Skocz do zawartości

Giełda - czyli jak zrobić naprawdę dużą kasę


szczekan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga, czytacie na własną odpowiedzialność, nie odpowiadam za ewentualne pretensje za zepsucie przyjemności z gry. Jednak tych, którzy chcą zawstydzić Tealdian, a kasę zbierają w szlachetnym celu (na przykład budowy floty, wspierającej Argonów w walce z Ziemniakami), zapraszam do lektury i dyskusji. Na wszelki wypadek treść poniżej wybielam.

spoiler

Opiszę jak ja to zrobiłem (przypuszczam przy tym, że można to zrobić szybciej i bardziej spektakularnie). Mój sposób wymaga pewnego zaangażowania. Na początku wybrałem lokalną giełdę, na której będzie uprawiany spekulacyjny proceder. Padło na Lokalną Giełdę Yaki w sektorze Senator's Badlands. Giełda ta obejmuje swoim zasięgiem zaledwie trzy sektory, w których jest niewiele obiektów produkcyjnych.Obiekt giełdy, który oferuje dostęp do rynku towarowego i akcyjnego, prowadzi ponadto obrót pewnymi dobrami. Wśród nich jest niesłychanie interesujący towar - teladihuana, której amplituda cen waha się od 903 cr do 4.921 cr. Jeżeli na tym etapie podejrzy się lokalną giełdę, można zaobserwować, że istnieje popyt na teladihuanę - niewielki, ale jest. Równocześnie nic nie równoważy tego popytu, bo nikt tej teladiuhuany w sektorach objętych obszarem działania giełdy nie wytwarza. Najwyraźniej także nikt nie lata z teladiuhuaną z zewnętrznych sektorów, chociaż w tym sektorze nie ma żadnego patrolu . Wiemy zatem, że na teladihuanę jest popyt, a jeśli nasze stosunki z Yaki są dobre, nie będą oni mieli nic przeciwko temu, abyśmy się zajęli jej produkcją. I tak też należy uczynić - to jest właśnie to zaangażowanie. W tym celu należy wybudować kompleks, który będzie produkować teladihuanę. Ja zdecydowałem się na samowystarczalny kompleks, którego energetyczne fundamenty zbudowane zostały w oparciu o lokalne asteroidy krzemowe. Nie są one specjalnie bogate, ale dzięki ułatwiającemu znacznie grę skryptowi zostały one zgrupowane blisko siebie i połączone w jeden kompleks wydobywczy (w sumie 4 kopalnie krzemu L). Dzięki temu mamy niezbędne ogniwa do zasilenia plantacji konopii, z których w rajskich ogrodach produkowana jest teladihuana. Ten kompleks nie musi niczego sprzedawać. Wystarczy, że produkuje, a produkcja jest już odnotowywana na giełdzie. W chwilę po tym, jak w magazynach kompleksu pojawią się pierwsze partie teladihuany, giełda zareaguje emisją akcji na ten towar. Początkowo niewielką, proporcjonalną do ilości wyprodukowanej teladihuany. Możemy teraz poczekać, aż ilość wyprodukowanej teladihuany przekroczy popyt, co będzie skutkowało tym, że dostępne akcje osiągną swoje minimum cenowe (to, że wystąpi nadpodaż, wyrażająca się tym, że indeks na teladihuanę osiągnie wartość czerwonej dwusetki - nic nie szkodzi). Najwyższy czas skierować do naszego kompleksu statek towarowy, z jak największą ładownią. W moim przypadku jest to Mistral Superfrachtowiec, z powiększoną na max ładownią (15 tys). Teraz musimy wykonać następującą sekwencję czynności:

1. zakupić wszystkie dostępne akcje na teladihuanę (po minimalnej cenie)

2. wywołać nasz kompleks, z rozwijanego menu wybrać opcję "statki na pokładzie" a następnie wskazać nasz frachtowiec

3. z opcji frachtowca wybrać "dostosuj ustawienia stacji" (d)

4. otrzymujemy możliwość przesunięcia całej wyprodukowanej teladihuany z magazynu kompleksu do ładowni frachtowca - wykorzystujemy tę możliwość w pełni

5. wywołujemy Lokalną Giełdę Yaki i widzimy, że cała dostępna teladihuana "zniknęła", popyt jest krańcowo niezaspokojony, a ilość akcji odpowiada zakupionej przez nas ilości, lecz ma znak "-" (bo brak towaru) - oczywiście nie sposób nie zauważyć jaśniejącego na zielono zysku, jaki możemy uzyskać poprzez sprzedaż zakupionych wcześniej za psie pieniądze akcji

6.sprzedajemy wszystkie akcje

7. wywołujemy naszą stację, wybieramy znowu opcję "statki na pokładzie", wywołujemy nasz frachtowiec i po wybraniu opcji "dostosuj ustawienia stacji" przesuwamy cała teladihuanę z powrotem do magazynu kompleksu.

8. wchodzimy na Lokalną Giełdę i widzimy, że popyt został skokowo zaspokojony, pojawiły się znowu akcje, które możemy kupić po najatrakcyjniejszej cenie.

9. powtarzamy cały powyższy ciąg czynności, przy czym akcji będzie przybywać, bo będzie coraz więcej wyprodukowanej teladihuany. Początkowy +- milion kredytów, jaki uzyskujemy z takiego cyklu szybko będzie się powiększać, do kilkudziesięciu milionów

Jak widać, nie trzeba niczego wyrzucać w przestrzeń. Już samo przesunięcie towaru do ładowni naszej kosmicznej ciężarówki traktowane jest jako sygnał, że za moment towaru w obszarze objętym działaniem giełdy nie będzie, w związku z tym następują gwałtowne przeszacowania na rynku. Ten trick można stosować pewnie z każdym towarem, w obszarze działania różnych giełd, ale tam zarobek nie będzie pewnie aż tak duży. Inne giełdy obejmują swoim zasięgiem działania kilkanaście sektorów, w których produkowane są rozmaite dobra, co wpływa na ilość akcji i ich wycenę. W przypadku giełdy Yaki sprawa jest bardzo prosta - sami tworzymy rynek, praktycznie od podstaw, a teladihuana, która jednostkowo jest towarem jednocześnie drogim i niewielkim (6s), daje bardzo znaczny zysk.

koniec spoilera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patch 1.1 miał między innymi zredukować nadmierną zyskowność giełdy, a także naprawić klika bugów i exploitów z nią związanych. Czy rzeczywiście tak się stało? Nie do końca, i winę za to ponosi wymyślony na potrzeby AP mechanizm działania giełdy. Nadal możliwe jest nieproporcjonalne bogacenie się, aczkolwiek teraz trzeba na to poświęcić odrobinę więcej czasu, i dołożyć kilka czynności. Opis poniżej:

spoiler

W stosunku do sposobu opisanego w pierwszym poście zmieniła się jedna rzecz. Aktualnie mechanizm giełdy uwzględnia istnienie towaru w ładowniach naszych statków, znajdujących się w obrębie działania danej giełdy. Jedyne co należy więc zrobić, aby zmusić kurs akcji (kontraktów) do maksymalnych wychyleń, to nakazać, po przesunięciu wszystkich wyprodukowanych towarów (w naszym przykładzie teladihuany) do ładowni statku (statków), aby nasze transportowce dokonały skoku. W naszym przykładzie dobrze nadającym się do tego sektorem jest Savage Spur. Położony o zaledwie 2 skoki od Senator's Badlands znajduje się już poza obszarem działania giełdy a jednocześnie jest to odludny sektor, w którym chyba trudno nadziać się na jakiś patrol zdolny zarekwirować teladihuanę. Po wykonaniu skoków przez nasze transportowce następuje gwałtownie odczuwany brak teladiuhuany, co winduje kurs naszych akcji pod niebiosa. Sprzedajemy je więc,a nasze transportowce muszą zadokować do kompleksu, gdzie należy wykonać rozładunek. Trzeba je dokować i rozładować, bo inaczej pula dostępnych do zakupu akcji nie zwiększy się do wartości maksymalnej. Eksperyment wykonałem, z uwagi na wspomniane wyżej manewry ze skokami transportowców i ich dokowaniem czas otrzymania 177 mln cr (to odpowiednik obecnie wyprodukowanej teladihuany w ilości 2750 wyrażonej w liczbie akcji bliskiej 50 tys) wydłużył się około 8-10 minut. Jak widać nadal, w stosunkowo krótkim czasie, można się ogromnie wzbogacić.

koniec spoilera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 31.01.2012 o 19:36, __PiTeR__ napisał:

automat dokujący używałem w TC, dobre to szczególnie na niektóre misje, ale nie zawsze działał mi.

Żeby odblokować giełdę(jakąkolwiek) wystarczy skoczyć do tego sektora ze stacją i wziąć ją na cel z kokpitu. Już wtedy mozna tam 'wejść' do lokalnej giełdy i zacząć handlować.

O wymaganiach do dostepu nie piszę, bo to oczywiste.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...