Skocz do zawartości

X3 poprawa wydajności


Azakal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem dziwne zjawisko związane z wydajnością gry. Po dłuższym pobycie w sektorze Xenonów wydajność gry zaczyna spadac i rozpoczyna sie "klatkowanie". Żeby przywrócić płynność gry muszę opuścic sektor i wrócić do niego. Wówczas przez ok 5-7 min jest idealnie (nawet jak wdam się w rozróbę z trzema setkami Zenków od M5 począwszy na M1 skończywszy) i po tym czasie znowu zaczyna się spadek fps. Jest to raczej dziwne i nie spotkałem sie z takim zjawiskiem wcześniej. WoyTass pisał, ze miał podobny przypadek w X3NH. Wie ktoś z czego to wynika?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę GPU monitoruję na bieżąco (maks w stresie to 55 stopni). Na procku sprawdzam co jakiś czas i nie wychodzi ponad 48 stopni. Poza tym, gdy temperatura grafiki przekroczy 65 stopni uruchamia się alarm i taktowanie karty zostaje obnizone w celu ochłodzenia GPU. Jeśli chodzi o procesor to ustawiłem autowyłączenie kompa gdy temp CPU przekroczy 70 stopni.

Jestem zabezpieczony przed przegrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hum, ja mogę napisać, że mogę przebywać w sektorach xenków (w gridach i corach) po kilka godzin i z SETA i bez, nie zauważam żadnego spadku wydajności :|.

Ktoś pisał, że na słabszych kompach, w celu poprawienia wydajności, warto użyć np programu nlite, do uruchomienia profilu, lub całego windowsa okrojonego w usługi.

Nie wiem, co mogę innego doradzić :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ktoś pisał, że na słabszych kompach, w celu poprawienia wydajności, warto użyć np programu nlite, do uruchomienia profilu, lub całego windowsa okrojonego w usługi.

To ja napisałem jeszcze na forum Ego. Może kompa nie mam super ale wszystkie najnowsze gry (Crysis, Ghost Recon: Advanced Warfighter, MoH: Airborne, Wiedźmin itd) idą u mnie bez problemu przy ustawieniach medium. Zastanawiam się co takiego jest w X3 która de facto ma dużo mniejsze wymagania od takiego Crysisa. Zapytałem bo trochę to dziwne i jak już wspomniałem spotykam się z takim zachowaniem komputera/gry po raz pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj odkryłem coś ciekawego 😆 Otóż do tej pory nie rozpoczynałem gry ze standardowych porofili startowych (konfiguracja: X3 + patch 2.5 + XTM + BSE, SCS, BBS Extras) gdyż gra niesamowicie się "cięła". Seta x 4 to był pokaz slajdów nie mówiąc o x 10. Z kolei profile XTM "chodziły" płynniej niż w podstawce. Kombinowałem z ustawieniami, z patchami, ze skryptem removerocs i modem no civilians, ale efektu nie było. Podkręciłem procek i kartę, również z mizernym skutkiem. W związku z tym byłem pewien, iż nie jest to wina kompa lecz konfiguracji gry. Wczoraj ściągnąłem dodatkowe pozycje startowe do XTM. W archiwum oprócz map i skryptów znajdowały się dwa foldery Low performance i High performance. w każdym z nich pliki 12.cat i 12.dat. Jako, że XTM mam wrzucony do głównego folderu gry (jako 11.cat, 11.dat a nie w mods), wspomniane już pliczki 12.cat/dat też tam umieściłem. W rezultacie płynność gry wzrosła z masakrycznej 😆 na zaje... ]😆 i to nie zaleznie czy wybierałem 12.cat/dat z low czy high performance. Jeśli ktoś chce może spróbowac, mi pomogło i to bardzo. Chyba zrobię sobie jeszcze raz fabułę ale tym razem z XTM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jest to ciekawe o tyle, że pozycje startowe XTM działają niesamowicie płynnie nawet bez tych dwóch plików. Wygląda na to, że niekompatybilność XTM z patchem 2.5 odbija się na wydajności standardowych pozycji startowych, a te dwa pliczki to poprawiają. Gdybym wiedział to wcześniej, rozpocząłbym grę bankrut zabójca a tak z uwagi na pokaz slajdów wybrałem flight leader (teraz jednak nie żałuję 😆 bankrut jeszcze trochę poczeka ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko wymaga to użycia X3 Editora. Musisz otworzyć po kolei pliki cat/dat znajdujące się w kat głównym gry (mają kolejne numery 1, 2, 3...) i znależć w nich pliki mające w nazwach "nebulae". Kiedy je usuniesz mgławice znikną. Chyba, że zna ktoś lepszy sposób.

Dla bezpieczeństwa oczywiście zrób backup folderu z grą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla chcacych polepszyc wydajnosc swojej gry polecam rowniez nie instalowac addonu z Gildiami autorstwa Cycrowa. Ewentualnie 1-2 gildie dla urozmaicenia swiata. Zaobserwowalem to gdy zainstalowalem calosc na slaszbym komputerze i efektem byl spadek wydajnosci zwiazany z pojawianiem sie wielu nowych lotow w calym wszechswiecie. Poprawy nie przyniosl nawet skrypt removerocks.

Edit:

Cytat

na stronie XTM jest plik ustawiający widoczność na 120km. Wgrywamy jako tzw "fake patch" (pliki cat i dat)

Lewar, moglbys podac jakiegos linka do tego pliku bo jakos nie moglem sie tam go doszukac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda, ktora rowniez skutkuje poprawa wydajnosci jest wylaczenie poprzez menedzer zadan windows - explorera. Do tego wylaczamy komunikator internetowy i nie miejmy otwartych stron na pasku eksporera oraz wylaczamy antywira. Uruchamiamy skrot X3 zeby wyswietlilo nam sie menu a nastepnie alt+ctrl+del i zamykamy tam explorera, i uruchamy gre. Aby z powrotem wlaczyc explorera dajmy nowe zadanie i wpisujemy explorer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...