

Tym bardziej jest to dziwne, bo producenci kart nas trochę oszukują i począwszy od serii FX (NVIDIA) i Radeon 9600 (ATI) nie stosuje się czystej filtracji 3-liniowej tylko mieszankę 2 i 3-liniowej - dużo lepsza wydajność, mały spadek jakości. To sterownik karty (Force Ware lub Catalyst) wybiera, które obszary są filtrowane dwu, a które trzyliniowo.

Może więc u Ciebie problem leży w sterowniku, albo producent zastosował jakieś optymalizacje/uproszczenia filtracji anizotropowej. Od jakiegoś czasu wypadłem z tematu i dokładnie nie śledzę nowinek technicznych, ale niejednokrotnie przeskakiwałem np. na starszy sterownik dla jakiejś gry, uzyskując lepszy efekt. Może warto by sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tyle naukowego bełkotu, ale widać, że filtrowanie anizotropowe powinno Ci ciąć bardziej niż 3-liniowe.

Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie 😛. Czy jednak nie powinienem się cieszyć, że lepszą wydajność mam na Anizo niż na trójliniowym filtrowaniu? Zmieniając sterownik na inny mógłbym to pogorszyć, a skoro Anizo lepsze efekty daje niż 3-liniowe, to chyba lepiej zostawić jak jest. Ten efekt w Turoku może być wynikiem kiepskiej optymalizacji samej gry, zakładając te wszystkie bitmapy wokół i fakt, że świat wokół głównej ścieżki jest zablokowany (niedostępny dla gracza teren w zasięgu wzroku), to fakt cięcia się gry na średnich ustawieniach może być wynikiem niedopracowania gry. Oblivion i X3 XTM w pełnych detalach chodzą bez zacięć, a obciążenie grafiki wydaje się w tych grach dużo większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Sau - anizotropic śmiga Ci bez problemu więc nie ma co kombinować. Tym bardziej, że faktycznie jedną z przyczyn może być sama gra.

Dziwne to i niewytłumaczalne dla mnie, ale tak jest i koniec. Zastosowanie ma tu chyba Teoria Trzmiela (przytocze bo bardzo ciekawa):

Otóż, uczeni fizycy obliczyli, że trzmiel nie może latać, bo ma za małą powierzchnię skrzydełek w stosunku do masy ciała. Ale trzmiel o tym nie wie ...... i lata 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cytat

Co to znaczy Dual Channel Interleaved Te Interleaved czy to jest jako błąd

czy mam wszystko ok chodzi o pamięć

Chodzi o pamięć RAM, a konkretnie o wykorzystanie trybu Dual, w którym teoretycznie uzyskuje się zapis i odczyt w tym samym czasie. To nie błąd, tylko tryb działania pamięci RAM, w którym powinna ona działać około 20-30% szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na przyszłość: nie ma dwóch identycznych rzeczy. A co do DC to z doświadczenia wiem, że niekoniecznie kostki muszą mieć takie same parametry. Ba, DC działał mi nawet wtedy, gdy dałem dwie kostki o różnych rozmiarach... Ale u mnie to akurat może być wyjątek od reguły, bo kiedyś (podczas czyszczenia kompa; gdybym go nie czyścił, to pewnie do tej pory bym tego nie zauważył) zobaczyłem, że pamięć wsunięta jest w slot tylko do połowy, tzn. skośnie... no, pół kostki siedziało w slocie a pół wystawało ponad - i wszystko działało bezproblemowo (wtf? do tej pory nie wiem :/ ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalovy, pamięć może działać w trybie Dual Channel w niesymetrycznych konfiguracjach, np: 1 kość 512 MB, druga 256, bądź na przykład: 1 kość 1 GB, druga 2 GB, wszystko, zależy tu od płyty głównej i jej możliwości konfiguracyjnych. Ba, nawet czytałem, że da się zrobić dual channel z 3 kości, 2 połączone w jedno, i w trybie dual z 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę trochę temat 😀

Wczoraj mój windows pobrał aktualizacje, a dokładnie jedną - Service Pack 3. Jeszcze przed jego premierą prowadzonych było wiele dyskusji odnośnie rewolucyjnych zmian, jakie rzekomo miał nieść ze sobą ów dodatek. Śledziłem je na bierząco, lecz w pewnym momencie przestałem a SP3 zszedł na dalszy plan. Wczoraj windows mi o nim przypomniał. Nie wiem czy jest to tylko moje subiektywne odczucie, ale system jakby pracował szybciej i płynniej. Piszę o tym bo chciałbym poznać wasze opinię na temat SP3. Czy zauważyliście jakąs zmiane na lepsze, bądź na gorsze po zainstalowaniu tego dodatku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnych zmian, to tylko zbiorcza aktualizacje tego co dotychczas sie pojawilo + kilka aplikacji nie majacych znaczenia dla przecietnego usera. Majac instalke Win XPSP3 nie trzeba sciagac pozniej po kilkadziesiat aktualizacji naraz. Majac juz SP2 nie ma sensu instalowac jeszcze raz tego samego. Na drugim komputerze przy formatowaniu instalowalem Win XPSP3 i wyskoczylo zaledwie kilka latek do pobrania zamiast kilkudziesieciu. Ot takie moje spostrzerzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam SP2 i wyłaczoną funkcję pobierania aktualizacji

Tez nigdy nie ufałem tym śmieciom, ale jakoś ostatnio żona mnie namówiła na właczenie aktualizacji. Wydaje mi się, że to SP3 trochę pszyspieszyło kompa, jednak może to być tylko efekt psychologiczny - chcę żeby szybciej pracował, więc tak jest (takie samospełniające się proroctwo tylko w odniesieniu do przedmiotu nie człowieka 😀 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Możecie polecić mi kartę grafiki do 300 zł? Moja X850XL PE odeszła w niebyt. Wolałbym coś ATI i co powiecie o 2900 PRO?

O 2900pro niewiele wiem - a wiedziałbym, gdyby to był dobry procesor.

Na AGP polecam x3850 lub ewentualnie gorszy x1950 (obie w opcji 512 MB), tylko że obie te opcje kosztują od 20 do 50 zł więcej niż 300 zł.

Na PCI-E dobry byłby chipset x3870, również z 512 MB (więcej ram'u spowalnia działanie karty) - tu spokojnie zmieścisz się w kwocie 300 zł (polecam szczególnie ten model: http://www.ceneo.pl/1535404 - świetne chłodzenie).

PS. Poczytałem o tym 2900 PRO. Możesz spokojnie go brać (świetnie się podkręca, ponad poziom wersji XT, czyli o klasę lepszej), ale nie wiem, czy jest w wersji na AGP - znalazłem go tylko z szyną PCI-E (na Komputroniku kosztuje teraz 199 zł - a ceny normalne wynosiły ponad 1500 zł!). Jedyne mankamenty tego CPU to znaczna głośność układu chłodzącego i olbrzymie zapotrzebowanie na prąd - około 200 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Znalazłem coś takiego: http://www.fotoexpert.pl/aparat-produkt ... tml#subset ale jest jeden problem, na stronie HISa nie ma takiego oznaczenia, jak na tej stronie.

To jest ten produkt: http://www.ceneo.pl/1354194

Całkiem dobry, nieprądożerny, wykorzystujący DDR4 (szkoda że nie DDR5, ale to już koszty...), z cichym chłodzeniem, które dobrze daje radę w nie-za-wysokich temperaturach otoczenia. A do jakiego procka ma być ta karta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...