Skocz do zawartości

Moja pierwsza fabryka


Omicron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiedzi nie znalazłem na forum 😛 wiem, że zaraz padnie odpowiedź: "zależy od sektora i/lub innych czynników...

Chciałbym się dowiedzieć w jaką fabrykę/kopalnię powinienem zainwestować najpierw czyt. moja pierwsza... Elektrownie słoneczne produkują ogniwa które są kupowane przez wszystkich, tylko pytanie czy opłaca się ją budować? (koszt sprzedaży to 12-19Kr). Może powinna to być jakaś kopalnia na asteroidzie? a może w ogóle coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cytat

Może warto odświeżyć taki temat? Niektórzy pewnie zajmują się nie tylko walką i fajnie byłoby wymienić te bardziej aktualne doświadczenia, zrobić ranking najbardziej opłacalnych inwestycji, itd

W sumie to racja. Idąc za ciosem ujawnię swój sposób na fortunę 😛

Otóż ostatnio (parę dni temu) postawiłem swój pierwszy (w histori moich rozgrywek w serii X) kompleks. Nigdy nie bawiłem się w przemysłowca zawsze walka, ewentualnie handel ręczny. Kompleks składa się z 2 Plantacji Konopii L i 2 rajskich Ogrodów L. Produktem jest oczywiście teladichuana. Zaopatrzenie to jeden TS (Firefly o poj. ok 5000) i cztery Błotniaki, które pierwotnie przeznaczone były do rozprowadzania teladichuany lecz wobec faktu, iż klienci zaczęli walić drzwiami i oknami, nie przydały się do dystrybucji więc przeznaczyłem je do zaopatrzenia 😎 Zysk całkiem niezły w godzinę ok 500000. Handel narkotykami to całkiem opłacalne zajęcie 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zalezy od umiejscowienia fabryki. Mozna typowac tu swego rodzaju pewniaki jak:

Legendarna juz produkcja wodki w Akeelas Beacon. Chodz w TC ta inwestycja czesto bywa atakowana przez Argonow. Hmm zawsze mozna postawic sie przeciwko nim 😛

Kilka innych sprawdzonych inwestycji. Zaczerpniete z forum ego:

Cytat

Examples of good Station placement (going from lowest profitability to highest)

1. Wheat Farm in the Wall (your target is Boron so set to 4-5 jumps)

2. Silicon mine in Ore Belt (26 Yield)

3. Biogas in Siezwell

4. Shield 1MJ Facility in Argon Prime

5. Stott Spices in Hurron’s Nebula

6. Rastor Oil in Tharkar’s Sun

7. Soyery in Parinid Prime

8. Bofu in Kingdom End (my first and fav)

Czym warto jeszcze ? Postaraj sie przebrnac przez to http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?t=98222 duzo sie rozjasni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, gram na nieoskryptowanej wersji X3:TC bo taką wole... jestem Argonem, a także moimi najlepszymi przyjaciółmi są ziemianie. Chciałbym rozszerzyć działalność moich frakcji bez ingerencji w nielegalne fabryki. Szanuje Teladi są dla mnie partnerami biznesowymi, nie wykluczam postawienia u nich fabryki aczkolwiek nie stawiam na destylarnie lub fabrykę teladihuany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Azakal napisał:

Handel narkotykami to całkiem opłacalne zajęcie 😛

Ja robie podobnie, tylko że stawiam farmę pszenicy i destylarnie gwiezdnej wódki i kasa leci jak trzeba.

Ja zawsze zaczynam od sprzedawania wódki potem inwestuję w teladihuanę stawiając przy tym olbrzymi kompleks. Staram się też pod koniec doczepić do niego elektrownię, po to by kompleks był samowystarczalny.

Na początku wystarczy mieć od 8 do 10 mil kredytów na zakupienie statku TS i w pełnie wyposażeniu go w różne oprogramowanie jak i tuning. ( ja w tym przypadku kupuje Mistral super frachtowiec), farma pszenicy L i destylarnia gwiezdnej wódki. Dodatkowo przelewam tez na konto fabryki 1.500.000 kr na zakupienie ogniw. Potem to już tylko powoli dostawiam fabryki produkujące wódzie i teladihuanę do mojego kompleksu.

Najistotniejsze jest to że na te dwa produkty zawsze jest zapotrzebowanie, zawsze jest ktoś koto to kupi 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiając pierwszą fabrykę kierowałem się instrukcją. Postawiłem w sumie....5 😛 Taki przypływ gotówki jest w sumie nieznaczny. Najwięcej się zarabia na początku wykonując misje. Szukałem każdej lepiej płatnej. W taki sposób można dość szybko zebrać sporą sumkę. A później to już standard....handlarz sektorowy/wszechświatowy, jeden, drugi, dziesiąty, setny 😎 I kasa leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabryki w tej grze dają stosunkowo mały dochód w porównaniu z nakładami - długoletnie inwestycje. Fajnie się je jednak buduje i je potem dogląda.

Ja polecam dopiero wtedy gdy juz się człowiek troche dorobi. Tzn ma sie parędziesiąt handlarzy i misje trafiają sie takie po 5 mln a stawianie fabryk nawet po 10 mln.

Z legalnych na poczatku dobrze się sprawdzaja kompleksiki typu Cahoona Bakery L (hodowla bydła) i Cattle Ranch L (kotlety:))czy borońskie BoFu Chemical Lab L i Bio Gas Factory L umieszczane np po 2 (czyli w sumie 4 fabryki) w poblizu np 2 elektrowni słonecznych. Sa tanie - dość szybko zaczynaja przynosić dochód i maja zapewnione paliwo. Stanowią też dobrą bazę do dalszych inwestycji aczkolwiek jeśli sie o tym mysni to najlepiej zaczynać od kopalni aby takową potem dołączyc do kompleksu. Jeśli tak to polecam zacząć w Antigone Memorial gdzie mamy 2 astereoidy z dużą ilościa silikonu i 2 z ore.

Dobrze płacą za kryształy ale wtedy najlepiej kopalnia silikonu, jedzonko i fabryka kryształów.

Polecam również chyba najlepszy kompleks kalkulator - Xadrian.

O fabrykach trzeba wiedzieć jeszcze jedno. Kompleksy strasznie spowalniają grę. Można na to zaradzić tylko skryptami.

Przepraszam za angielski.

Aha - no i cenę trzeba przeważnie obniżyc jeden punkt poniżej średniej. Wtedy NPC go chętniej kupują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze interesy robi się budując odpowiednie fabryki dostarczające surowców drugorzędnych dla fabryk danej rasy. Na przykład fabryki Boronów jako surowca drugorzędnego używają pszenicy. Warto więc poszukać sektorów z kilkoma takimi fabrykami i postawić w nim farmę pszenicy. Towar schodzi bardzo ładnie, ale musimy sami go dowozić lub obniżyć jego cenę. Statki NPC nie handlują surowcami drugorzędnymi zbyt chętnie, więc nie będziemy mieć konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się, mam fabryki 😛 Może nie te o których mi mówiliście ale...są!

Fabryka Krzemu M alfa w sektorze Omicron Lyrae

oraz

Smażalnia Steków L alfa w Argon Prime

Moje spostrzeżenia co do obu fabryk, może zacznę najpierw od Fabryki Krzemu. Jeśli chodzi o zaopatrzenie jej w jedyny surowiec który potrzebuje czyli ogniwa to nie jest z tym większy problem gdyż mój Kajman Tankowiec zaopatruje ją z Circle of Labour lub Heretics End. Jak na razie nie zauważyłem aby ktoś kupował płytki które można sprzedać do paru fabryk w Omicron (może cena jest za wysoka) natomiast na pewno jakieś tankowce sprzedały ogniwa (kupuje je po 17Kr). Ogólnie jest duże zainteresowanie nowo powstałą fabryką jeśli chodzi o dokowanie ale nic poza tym 😎 Tak więc sam staram się sprzedawać te płytki krzemowe nawet nieźle zarobić na nich można.

Jeśli chodzi o drugą fabrykę Smażalnię Steków to zaopatrywanie jej także nie jest problemem, gdyż wszystkie towary potrzebne do tworzenia produktu końcowego zaopatruję w The Wall. I tu widzę także zainteresowanie nowo powstałą fabryka, także widzę że handlarze sprzedają do niej wołowinę argnu, ale z ogniwami to już nie handlują. Jeśli chodzi o kupno także nie zauważyłem aby ktoś z NPC kupował dane produkty.

Nie wiem co jest powodem tego że nikt nie kupuje ich może powód jest taki że fabryki są nowe. Ogólnie zbytnio się tym nie przejmuję bo moje statki mogą sprzedać produkt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do fabryk trzeba troche cierpliwości. Trzeba zapewnić fabryce surowce, ustawić ceny jak podałem a potem zająć się innymi rzeczami. Za jakiś czas produkty powinny zacząć schodzić. To zależy od umiejscowienia (choć gwiezdna wóda schodzi nawet na zadupiu). Przy takich poślednich produktach na NPC przeważnie nie ma co tak bardzo liczyć. Trzeba zadbać tez samemu o sprzedaż. Czasem trzeba bardzo długo czekać aż jakić ktoś przyleci i coś kupi. kiedyś przy kompleksie produkującym kryształy nikt mi długo nic nie kupował a potem przyleciał jeden stateczek i mi kupił kryształów za pare mln.

Wiem że nie bardzo jesteś za skryptami ale Comercial Reprezentation jest fajny. Statek kupuje surowce a potem od pewnego poziomu jesli jest dużo sprzedaje produkty.

Fabryki zaczynają przynosić jakiś tam rozsądniejszy dochód jak jest ich bardzo wiele w kompleksie. (Niestety gra wtedy sie marnie bo są wielkie spowolnienia. 😛 - i na to jest skrypcik.

Edit: Ups.. sory, jasne że miał być Commercial Agent. Start Commercial Representation - to komenda. Tak często włączałem ze mi sie w mózgu wypaliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio zaczynam eksperymentować z różnymi fabrykami. W Spring of Belief postawiłem prawie samowystarczalny kompleks produkujący rakiety Hornet i Aurora (po 4 fabryki na każdy produkt). Jeden TS dostarcza mu ogniwa z mojej elektrowni słonecznej, a dwa TMy sprzedają końcowe produkty w dokach zaopatrzeniowych Paranidian i bazach pirackich. Dochód jest całkiem ładny, a zawsze to jakaś odmiana 😎 Myślę o zrobieniu czegoś podobnego z innymi typami rakiet, w okolicach doków zaopatrzeniowych pozostałych ras.

Żeby tradycji stało się zadość 😀 wczoraj w Desecrated Skies postawiłem pierwszą część kolejnego samowystarczalnego megakompleksu produkującego nielegalne towary. Na razie zawiera 30 fabryk produkujących teladihuanę wraz z elektrowniami słonecznymi XL i pozostałym zapleczem, zobaczymy przy ilu uda mi się całkowicie nasycić rynek 😎 To samo planuję z gwiezdną wódzią w Gunne's Crusade. Ciekawe tylko czy mój komp to wytrzyma 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Żeby tradycji stało się zadość 😎 wczoraj w Desecrated Skies postawiłem pierwszą część kolejnego samowystarczalnego megakompleksu produkującego nielegalne towary. Na razie zawiera 30 fabryk produkujących teladihuanę wraz z elektrowniami słonecznymi XL i pozostałym zapleczem, zobaczymy przy ilu uda mi się całkowicie nasycić rynek 😎 To samo planuję z gwiezdną wódzią w Gunne's Crusade. Ciekawe tylko czy mój komp to wytrzyma 😀

Prowler toś poleciał po całości 😀

Jestem zszokowany.

Ja w sektorze 8:8 mam tylko 3 samowystarczalne kompleksy:

1. 2x Gwiezdna Wódka (11 Fabryk)

2. 2x Teladihuana (11 Fabryk)

3. 3x Teladihuana (16 Fabryk)

Nie kalkulowałem tego na więcej bo nie ma tam dużo "kamyczków" 😀

A co do rakiet to mam kompleks (22 Fabryki) w Ore Belt produkujący:

2x Rakiety Osa

2x Rakiety Szerszeń

2x Rakiety Jedwabnik

2x Torpedy Pożoga

1x Farma Pszenicy (a tak dla jaj) 😀

Może też w tym sektorze co ty pokuszę się o taki MegaKompleks. 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

Żeby tradycji stało się zadość 😎 wczoraj w Desecrated Skies postawiłem pierwszą część kolejnego samowystarczalnego megakompleksu produkującego nielegalne towary. Na razie zawiera 30 fabryk produkujących teladihuanę wraz z elektrowniami słonecznymi XL i pozostałym zapleczem, zobaczymy przy ilu uda mi się całkowicie nasycić rynek 😎 To samo planuję z gwiezdną wódzią w Gunne's Crusade. Ciekawe tylko czy mój komp to wytrzyma 😀

Prowler toś poleciał po całości 😀

Jestem zszokowany.

Ja w sektorze 8:8 mam tylko 3 samowystarczalne kompleksy:

1. 2x Gwiezdna Wódka (11 Fabryk)

2. 2x Teladihuana (11 Fabryk)

3. 3x Teladihuana (16 Fabryk)

Nie kalkulowałem tego na więcej bo nie ma tam dużo "kamyczków" 😀

A co do rakiet to mam kompleks (22 Fabryki) w Ore Belt produkujący:

2x Rakiety Osa

2x Rakiety Szerszeń

2x Rakiety Jedwabnik

2x Torpedy Pożoga

1x Farma Pszenicy (a tak dla jaj) 😀

Może też w tym sektorze co ty pokuszę się o taki MegaKompleks. 😀

Na kamyczki nie patrzę, bo używam skryptu Crystal Free SPP (głównie ze względu na wydajność). Żeby było sprawiedliwiej podkręciłem kwoty potrzebne na przeróbkę elektrowni do 120 milionów kredytów dla XL, 60 dla L i 20 dla M 😀

Bez tego skryptu fajnym miejscem na taki megakompleks jest drugi w kolejności nieznany obok Unholy Descent (5 asteroidów z krzemem 64) 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos moglby mi polecic przyklady dochodowych kompleksow zlozonych z 2-5 fabryk oraz ich umiejscowienia? Dodam, ze energie dostarczam sam, wiec moga to byc kompleksy BEZ elektrowni.

W swojej grze raczej ograniczam sie do kilku malenskich kompleksow oraz wolnostojacych fabryk. Budowanie jakis tam molohow z 20 fabryk jakos mnie odstrasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kompleks rakietowy (teraz już 26 fabryk) spory zastrzyk gotówki daje 4 TS sprzedają, zasięg 10 skoków im więcej tym większy dochód, ja na razie tyle dałem. Umiejscowienie Ore Belt. No i oczywiście nielegalne interesy Teladihuana i Gwiezdna wódka Sektor 8:8. Na razie testuje cenę sprzedaży dla T(2900) a GW(700) i schodzi jak toaletowy za czasów PRL. 😎

Innych dóbr nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Budowanie jakis tam molohow z 20 fabryk jakos mnie odstrasza.

Mnie też. Również stawiam małe kompleksy. Wiadomo jakie, wszak jestem Królem GW.

Postaw w sektorach Bala Gis Joy, Spaceweed Grove i ewentualnie w Nieznanym za PTNI kompleks złożony z 2-3 Farm pszenicy M, lub lepiej L i 1-2 Destylarni. Ustaw cenę GW o jeden kredyt mniejszą niż domyślna. Dostarczasz tylko Ogniw, po GW klienci sami przylatują, a kasa leci aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...