Skocz do zawartości


Riess

Rejestracja: 01 kwi 2008
Poza forum Ostatnio: wczoraj, 21:48

Moje tematy

Unfriend Egosoft. Avorion is now best friend

11 grudzień 2017 - 01:57

Jakiś czas temu postanowiłem w końcu kupić sobie na Steamie na spróbowanie Avorion, i po 214 godzinach wpakowanych w grę jest czas aby się wypowiedzieć ;)


Czym jest Avorion?

Najłatwiej grę tą można określić mianem przypadkowego dziecka X3, Minecrafta i... Diablo. Rozgrywka kręci się tutaj dookoła schematu:

- Gromadzimy surowce
- Budujemy statek
- Walczymy
- Zbieramy loot
- Przebudowujemy nasz statek aby był lepszy


Jest tutaj handel i budowanie stacji (prawie każdy typ stacji może być zbudowany i prowadzony przez gracza), jednak służy to albo zbieraniu składników do tworzenia/ulepszania itemów w specjalnych stacjach NPC, albo zapewniania sobie stałych źródeł dochodu, głównie na wypłaty dla naszych załóg.

Pisząc o Diablo miałem namyśli strukturę rozgrywki, która kręci się dookoła walki. Galaktyka jest olbrzymia, składa się z miliona generowanych proceduralnie sektorów. Większość tych sektorów jest pusta, niektóre są zajęte przez jakąś rasę, wiele jednak mieści w sobie randomowe rzeczy czekające na gracza: starcie z bossem, piracką stację, pas bogatych w surowce asteroid, skrytki przemytników, szczątki pojedynczych statków, stacji albo całych flot. Poza pewnymi wyjątkami gracz nie jest też bezpieczny. Sektor w którym aktualnie się znajdujemy w każdej chwili może zaatakować flota sąsiedniej rasy (wtedy możemy za zmianę reputacji pomóc napastnikom bądź obrońcom), piraci, lub tajemnicza rasa Xsotan, będąca swoistym odpowiednikiem Khaak z X2.

Po walce zbieramy loot. Są to ulepszenia i bronie które możemy montować na statku oraz pewne ilości surowców. W grze istnieją też lasery naprawcze umożliwiające odbudowę i przejęcie wraku, oraz lasery służące do rozbierania wraków w celu odzyskania z nich większej liczy surowców i broni/ulepszeń.

Broń i ulepszenia mają różne bonusy i poziomy które można podnosić na stacjach badawczych. Dodatkowo jeśli dysponujemy odpowiednimi towarami, w fabrykach broni możemy budować sobie własne bronie o pożądanych parametrach - jednak jest to zabawa trudna jeśli nie mamy stacji które zaopatrzą nas w te towary - stacje NPC'ów rzadko oferują je w odpowiednich ilościach.

Gracz nie jest skazany na latanie jednym statkiem. Możemy powierzać nasze jednostki rozkazom zatrudnianych przez nas kapitanów, którzy mogą realizować proste rozkazy (siedź na miejscu, atakuj wrogów, broń mnie, wydobywaj asteroidy, odzyskuj wraki).

Statki do działania wymagają odpowiednich komponentów oraz załóg które obsługują te komponenty. Inżynierowie odpowiadają za działanie silników, generatorów, osłon, mechanicy za naprawy psujących się statków oraz hangary, działonowi obsługują uzbrojenie (każda wieżyczka wymaga innej ich liczby), oficerowie różnych szczebli odpowiadają za koordynacje na pokładzie. Do tego dochodzą piloci którzy latają myśliwcami.

A właśnie, myśliwce są jednym z moich ulubionych elementów gry. Nasze statki możemy wyposażać w hangary na myśliwce oraz zakłady produkcyjne umożliwiające ich produkcję na pokładzie - a więc produkcję nowych skrzydeł i, jeśli mamy na pokładzie rezerwy pilotów, uzupełnianie strat. Nie ma tutaj mikrozarządzania jak w X'ach. Nasze myśliwce zawsze zorganizowane są w skrzydła po 12 myśliwców. Górny limit skrzydeł na statek to 10, więc w pewnym momencie dokładnie hangarów do naszych konstrukcji nie daje dodatkowych korzyści. W grze są różne typy myśliwców: ofensywne, górnicze, naprawcze, salvagery, możemy więc zbudować lotniskowiec który ma np. 6 skrzydeł myśliwców górniczych, które będą wydobywać zasoby, oraz 4 skrzydła myśliwców które będą podrywane do obrony albo patrolowania sektora. UI do zarządzania myśliwcami jest imho najwygodniejszym jaki dotychczas widziałem w tego typu grach.

Nasze załogi trzeba regularnie (co 3h) opłacać, zaś one same powoli levelują, dając drobne bonusy do różnych parametrów statku. Dodatkowo musimy pamiętać o budowie pokładów dla załóg wewnątrz statku, oraz o zachowaniu odpowiednich nadwyżek energii dla systemów podtrzymywania życia, bez których te zaczną ginąć.

Mój ostatni stateczek, widać rozmycie spowodowane pracą osłon oraz dwa niebieskie hangary:

https://steamuserima...161182D3F858A7/
https://steamuserima...33EC5CC31386CA/

Osobiście polecam. Budowanie coraz lepszych statków, utrzymywanie floty robiącej zaplecze surowcowe i finansowe oraz zbieranie coraz lepszych ulepszeń i myśliwców a także radość ze zmiażdżenia kolejnej grupy piratów, to wszystko szalenie uzależnia.

Egosoft zapowiada streaming z prezentacji X4!

25 sierpień 2017 - 23:39

Jak zapewne wszyscy subskrybujący newsletter X-news już wiedzą, na sobotę 26 sierpnia, na godzinę 15 czasu środkowo-europejskiego Ego zapowiedziało prezentację nadchodzącego tytułu z X-universe.

Prezentację można będzie oglądać na kanale Egosoftu w serwisie Twitch.tv:

https://www.twitch.tv/egosoftofficial

Get hyped!

Netflix pokazał zapowiedź Star Trek: Discovery

30 lipiec 2017 - 22:16

Z polskimi napisami, dla ciekawych:

https://www.youtube....h?v=s1adh5qhzLE

Osobistego komentarza... nie mam. Z serialowych ST widziałem trochę oryginalnego który podobał mi się i oglądałem kiedy akurat był na CBS a ja siedziałem przed telewizorem, oraz Next Generation (to samo, ale już odcinki bez Wesleya).

Ciekawe czy dla odmiany postawią na efekciarstwo w stylu nowego uniwersum filmowego? Serialowy ST zawsze był serialem gadanym, z akcją sporadyczną, nigdy nie porywającą, mającą tylko popchnąć rozwój fabuły dalej.

Nowy Star Trek zadebiutuje na polskim Netflixie już 24 września.

Homeworld Cataclysm ponownie w sprzedaży jako Homeworld: Emergence

22 czerwiec 2017 - 21:29

WE LIVE! Po 16 latach ukazał się Homeworld: Cataclysm. Z powodu zamieszania ze znakami handlowymi, wydany tym razem pod nową nazwą Emergence:

https://www.gog.com/...world_emergence

Tym samym wszystkie Homeworld'y ponownie są dostępne w sprzedaży.

Cata został dostosowany do działania pod nowymi systemami i rozdzielczościami. Poza tym to ten sam dobry Homeworld 1.5 który wszyscy kochali w 2000 za masę usprawnień do sprawdzonej formuły i interesującą (choć diametralnie inną) opowieść.

(W międzyczasie od premiery prawa do nazwy Cataclysm w kontekście gier komputerowych przejął Blizzard)