Skocz do zawartości

Zawieszanie się gry


Vidaar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Otóż po jakimś czasie grania w mojej grze zdarzają się freezy. Głównie jak się w coś nawala, ale potrafi się też zaciąć jak lecę pustym sektorem............................ 🙁 Z SETA, bez SETA. Strasznie się też zacina jak strzelam z artylerii zaporowej. (zwłaszcza jak widać strzelającą wieżyczkę)

Jak już się zawiesi, to albo wisi tak minutę - dwie, albo stoi nie wiadomo ile - wtedy robię alt+tab, a po powrocie gra jest odwieszona.

Moja gra to 2.7.1 + bonus pack. Żadnych skryptów, cheatów, nic.

Mój komp:

Win XP 32 bit

AMD Athlon 64 X2 dual core 5000+ 2.61 GHz

NVIDIA GeForce 8600 GT

2 GB RAM

😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

Mam

amd athlon II x4 640 2.61MHz

ATI Radeon 4770

2GB RAM

Win XP Prof sp3 (32bit)

Wersja X3:TC 2.6.1. z bonus pack 4.1.01

Mapa Scorpa, Remove Adsigns, Low Polygon Asteroids

Miałem podobne objawy.

Próbowałem zastosować porady z:

Poprawa wydajności przed uruchomieniem gry

Ulepszanie wydajności gry. Zbiór poprawek i skryptów dla TC.

Nie pomogło.

Guru Yacek stwierdził gdzieś (nie mogę znaleść), że ten typ tak ma , a dokładniej ,że co jakiś czas uruchamiają się skrypty aktualizujące.

Idąc tym tropem zwróciłem uwagę na mocno błyskającą diodę pracy dysku twardego podczas zwisu, co mogło oznaczać konieczność wykorzystania pamięci wirtualnej podczas uruchamiania wspomnianych skryptów. W wersji 2.7 przywrócono wykorzystanie pamięci ponad 2GB. Przymierzałem się więc do zakupu dodatkowej pamięci.

Ale natrafiłem na poniższy topik:

From 130 FPS to 10 FPS after 20 hours of play ...

Po prostu wyłączyłem w BIOS'ie wbudowaną kartę dżwiękową. (Niedawno dokupiłem sobie kartę SB0570). Nie wiem jaka jest różnica w fps, ale zwisów na razie nie zauważyłem (2 godziny grania wczoraj). Na egosoft radzili jeszcze odinstalować sterowniki wbudowanej karty dźwiękowej. JA tego nie robiłem.

Jeszcze trochę pogram i zobaczę. Jeśli porada z egosoft nie pomoże ,to zostanie test z dodatkową pamięcią czego wolałbym nie robić.

[EDIT]

Niestety w dniu nastąpnym zwisy znowu się pojawiły. Następują głównie bezpośrednio po przelocie prze bramę skokową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, głupoty piszesz. Wcześniej miałem wbudowany w nforce układ z technologią soundstorm i nie narzekałem, ani spadku wydajności ani problemów z jakością dźwięku nigdy nie uświadczyłem, nawet przy EAX i stosunkowo słabym procesorze. Teraz przejściowo mam inną zintegrowaną, dużo gorszej jakości. Dźwięk ogólnie niespecjalny, ale z X3 i innymi grami zero problemów.

Pewnie wiele zależy od konfiguracji, ale nie można generalizować, bo jak widać niektóre są ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się z tym nie zgodzę. Mam bardzo dobrą płytę główna( stara, bo mam ją prawie trzy lata) która ma wbudowaną kartę dźwiękową i gra śmiga mi przy najwyższych ustawieniachaż huczy.

Spoiler

Nawet przyznam się że dzwięk jest naprawdę dobry.

Spoiler

Procka na fotce nie ma, ponieważ obecnie używam go w moim zdobycznym Q 🙁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sposób ze zintegrowaną kartą dźwiękową nie pomógł.

Obecnie zauważyłem zwisy bezpośrednio PO przelocie przez bramę skokową. Dioda dysku twardego szaleje.

🙁

Zmodyfikowałem pierwotny post, aby nie wprowadzał w błąd.

Moje testy na razie są mało wiarygodne - za mało czasu na granie więc nie wiem czy nie będzie zwisów w innych przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obecnie zauważyłem zwisy bezpośrednio PO przelocie przez bramę skokową. Dioda dysku twardego szaleje.

Albo masz jakieś śmieci w pliku sav, które wychodzą na jaw podczas przelotu przez bramę skokową. Jak pisałem taki przelot odświeża, uruchamia wiele skryptów (standardowych, nie instalowanych osobno) gry. Albo masz problem z dyskiem.

Piszesz że grasz w czystą grę, a czy czasem nie próbowałeś jakiegoś skryptu? I po jego deinstalacji zamiast wrócić do save sprzed instalacji, kontynuowałeś grę z ostatniego zapisu. To by mogło tłumaczyć takie efekty.

Uruchom dla testów nową grę, jakimkolwiek profilu, po starcie gry skieruj się do najbliższej bramy skokowej i przeleć przez nią. Możesz testowo wykonać kilka takich manewrów. Jeśli wszystko będzie OK, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć nową grę.

Jeśli to nie pomoże, wykonaj kopię gry do innego katalogu (np. X3TCbeta) i z niego ją uruchom. Oczywiście znów nowa gra i testy przelotów.

Zainstaluj ponownie grę do innego katalogu, zrób znów testy w nowej grze.

Przy okazji przetestuj dysk twardy w poszukiwaniu bad sektorów. Użyj narzędzi oferowanych przez producenta dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję następujące kroki:

1. Po pierwsze bezwzględnie kupić dodatkową pamięć do kompa. Podejrzewam, że komputer zaczyna Ci stronicować pamięć RAM na dysk i dlatego dysk szaleje, jest zwiecha itd. Ta gra jest niesłychanie pamięciożerna, dlatego najlepiej mieć maksimum pamięci dla 32 bitowego procka czyli 4 GB - system wykorzysta okolo 3,4 GB ale będziesz miał pewność, że Okna nie będą Ci zrzucać pamięci na dysk...

2. Tak jak przedmówcy już to napisali zrobić porządek na dysku, czyli:

a. defragmentacja dysku,

b. wyczyszczenie dysku ze wszelkiego rodzaju śmieci, zwłaszcza jeśli chodzi o dysk systemowy - powinien mieć przynajmniej 20 % wolnego miejsca,

3. Ogólnie jeśli chodzi o zwiększenie wydajności X3 to:

a. nie uruchamiać innych aplikacji w czasie gry - oprócz mapy skorpa oczywiście 🙁

b. przejrzeć listę uruchamianych usług i ustawić na 'manual' wszystkie te które nie potrzebujemy aby były uruchamiane automatycznie. UWAGA! Trzeba to robić ostrożnie bo można zrobić ziazi systemowi - najlepiej najpierw poczytać o tym w Necie - jeśli nie jesteś zapoznany w temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O braku skryptów pisał założyciel wątku.

Ja podałem to

Wersja X3:TC 2.6.1. z bonus pack 4.1.01

Mapa Scorpa, Remove Adsigns, Low Polygon Asteroids

Nie odinstalowywałem żadnych.

Może coś skopałem podczas wstawiania mapy scorpa. Nie mam doświadczenie i muszę jeszcze poćwiczyć.

Jak znajdę troszkę czasu to zastosuję wszystkie porady. Na razie odświeżam sterownik karty graficznej i direcx.

Na dzisiaj niestety kończę 🙁((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie do końca prawda. Sam mam 2GB, pełno skryptów i modów (link w stopce) i żadnych zwiech.

Gram mając czasem w tle uruchomionego FF, edytor tekstu, TC, mapę Scorpa, Officce i co tam jeszcze się da i też nie mam problemów.

Hmmm - to jestem pewien, że niepotrzebnie obciążasz dysk stronicowaniem pamięci... Sugeruję dokupić kostki... Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na dysku systemowym to nie będzie problemu, ale zapełnij go powiedzmy do 95% - zobaczysz co się będzie działo z Twoim systemem...

Przed chwileczką zrobiłem króciutki teścik - uruchomiłem X3 - po wgraniu ostatniego save'a - zajęcie pamięci przez proces X3TC.exe: 1 164 720 KB. Oprócz X3 mam w tej chwili uruchomiony tylko IE + klient poczty, całkowita ilość zajętej pamięci: 2.12 GB. Gdybym miał tylko 2GB RAM-u to system już by orał dysk stronicując pamięć. Być może dzięki temu, że mam postawionego RAID-a 0 nie odczuwałbym tego tak bardzo, ale po co obciążać dyski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM się przydaje, ale na 2GB można grać bez większego problemu. Przed ponad rok w TC grywałem głównie na starym Athlonie XP 3400+ z 2 GB RAM i poza spadkami FPS przy większej ilości stacji/statków żadnych problemów nie było. Co do ilości zajętej pamięci, z tego co pamiętam to system + podstawowe aplikacje zajmowały ok. 300MB, TC 1.1-1.4GB, jedynie w przypadku dużych kompleksów (ok. 100 i więcej stacji) wzrastało do ok. 1.7-1.8GB i wtedy wydłużał się czas ładowania sektorów, ale potem gra ogólnie działała już normalnie. Przy normalnej grze mogłem jednocześnie spokojnie przeglądać forum (FF), mieć odpaloną mapę Scorpa, słuchać muzyki itd i użycie pamięci nie przekraczało 2GB.

Stawiam na jakiś problem ze sterownikami/kodekami, albo systemem operacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Na razie wgrałem nowy directx 9.0c i sterowniki do karty graficznej. Wywaliłem parę nadmiarówych programików. Między innymi by ły to o Daemon Toolbar i Media Portal (kiedyś bawiłem się w poszukiwanie lepszej odtwarzarki do TV niż domyślna).

Swoją drogą karty graficznej ATI nie polecam. Przez pół roku nie potrafili napisać bezproblemowego sterownika. Poprzednio miałem problemy z uruchamianiem trylogii UFO (problem rozwiązany) czy dziecinnej gierki - Ciastolinek (odpuściłem temat).

Miałem czas pograć pół godziny na dotychczasowej grze. Nie miałem zwiech (przelot przez chyba 6 bram) do momentu wlotu do jednego z sektorów Xenonów ( nie pamiętam numeru), gdzie było parę Q,J i jakiś myśliwców (Zresztą nie rozglądałem się za bardza - leciałem akurat Szablą). Ale nie było tragicznie.

Obowiązkowo znajdę czas i jeszcze polatam i posprawdzam, jak działa gra.

Wydaje mi się ,że w obecnej wersji dodatkowa pamięć może mieć duże znaczenie. Poprzenio EGOSOFT ograniczył jej wykorzystanie do 2 GB. Teraz tak nie jest.

Z tego co czytałem Windows 7 jest chyba wydajniejszy od XP.

Nie mam RAID'a (Przy myśleniu o zakupie drugiego dysku wąż wyłaził z kieszeni i mnie dusił) 🙁

Ostatecznym roziwązaniem może być pamięć 4GB, RAID i Win 7. Ale ja chyba najwyżej ograniczę się do pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa pamięć na pewno nie zaszkodzi i trochę przyspieszy ładowanie save oraz sektorów, ale na początek sprawdź ile faktycznie jest jej użyte w momencie gdy grasz w X3, bo jeśli przy tamtych zwiechach system nie używał wirtualnej to wątpię czy samo dołożenie kości usunie ten problem.

Co do kart ATI, może mam szczęście, ale jak na razie żadnych problemów nie uświadczyłem 🙁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale na początek sprawdź ile faktycznie jest jej użyte w momencie gdy grasz w X3.

Na razie sprawdzałem organoleptycznie 🙁

Widziałem ,że sektor się załadował, a dysk ciągle mielił. Nawet, gdy latałem po sektorze. To oczywiście nie jest wiarygodny test. Jak zaczynam zabierać się do X3, to po prostu zapominam,że miałem się do gry zabrać jako fachowiec tester. 😁

Cytat

Co do kart ATI, może mam szczęście, ale jak na razie żadnych problemów nie uświadczyłem.

Ja miałem tego pecha ,że kupiłem kartę z pierwszą najbardziej skopaną wersją CCC.

Z resztą z tego co poczytałem,to ATI nie ma dobrej opinii, jeśli chodzi o sterowniki. No i znaczenie może mieć to,że moja przykładowa trylogia UFO, to stare gierka, a o takich producenci sprzętu raczej nie myślą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

Ale na początek sprawdź ile faktycznie jest jej użyte w momencie gdy grasz w X3.

Na razie sprawdzałem organoleptycznie 🙁

Widziałem ,że sektor się załadował, a dysk ciągle mielił. Nawet, gdy latałem po sektorze. To oczywiście nie jest wiarygodny test. Jak zaczynam zabierać się do X3, to po prostu zapominam,że miałem się do gry zabrać jako fachowiec tester. 😁

Fachowiec tester 😀 Uruchom grę, alt+tab, menedżer zadań windows i masz wszystko podane 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chyba trochę doprecyzuję co działo się z moim kompem. 🙁

X3 chodziło świetnie, nie miałem żadnych freezów, aż do momentu kiedy AVG wykrył wirusa w katalogu system32, i prosił o reset. OK. Zrobiłem reset, ale niestety - system ładował się aż do "niebieskiej glizdy", ekran w pewnym momencie mrugnął i komputer się resetował. Jestem pewny że mógłby tak robić godzinami. Po wielu próbach reanimacji, postanowiliśmy (komp jest wspólny) zainstalować windows od nowa. Nie dało się. Nie uruchamiał się instalator z płyty, a jak już się zaczął wczytywać, to wyskakiwał błąd. Ponieważ zależało nam na dysku (było na nim dużo danych), a doświadczenie z innym komputerem pokazało, że z dysku można z powodzeniem zczytywać dane, zostawiliśmy go. Komp poszedł do informatyka, który dołożył drugi na którym jest system, a stary dysk został jako archiwum. (przy okazji dołożył wentylator do graficznej bo się przegrzewała)

Po tej całej aferze myślałem że już wszystko będzie OK, odpalam se X3, no po jakimś czasie freez. Kilka minut. 😁 W dodatku inny użytkownik zaczął się skarżyć że po 3 godzinach pracy z Corelem zaczyna się coś psuć (m.in. nie chce się zapisywać plik), a Photoshop zamienia Y z Z. Ja tymczasem sobie kupiłem nowego FlatOuta, gram, gram, na najwyższych detalach (tak z 50 fps), a po kilku wyścigach gra zaczyna się tak ciąć, że się w głowie nie mieści. 😀((

Komp znowu poszedł do informatyka, i z tego co zrozumiałem facet usunął kilka programów które zbędnie zainstalował. FlatOut już się nie tnie, a grałem dość długo, i myślałem że z X3 też przestaną być problemy. Niestety nie. Po 2-3 godzinach, kiedy wziąłem obronę sektora (a już przed wzięciem misji zaczęło się lekko 5 - 10 sek freezować) to jak Q wleciał to AAAAARRRGGH. (wcześniej w Zyarths Dominion zarąbałem jednego bez najmniejszego freeznięcia) Obronę sektora można by przedstawić mniej więcej tak: freez. odwiecha. freez. odwiecha. zanim podleciałem ze 7km do 'firing range' minęło chyba z pięć minut. Wkurzyłem się, alt+f4 i teraz zawracam Wam głowę przydługim postem. 😀

Na starym dysku znajduje się nadal cały system i aplikacje m.in. X3 które co ciekawe się uruchamia (też ma freezy]), czy to może być problemem? Oba są podzielone na 2 partycje.

W ogóle to dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Jeżeli uważacie że coś trzeba zmieniać w BIOS-ie to proszę o szczegółowy opis jak to zrobić. 😀 Jestem trochę zielony w tak zaawansowanym ustawianiu czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no i mam p-roblem z tym TC wiesza mi sie jak diabli co kilka minut lub co pol godziny mam powieszenie grafiki

tylkko nie mowcie ze to wina kompa bo sie powiesze ,😀 kupilam nowa karte graficzna nowy procek i nowa matke , by spokojnie moc grac a tu kicha 😀 jestem wsciekla i ...............

plis poradzcie co mam zrobic bym mogla latac ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...