Skocz do zawartości

VISTA - kilka rad ??


El_Dar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio po poważnej awarii systemu Win XP (znikły dwie partycje w tym ta z systemem i X-ami ;() postanowiłem przesiąść się na Vistę nabyłem (po WIELKICH lawiracji w pracy i przekonywania szefa że warto we mnie zainwestować 🤪) Viste Ultimate 64 SP 1

Dziś się biorę za instalowanie i tu moja prośba.

Może by ktoś podzielił się swymi uwagami na temat rzeczonego systemu i jego korelacji z GRAMI 😉 i innym ustrojstwem.

Sformułowań typu że Vista jest do Duuu.....y raczej nie oczekuję gdyż raczej jestem przekonany że chce instalować to ustrojstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie używam wersji Home Premium ale pewne podobieństwa na pewno istnieją.

Na pewno musisz się przyzwyczaić, że część instalek i gier musisz odpalać z opcją "uruchom jako administrator". W przeciwnym wypadku będą się wywalać.

Niektórym grom trzeba włączać tryby zgodności z XP lub starszymi systemami.

Stare gry zrobione na DirectX8 i starszym nie są obsługiwane przez karty graficzne Nvidia (nie wiem jak z innymi) - całą moc obliczeniową do grafiki komputer ciągnie z procka. Jako, że są to stare gry w większości wypadków nie stanowi to problemu, chociaż znam jeden przypadek kiedy jednak stanowi.

Oczywiście duuużo ramu. 2GB co najmniej na system, reszta będzie do Twojej dyspozycji. Jako, że masz wersję 64bit i do tego ultimate to możesz wstawić dużo więcej niż 4GB.

Ogólnie procek musi być nieco silniejszy niż w XP.

Cały system jest wolniejszy, ma trochę denerwujących ustawień ale jakoś da się przyzwyczaić. Jak spełnisz podstawowe postulaty dotyczące sprzętu to gry będą chodzić ładnie.

Pozdrawiam i dużo cierpliwości w poznawaniu systemu 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony to na pewno polecam włączyć drive boosta. Włącza się to w opcjach dysku. Ppm na dysk twardy, właściwości i tam dalej gdzieś w opcjach będą opcje do przyspieszania pracy.

Druga sprawa można wyłączyć pierdoły w stylu Windows Defender itp., bo to w większości przypadków irytuje, a nie pomaga...

Tak samo radziłbym wyłączyć sporo procesów i usług włączanych na starcie systemu, na googlach jest sporo stron, które można bezpiecznie wyłączyć, tak, by systemu nie uszkodzić, ale tak, by przyspieszyć jego działanie.

Co do gier, to przedmówca napisał co i jak.

Życzę udanej pracy!

Aha i jak Ci się uda znaleźć, to wyłącz tę opcję denną, co indeksuje pliki w wyszukiwarce systemowej... Zabiera to sporo zasobów pamięci wirtualnej, jak i fizycznej. Ale to opcjonalnie, jakby Ci system na serio zamulał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ne wspomnial o miejscu na partycji systemowej: jeśli dzieliłeś sobie dysk na SYSTEM i "RESZTA", to zapomnij o 30 - 40 GB dla SYSTEM-u.

Poza tym Mani drive boost czyli (jak sądzę) zaawansowaną wydajność zaleca się tylko w przypadku dysków z dodatkowym zasilaczem awaryjnym. Ale mogłem coś pochrzanić po pijaku, za co z góry przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisałeś te wspaniałe ostrzeżenia, które pokazują się pod tą opcją w okienku właściwości dysku. Czyli, można sobie tymi ostrzeżeniami podetrzeć pupę.

Ja sam się ich bałem, a jeszcze szczególnie dlatego, że na lapciaku mam Viste, a jak wiadmo, laptop jest bardzo mobilnym urządzeniem, gdzie, na dysk działa wiele przeciążeń/wstrząsów itp. Ale, za namową kolegi, włączyłem tę opcję i, nie żałuję.

Dysk natomiast, trzyma się, jak nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ZERO właśnie do partycji to mam problem zainstalowałem system na pierwszej partycji z dysku wcześniej podzielonego jeszcze za czasów XP jakieś 8 miesięcy temu na system mam 49999 MB a a druga partycja to reszta z 250 GB czyli jakieś 188 GB 🤪 i tu pojawia się problem nie mam dostępu do drugiej partycji.

Windows wyświetla taki komunikat

nawet nie dam rady go sformatować ni nic.

A jak odpalam kompa na XP z innego dysku to mam normalny dostęp do tej partycji bez problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdziwiłbym się jeśli okazałoby się, że dysk ma nadane prawa NTFS i jako użytkownik innego systemu nie masz dostępu do tej partycji. Vista potrafi pod tym względem być rygorystyczna do bólu.

Czy przy PPM możesz odpalić właściwości dysku? Jeśli tak to spróbuj pogrzebać w uprawnieniach i ustawieniach "własności".

Jeśli to nie zadziała to spróbuj zdjąć te zabezpieczenia przez XP.

//EDIT

Identyczny komunikat mam kiedy próbuję z konta córki wejść na moją własną partycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...