Skocz do zawartości

Poradnik dla X:Rebirth oraz opis fabuły


Yacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Interfejs - Poznajemy grę

Spoiler

Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba poznać to interfejs gry czyli jak operować statkiem i zrozumieć jak odczytywać urządzenia. Możesz kontrolować statkiem na różne sposoby w tym za pomocą klawiatury, myszy lub kontrolera (w tym kontroler Xbox 360), bądź też joysticka. Nie będę wchodził w szczegóły sterowania, ponieważ ustawienia z tym związane można ustawić w dowolnym momencie rozgrywki za pomocą menu głównego, które otwieramy przyciskiem ESC.

Teraz omówimy interfejs.

1. Wskaźnik uszkodzeń, który miga na czerwono, gdy otrzymujemy uszkodzenia kadłuba.

2. Status statku, niebieska otoczka informuje nas o stanie osłon, natomiast całokształt statku reprezentuję stan kadłuba.

3. Broń drugorzędna, broń używana jako uzbrojenie drugorzędne. Zwykle rakiety

4. Broń podstawowa, broń używana jako uzbrojenie główne. Zwykle lasery.

5. Pasek prędkości, wyświetla aktualną prędkość statku. Niebieski dla ruchu w przód, czerwony dla ruchu w tył.

6. Monitor informacyjny, wyświetla aktualne dane o namierzonym obiekcie.

7. Wskaźnik poważnych uszkodzeń, zaczyna migać na czerwono, gdy statek otrzymał wiele uszkodzeń kadłuba.

Inną rzeczą wartą uwagi są oznaczenia obiektów. Czerwone ikony oznaczają wrogie jednostki, zielone Twoje posiadane jednostki, złote oznaczają punkty dotyczące misji, a niebieski oznacza jednostki neutralne. Zazwyczaj spotykamy się z ikonkami o kolorze niebieskim.

2. Statek gracza - Poznajemy statek, którym będziemy latać

Spoiler

Możesz się zastanawiać co mam na myśli przez statek gracza? Cóż, statek gracza jest statkiem, którym będziemy mieli okazję latać. Jego pełna nazwa to "Albion Skunk", wielofunkcyjna jednostka zbudowana przez Argonów. Statek wymaga dwóch członków załogi do lotu, więc dołączysz do niej z Yishą Tarren należącą do Armii Argonów. Znaczną część czasu będzie spędzać na pokładzie statku.

Statek ten może używać szerokiego wyboru broni. Zaczynając od laserów górniczych i karabinów maszynowych, a kończąc na broni typu shotgun. W zależności od sytuacji, niektóre rodzaje broni są bardziej przydatne niż inne, toteż mogą być przełączane na inne (uzbrojenie podstawowe). Skunk posiada również uzbrojenie drugorzędne w postaci rakiet. Podobnie jak lasery mogą być przełączane na inny typ.

Skunk może być ulepszany o lepsze / większe tarcze / silniki / skanery. Ulepszenia te mogą się różnić oferując konkretne zalety w stosunku do innych ulepszeń. Tak więc wybór odpowiednich ulepszeń jest dla Ciebie ważny! Może wolisz szybsze ładowanie tarcz lub silnik o większej mocy. Wybór należy w pełni do Ciebie.

Skunk posiada Drone-launch-pad, który umożliwia uaktywniać drony. Drony różnego typu mają różne zastosowania takie jak np. hacking lub też loty "kamikaze". Drony są bezpośrednio sterowane przez Ciebie (za pomocą specjalnego monitora w kokpicie). Należy jednak pamiętać, że podczas sterowania dronem jesteśmy narażeni na atak naszego statku.

Prawdopodobnie ostatnią sprawą do poruszenia jest ładownia. Skunk nie może przewozić towarów bezpośrednio (oprócz towarów inwentarza?)

PS. Ponieważ w trakcie używania autopilota było dużo przypadków zderzeń, Egosoft postanowiło usunąć uszkodzenia związane z kolizją. Zamiast tego będziemy tylko odbijać się od obiektu. Oznacza to również, że nie można zniszczyć obiektu taranując go.

3. Wszechświat - Poznajemy wszechświat

Spoiler

Wszechświat w X:Rebirth zmienił się w dużym stopniu do poprzednich części. W starszych X'ach mieliśmy sektory, które były połączone ze sobą zestawami bram skokowych. Nadal do użytku będą oddane nam bramy skokowe, lecz mimo to sektory w tej grze są zupełnie inne.

Na szczycie mamy galaktykę, czyli wszystko w Uniwersum X.

Galaktyka jest natomiast podzielona na klastry. We wszechświecie istnieją 4 klastry. Każdy klaster jest podzielony na sektory. Chociaż nazwa zostaję taka sama, sektory w X:Rebirth są o wiele większe niż poprzednio. Między sektorami poruszamy się za pomocą super-autostrad. Sektory tworzą natomiast strefy. Między strefami możemy podróżować za pomocą autostrad. Podróż autostradą możemy przerwać w dowolnym momencie, lecz miejmy na uwadze, że autostrady są jednokierunkowe.

Poniżej schemat pokazujący jak to wygląda.

4. Autostrady i bramy - Jak rozpocząć poruszanie się.

Spoiler

Bramy są nadal obecne w Uniwersum X, lecz tym razem służą do łączenia ze sobą klastrów. Podczas wejścia w bramę skokową zostaniesz przetransportowany do innego klastra w sposób natychmiastowy. Bramy nie są kierunkowe jak autostrady, a więc oznacza to, że możesz wlecieć lub wylecieć w tej samej bramie.

Autostrady

W poprzednim punkcie nie został poruszony temat autostrad. Ważną rzeczą dotyczącą autostrad jest to, że mamy ich dwa typy:

• Super-autostrady (są niebieskie),

• Lokalne-autostrady (są zielone),

Super-autostrady służą do łączenia ze sobą sektorów, podczas gdy autostrady lokalne służą do podróży wokół sektora. Lokalne autostrady mają "przystanki". Aby dostać się do niektórych stref trzeba opuścić autostradę w określonym czasie. Do lokalnej autostrady możesz dołączyć w dowolnej chwili, ale musisz podążać za ruchem (coś jak dołączanie do ruchu na jezdni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Lądowanie na platformach - Czas poznać świat poza statkiem.

Spoiler

Skoro mamy już pojęcie o podstawach, poszukajmy miejsca do wylądowania. W X:Rebirth lądujemy na platformach więc możemy rozmawiać z ludźmi na temat usług jakie oferują. Zakres owych usług obejmuję rekrutację, naprawy statków, otrzymywanie zadań, handel, ulepszanie statku itp. Lądowanie na platformach daje nam również możliwość spojrzenia na różnych ludzi.

Aby wylądować na platformie, musimy jej poszukać. Platformy są oznaczone przez jedną z następujących ikon:

Bar -

Stocznia -

Platforma naprawcza -

Drony -

Kwatera Główna -

Platforma handlowa -

Kiedy już znajdziesz interesującą Cię platformę, podleć do niej, a kiedy znajdziesz się w zasięgu musisz nacisnąć na ikonę platformy. Następnie naciśnij "Dock" i Twój statek powinien wylądować na platformie.

Na każdej z platform będą osoby oferujące swoje usługi. Możesz zobaczyć co oferują spoglądając na ikony nad ich głowami. Poniżej wygląd i opisy owych ikonek.

Architekt - http://img534.imageshack.us/img534/3093/cue.gif

Dowódca - http://img585.imageshack.us/img585/204/3qu5.gif

Mechanik - http://img849.imageshack.us/img849/4226/cdp.gif

Menadżer - http://img811.imageshack.us/img811/315/9r7.gif

Marine - http://img844.imageshack.us/img844/7452/f7t.gif

Osoba z misją - http://img703.imageshack.us/img703/5350/63ue.gif

Handlarz statkami - http://img189.imageshack.us/img189/3817/hdk.gif

Tymczasowy - http://img822.imageshack.us/img822/9140/tcy.gif

Handlarz -http://img11.imageshack.us/img11/4990/vlv.gif

Nieznany - http://img542.imageshack.us/img542/4176/kht.gif

Aby zobaczyć co oferują poszczególne osoby, wystarczy do nich podejść i kliknąć na ikonkę.

6. Fabuła - Podstawowy wstęp do fabuły w X:Rebirth

Spoiler

Więc gdy już mamy omówione sprawy na temat interfejsu, wszechświata, autostrad i platform czas omówić fabułę gry X:Rebirth. Fabuła jest zbiorem misji, które będziesz musiał wykonać w celu jej przejścia. Początkowo otrzymujemy możliwość zapoznania się z naszym statkiem w trakcie kilku prostych misji. Zazwyczaj do oznaczania celów misji stosowany jest żółty marker, który wygląda tak jak na zdjęciu podanym poniżej.

W trakcie wykonywania fabuły pojawią się również bardziej rozwinięte zadania rozłożone na wiele rozdziałów.

7. Handlowanie - Jak trochę zarobić

Spoiler

Prawdopodobnie jedną z największych zmian w X:Rebirth jest handel. W X:Rebirth istnieją 2 formy handlu: bezpośredni i pośredni.

Bezpośredni handel odbywa się przez Ciebie (z pokładu Albion Skunk) i odbywa się wewnątrz stacji podczas rozmowy z ludźmi. Towary te są nazywane towarami inwentarza. Możesz też ulepszyć swój statek kupując różnorodne ulepszenia od handlarzy NPC.

Pośredni handel jest to natomiast rodzaj handlu, który może być wykonywany tylko przez duże statki handlowe. Musisz być właścicielem takiego statku, który jest zdolny przewozić towary, którymi chcesz handlować. Jeżeli towary są typu energetycznego, musisz mieć przedsiębiorcę zajmującym się właśnie tego typu towarami.

Po uzyskaniu odpowiedniego statku, należy dodać go do swojej drużyny:

Podczas latania możemy zauważyć małe ikonki, torby na zakupy lub też ze znakami minus i plus (w prawym górnym rogu).

Kiedy do nich podlecisz otrzymasz możliwość odblokowania "Oferty Handlowej". Gracz może wówczas pomyśleć... co to znaczy? Cóż, jeżeli będziesz latał dookoła odblokujesz miejsca do handlowania. Im więcej takich miejsc odblokujesz, tym więcej możliwości do handlowania otrzymasz.

Gdy odblokujesz już dość dużą ilość takich ofert będziesz mógł je śmiało wykorzystać i spróbować na nich zarobić. Dodaj swój statek handlowy do drużyny, a następnie otwórz okno handlu, wybierając opcję "Trading" w szybkim menu. Pojawi się wówczas takie okno:

Jeżeli nie wiesz co oznaczają poszczególne opcje to niżej masz wszystko opisane.

+ - pierwszą opcją na liście jest znak plus. Pozwala on wyświetlić wszystkie oferty dla danego towaru.

Distance (odległość) - Jak daleko znajduję się oferta handlowa. 1J oznacza jeden skok.

Amount (ilość) - Ilość oferowanych towarów.

Adj. (korekta) - Korekta ceny, czyli tzw. zapotrzebowanie towaru. Duża korekta oznacza, że towar będzie miał wysoką cenę, a mała, że towar nie jest tak bardzo potrzebny i nie będzie dużo nas kosztował.

Price (cena) - Cena jednej jednostki towaru

Total price (cena ostateczna) - Ostateczna cena, czyli całkowity koszt naszego wyboru.

Więc w zasadzie, jeśli chcesz kupić towary, lepiej szukaj takich z małym czynnikiem zapotrzebowania, gdyż cena będzie niższa, natomiast gdy chcemy sprzedać dany towar należy szukać stacji na której zapotrzebowanie na dany produkt jest duże. Następnie musisz przejrzeć listę i wybrać interesujący Cię towar (pamiętaj aby rozwinąć listę przyciskiem "+"). Kiedy już znajdziesz interesujący Cię produkt kliknij na przycisk "Next" na dole strony.

Na następnej karcie możesz wybrać ile danego towaru chcesz kupić. Domyślne ustawienie to maksimum:

Kolejne punkty w trakcie tłumaczenia. Spis podzielę po 4 punkty ze względu na limit zdjęć w jednym poście. Pozdrawiam

Resztę dokończę jutro.

Edytowane przez Xenon.Q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...