Skocz do zawartości

Osiągi komputera do xrm i litcube universe pomoc.


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim przeglądam te forum od dawna tak jak gram w serię x3 lecz nigdy nie mogłem się nacieszyć do końca grą w tą zacną serię, przyczyną był słaby komputer, otóż mój komputer ma już 10 lat a zarazem mało ramu co sprawiało że zawsze w mniej więcej 20 godzinie gry miałem freeze całego wszechświata i nie dało się grać(kończył się ram), z okazji tego, że idą święta będę miał do dyspozycji trochę pieniędzy i z tego względu chciałbym zapytać jak prawdopodobnie będzie chodzić xrm i litcube universe na nowych podzespołach.

moja specyfikacja

pentium dual core e5300 2.60 GHz @ 3.20 GHz -> zmiana na Quad Core Q6600 2.40 Ghz @ 3.2 GHz

ram 2 GB ddr2 667 MHz -> dołożenie 2x2 GB ram 800 MHz

Dysk wymienię z 500 GB 5200 rpm na 250GB 7200 rpm

karta graficzna nie zmieniona HD 4670 1GB

i płyta główna nowa http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5586090605&ref=last-visited

Czy uważacie, że będzie w stanie chodzić na max z AA i AF?

Pozdrawiam, Sordahon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, zwłaszcza w przypadku XRM. Dla jednego grywalne jest stałe 60fps, a ktoś inny toleruje 30-40 fps, ze spadkami w czasie walki.

Mój starszy komp ma chyba porównywalną konfigurację do Twojej (radeon 6770 + phenom x6 3.4 GHz) i przy rozdzielczości 1920x1080 w max detalach chodzi bardzo płynnie, ale bez AA/AF. Z AA/AF przy większej ilości obiektów trochę spowalnia. Na nowym kompie (radeon r9 280x + i7-4790k) jest płynnie ze wszystkim na max w 2560x1440. Mówię oczywiście o 'normalnej' grze, bo w przypadku gdy trafi się jakaś większa potyczka (kilkadziesiąt statków + fajerwerki, czyli rakiety i efekty wystrzałów broni) to nawet na tym nowszym kompie wyraźnie czuć spadki fps, a stary phenom klęka na kolana. Ot taki urok tego moda.

W LU zbyt długo nie grałem, bo jakoś mi nie podchodził, ale z tego co zdążyłem zauważyć to z wydajnością jest dużo lepiej niż w XRM. Minus taki, że efekty broni i rakiet są dosyć mizerne, więc jeśli przyzwyczaiłeś się do wodotrysków z XRM to może być trochę meh...

Co do kwestii typowo technicznych to X3 korzysta tylko z jednego rdzenia, więc musiałbyś zerknąć na jakieś testy jak te dwa procesory wypadają względem siebie w takich sytuacjach. Możliwe że prawie w ogóle nie odczujesz różnicy.

RAM na pewno pomoże, ale jeśli masz możliwość to dołóż trochę więcej. Przy okazji jeśli działasz na systemie operacyjnym 32 bit to wypadałoby go też zmienić na 64 bit żeby w pełni wykorzystać nowe kości pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz lepiej jaki masz budżet, bo może się okazać że można złożyć nowy i wydajniejszy zestaw niż wyżej przedstawiony dość leciwy.

Jeśli już... to po pierwszy wywaliłbym tą gównianą płytę, która nadaje się jedynie do obsługi programu rachmistrz w komputerze z szarą obudową. Serio to straszne dziadostwo (pewnie elektrolityczne kondensatory), jakiś refurbished sprzedawany jako nowe. W ogóle co to za wymiar płyty, dziwne wycięcia? na bank wytargane z jakiegoś biurowego desktopa ...

Lepiej kup coś od sprawdzonych producentów MSI, Gigabyte, Asus. MSI P45 neo2 (wsparcie do 16GB) - sam miałem polecam, świetna platforma do kręcenia. Za 100-150 jakby używka była to można się pokusić.

Odnośnie proca... Q6600 to prądożerny grzejnik jeszcze w 65nm. Niestety, ale Ilość rdzeni w X3 nie gra roli. Gra wykorzystuje na maxa tylko jeden rdzeń. Więc lepiej wziąć coś co ma na starcie lepsze takty. W swym zestawie miałem E8600 lekko skręcony do 3.8. Po prostu mocarz, mimo to już seryjne 3.33 dawało radę. Obecnie do kupienia za jakieś 130 zł.

Grafika. Nie czarujmy się, ale karta grafiki jaką proponujesz jest bardzo słaba i nie ma absolutnie najmniejszych szans uciągnąć gry w AAx8 i AFx16 nawet w 720p. W miarę płynnie może dać sobie rady w AAx2 i AFx8. Jeśli już szukasz takich starszych podzespołów to celowałbym w radka 5/6850, 6/5770, gtx460. Sam grałem mając ustawione AAx4 na karcie GTS 250 1GB. Najlepiej to kupić jakaś nową grafikę, obecnie nawet budżetowe modele mają całkiem dobre osiągi (warto je porównać). Natomiast z kilkuletnimi używanymi kartami, nic nie wiadomo... Dzięki idiotycznym przepisom z UE, kondensatory mają tzw, zimne luty (cyna bez domieszki ołowiu) i powszechną metodą, na reanimowanie padniętej karty (a w zasadzie lutowań) jest grzanie jej w piekarniku. Sam to przerabiałem dwukrotnie, sposób absurdalny, ale załatwia sprawę na pół roku, a potem znów. Warto o tym pamiętać kupując używaną grafikę.

Przytaczając mój poprzedni zestaw, który służył mi całe 5 lat i wilczą cześć mojej gry w X3 TC/AP powiem tak - gra chodziła bardzo fajnie i płynnie. Wygładzona grafika, w sektorach i podczas potyczek gra osiągała ~50fps. Przymulało natomiast przy jakiś większych bitwach z udziałem kilku m1,m2 i kilkudziesięciu myśliwców - ale to raczej normalne, gra jak zwalniała tak nadal zwalnia nawet na komputerach z wysokiej półki.

Oczekuj, że po załóżmy 20-30 godzinach gry, gdzie masz odkrytą praktycznie całą mapę - wydajność XRM'a zacznie siadać. Litcube ma zdecydowanie lepiej napisane skrypty ich optymalizację i gra po prostu nie muli w dłuższym rozrachunku.

Myślę też, że sporo byś zyskał gdyby grę, a najlepiej cały system (oczywiście 64bit) zasadzić na dysku SSD. Taką 128 gigówkę można kupić do 200 zł spokojnie.

Podsumowując - w proponowanym przez ciebie zestawie - dużo nie zyskasz, chyba że będziesz grał w X3 Reuniona 😉 Przemyśl sprawę raz jeszcze czy warto w takie coś pakować pieniądze. Jeśli już to weź pod uwagę moje uwagi odnośnie sprzętu, bo napisałem z doświadczenia. Mój stary komp pozwalał na grę w max detalach w większość gier jakie się ukazały. Niestety, ale na Wiedźmina 3, GTA 5 czy Elite już mu brakowało pary. Tu już jest wyraźna cezura między starym, a nowym 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Karta i proc dadzą radę, jak wiesz jak to zrobić to możesz go bezpiecznie podkręcić. Ilu megahercowy ram 800 czy 1200? W sumie to dużego znaczenia nie ma, ale ten 600MHz wypada już słabiej.

Jak zaczynałem grać w TC to początkowo miałem 2GB. Wysokie detale, AAx4. Podczas większych walk przymulało. Dołożyłem kolejne dwa giga by mieć 2x2GB w dualchannelu i gra się "odetkała". Było znacznie lepiej, średnio po 50fps podczas swobodnego lotu. Z sektorach z wielkim ruchem jak Seizewell spadało do 25-30, mimo to wciąż płynnie. Jedynie, w czasie wielkich walk dalej potrafiło zwolnić, ale już nie tak mocno jak przy 2Gb gdzie ciężko było dłużej coś robić na spadkach.

4x4GB robi robotę, ale różnie bywa w zależności od tego ile czasu już gramy 😁 No cóż... Silnik tej gry jest dość leciwy i nawet na uberkompach gra dalej zwalnia. Wiele też za sprawa zapętlonych skryptów, które nie mogą się zakończyć tylko żrą zasoby w tle. LU pod tym względem ma lepsze oskryptowanie i gra jest płynniejsza nawet po wielu dniach naszej kariery. Mimo to jak działasz na systemie 64 bitowym to dla świętego spokoju celowałbym w 8GB.

btw. zawsze warto grę trochę odmulić poprzez wywalenie statków cywilnych i telebimów ze stacji.

http://xudb.pl/topic/2439-mini-poprawki-xtc-20/

http://forum.egosoft.com/viewtopic.php?p=3258109

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

mam q6600@2,4/4GB RAM/gtx460@1GB jak w opisie i chodzi w 20-50 fps przy takich ustawieniach:

https://onedrive.live.com/redir?resid=486524A8CEA2488B!3501&authkey=!AG_RfeyR28C4im8&v=3&ithint=photo%2cpng

Wersja xrm/ap:

http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=589795397

Co do takiego rozrzutu fps.

To zależy na co patrzysz w grze (bo np. widok planet dropi fps) i liczby npc biorących udział w walce.

Ogólnie gra chodzi płynnie jeśli nie jesteś jakimś fps maniakiem.

Fraps pokazuje jako średnie fps na poziomie 35-45 fps...

Dodatkowo w 2016 roku wychodzą gry które niestety już nie pociągną "nasze" konfiguracje.

Chory kurs dolara i za samo cpu/ram/gpu/mobo trzeba wydać 3,500 tysiąca.. WTF.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2015 o 18:25, sordahon napisał:

ram 800MHz, a ram po nowym roku dokupię może jeszcze. 4gb ram będzie na 32 bit win 7 ultimate.

jeszcze nikt Ci nie powiedział ze

32 bitowe systemy po narzucie systemowym pozostawiają do dyspozycji tylko max. 3,5 GB RAMu, ??? w 32 bitowym systemy obsługuja RAM do 4 GB ale i tak nie masz do wykorzystania pełnych 4 GB RAMu ---- jak masz zamiar zwiekszyc ilość RAMu to przesiadź sie na system 64 bitowy, oryginalny klucz z 32 bitowego systemu jest zgodny z 64 bitowym systemem

stare zestawy na Quad Core Q6600 + płyta na P35 + 4 GB RAMu mozna zakupic do 200 zł zakupiles e8400 🤪

nie dalej jak poł roku temu kupowałem taki zestaw dla żony zeby mogla sobie w necie pobiegac i facebooku logowac .......wraz z przesyłka nie zapłaciłem wiecej niz 210 zł

HD4670 zeszrotowales a kupiles nastepny szrot GTS 250 dokonałeś zamiany coś w rodzaju ''zamienił stryjek siekierkę na kijek'' --- trzeba bylo zainwestowac w serie 6xxx albo 7xxx np. uzywka HD6850 mozna kupic do 250zł,

Cytat

ram 2 GB ddr2 667 MHz -&--#62; dołożenie 2x2 GB ram 800 MHz

- nie dokladaj RAMu 800 do 667 - sprzedaj 2 GB 667 i zakup 1x 4GB 800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...