Skocz do zawartości

To juz tyle lat?


Blantas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje Yacku za juz.... no na pewno dziesieciolecie strony, a tak ze witam z powrotem po latach. Tak jakos przy okazji widzialem jakies filmik o X'ach I mi sie przypomnialo..... Wszystko 😀

Ciesze sie ze wszystko tutaj po staremu i ze strona nadal dziala.

Mi sie o X'ach jakos zapomnialo na pare dobrych lat, mialem nadzieje ze Rebith bedzie moim powrotem jednak jako ze nie byl to X nawet go nie kupilem.

Slyszalem ze Ego pracuje nad X4 tak ze jest przynajmniej na co czekac 😀

Tymczasem pozdrawiam wszystkich pilotow, kapitanow i admiralow na froncie. Niech wam wiatry sloneczne sprzyjaja, a ladownie beda zawsze pelne 😉

Edit: Wszystkim ktorzy wspoltworzyli strone przez te wszystkie lata rowniez oczywiscie gratuluje i chyle czola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie badający społeczności internetowe jakiś czas temu zauważyli że większość treści pochodzi od 1% jej uczestników. Yacek na XuDB napisał 9885 postów. To trochę ponad 20% całości postów na forum. Ale ile z pozostałych 80% nie zostało by napisanych gdyby Yacek nie spędził niewyobrażalnej ilości czasu na pisaniu swoich? Rozpracowywaniu gry, skryptów, programików i innych pomocy, tłumaczeniu i publikowaniu tego na polskim sajcie? Za ten udział na XuDB mam dla Yacka niesamowity szacunek.

Mam też dla Yacka szacunek za to że mimo całości swojego wkładu w X'y i community, nie był i nie jest bezmyślnym fanboyem, i nie bał się olać X Rebirtha kiedy okazało się że to inny i nie rajcujący zwierz, zamiast uprawiać gimnastyki w celu udowodnienia że w sumie to epicka gra której nikt nie zrozumiał (jak to widuję na engforach ego i reddicie).

XuDB powstało w w 2005 roku. To oznacza że "marka" ta niedawno skończyła 12 lat 😉 Forum długo było nicością, jednak pewnego dnia otrzymaliśmy gwiazdkę z nieba - blokadę polskich forów przez Egosoft. Wtedy większość przesiadła się na XuDB i tchnęła życie w sajt. Gdyby nie to, XuDB pewnie już by nie istniało.

Od czasu powstania XuDB, utrzymanie strony pochłonęło kilka tysięcy złotych, ale cały czas ją utrzymuję (z tego miejsca dziękuję również za wsparcie pieniężne które nie raz otrzymałem od społeczności) i nie mam zamiaru odpuszczać 😉

Niestety X'y już tak nie jarają jak kiedyś, X-Rebirth to nie było już to, zaś samo Ego ma obecnie solidną konkurencję z strony innych graczy. Tutaj Elite 5, tam kolejne updaty Star Citizena. Na Steamie ciekawe indyczki typu Avorion. Ba! Nawet ludzie od projektu Infinity wydali po latach dłubania coś grywalnego!

Od dłuższego czasu rozważam przekształcenie XuDB w portal/community skierowane nie tyle do fanów x-universe, co gier kosmicznych w ogóle. XuDB stanowiło by tylko sekcję portalu poświęconą X-universe, jednak sajt miałby miejsce również dla innych tytułów takich jak Star Citizen, Elite czy też np. Stellaris. Chciałbym jednak aby zmiana zaszła stopniowo. Pierwszym krokiem byłoby pewnie porzucenie największego aktualnie blokera - przesiadka z przestarzałego systemu forum na coś autorskiego. Jednak faktyczne zmiany to ciągle kwestia miesięcy. Co przyniesie przyszłość? Kto wie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie zdawalem sobie sprawy, ze xudb zmienila glowno dowodzacego, gratulacje z mojej strony i dzieki ze ja dalej prowadzisz strone pomimo ze marka stacila wielu fanow. W tym tez w mnie w jakis sposob gdyz pomimo ze w zawsze bede mial sentyment go X'ow nie gram juz w sama gre. Wracajac tu mialem nadzieje znalesc kogos kto na potrafi modowac gre i pomogl by mi zrealizowac moj nigdy-nieskonczony projekt. Tak po prostu..... ostatnio znowu nabralem wiary w ludzi i tak mnie natknelo. Na xudb zawsze panowala kultura, szacunek i zrozumienie, tak ze to sie podejrzewam nie zmienilo.

Jednak zmiany sa nieuniknione i w dzisiejszych czasach trzeba ewoluowac a by utrzymac zainteresowanie spoleczenstwa. I pomimo ze bardzo milo mnie zaskoczyla stara zawartosc nie byl bym zdziwiony jesli zastal bym tu zmiany. Bardzo mozliwe ze te zmiany przyciagna nowych ludzi rozszezajac spolecznosc, nowe gry w stylu sandbox pojawiaja sie coraz czesciej co powinno w sumie nas radowac gdyz X'y to praktycznie to samo tylko bez multiplayera, miejmy nadieje ze X4 bedzie na poziomie najnowszych produkcji, a strona najprawdopodobniej znowu odzyska stara swietlnosc.

We wszystkie gry ktore wymieniles gram albo chcial bym zagrac albo bede grac jak juz wyjda i podejrzewam, ze nie jestem sam na xudb, wszystkich nas kreci sandbox w kosmosie i do tego zawsze bedziemy wracac o ile czas pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Blantas, główno dowodzący xudb się nie zmienił, co najwyżej zmienił nicku na Riess.

@Riess, gloryfikujesz mnie, a ja tylko robiłem swoje.

Pamiętam jak lata temu pisałeś na forum ego o założeniu strony i forum xudb, pytalem wtedy "po co?" Czas pokazał po co ten projekt powstał i jak przydatny okazał się w trakcie blokady polskiego forum, jak i po blokadzie. Bo polskie forum ego, mimo kilku prób nigdy się nie odrodziło.

Dziękuję Riess za możliwość pisania tu i życzę by xudb działało jak najdłużej. Szkoda że LeWaR już nie utrzymuje Mamuta.

Nie gram już w X, w żadną wersję, nie gram też w inna tego typu grę. Czas gier na PC skończył się, dla mnie i chyba dla innych też kończy się pomału. Komputer stoi i kurzy się niepotrzebnie, wszystko robię na smartfonie. Nawet znalazłem grę podobna w wielu aspektach do X3, ale brakowało jej swobody jaką miał X3, więc po chwili się znudziła.

O planach X4 czytałem tu, ale to już nie moja bajka, nie czekam.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2017 o 15:22, Yacek napisał:

@Riess, gloryfikujesz mnie, a ja tylko robiłem swoje.

Oj tam, po prostu widzę jak niespotykanym zjawiskiem są ludzie gotowi wsadzić setki godzin w robienie czegoś dla innych. Sam w wolnej chwili dłubie projekt open source.

W dniu 1.02.2017 o 15:22, Yacek napisał:

Bo polskie forum ego, mimo kilku prób nigdy się nie odrodziło.

Jak to? Zaglądnąłem tam kilka razy i widzę że postuje się tam dużo więcej niż na XuDB. 😉

Pisząc na marginesie, nie dziwi mnie to specjalnie, kiedy fora Ego odżyły, dla dużej grupy ludzi zniknął powód aby wejść na XUDB 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.02.2017 o 15:22, Yacek napisał:

Nie gram już w X, w żadną wersję, nie gram też w inna tego typu grę. Czas gier na PC skończył się, dla mnie i chyba dla innych też kończy się pomału. Komputer stoi i kurzy się niepotrzebnie, wszystko robię na smartfonie. Nawet znalazłem grę podobna w wielu aspektach do X3, ale brakowało jej swobody jaką miał X3, więc po chwili się znudziła.

O planach X4 czytałem tu, ale to już nie moja bajka, nie czekam.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Hmmm. Tak bywa. Poświęciłeś tematowi mnóstwo czasu (dzięki!!!) i wyczuwam jakby nostalgię, ale może to być tylko tylko moja nadinterpretacja. Miałem dłuższą przerwę w graniu, ale z przyjemnością powróciłem. Takie hobby. Być może tez mi się kiedyś znudzi, ale póki co czasem chętnie pograłbym i na smartfonie w X-y 😀 Na X4 czekam, chociaż jestem z pokolenia, które pamięta Duke Nukem 3D (dla młodszych: na pytanie "kiedy wyjdzie xxxxx"? śmieszki odpowiadali - "zaraz po Duke Nukem Forever 😀", co w którymś momencie zaczęło oznaczać "nigdy". Następca w końcu jednak wyszedł.)

XUDB to dla mnie kopalnia wiedzy 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...