Skocz do zawartości

Kupno nowego monitora...


Moskit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny mój topic z okazji rozmyśleń nad nowym zakupem. 🙁 Tym razem szykuje się na zakup monitora i moje pytanie będzie takie czy z obecnych tutaj ktoś siedzi w monitorach. Sam znam podstawowe kryteria jakie potrzebuje w ów monitorze. Potrzebowałbym go do kompa i w przyszłości prawdopodobnie do Xbox'a 360. Monitor powinien się cechować czasem reakcji minimum 5ms, kontrastem pewno MINIMUM 1000:1(słabe ograniczenie ale cóż 😉 ) i rozdziałką co najmniej HD Ready. Wieeeeeeeele monitorów spełnia te kryteria i w tym problem... Wybór jest za wielki i człowiek sam nie wiem co zakupić. 😉

EDIT: Dodam, że raczej większego niż 21' nie potrzebuje, a limit kasy to pewno góra 700zł(wolałbym mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast LCD polecałbym dobry, płaski CRT i radziłbym poczekać jeszcze trochę (naprawdę już niedługo - stany magazynowe fabryk producentów LCD zaczynają się kurczyć i niedługo się wyczerpią na tyle, że stanie się dla nich - producentów - opłacalne wdrożenie linii produkcyjnych zorientowanych na technologię OLED, a tym samym cena OLED'ów powinna zmaleć na tyle, iż będą dostępne dla kieszeni zwykłych ludzi, z jednoczesnym zmultiplikowaniem dostępnych modeli) na pojawienie się w masowej produkcji monitorów z ekranami opartymi na technologii OLED.

EDIT 23.09.2008

Wady LCD: brak prawdziwej czerni (matryca jest podświetlana, przez co niemożliwe jest uzyskanie czerni - zawsze jest to jakiś odcień szarości); natywna rozdzielczość (obraz jest ostry tylko w jednej rozdzielczości, wszystkie inne są tworzone "sztucznie" za pomocą algorytmów - czasem lepszych, czasem gorszych, ale zawsze dużo gorzej wyglądających); niedługo zostaną zastąpione monitorami OLED, pozbawionymi tych wad.

Zalety LCD: zajmuje mało miejsca (to argument dobry do biura, gdzie miejsce jest limitowane, ale w domu...? - chyba że ktoś mieszka w kawalerce lub współdzieli z kimś biurko); mało waży (no, ale przecież nie kupuje się monitora po to, żeby z nim biegać po domu, tylko stawia się go na biurku...); małe zużycie prądu (jedyna rozsądna zaleta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak TV 32''...ja niedługo tak zrobię oddam ojcu swój 22'' monitor i TV Panasonica Crt 29" i kupuję 32'' Samsunga Full HD z serii A500 lub A600.Tu masz mniej więcej jak to wygląda http://forum.pclab.pl/t373020.html Seria A500 to koszt około 1500-2000 seria A600 to od 2200 wzwyż....ale ceny lecą w takim tempie że kto wie będzie on w zasięgu Twoich łapek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał posłuchaj Stalovego. Zamiast LCD zafunduj sobie dobry CRT. Wejście OLEDów na rynek masowy jest tylko kwestią czasu i to niezbyt długiego. Matryca OLED jest dużo doskonalsza od LCD, nie jest podświetlana i dzięki temu kontrast może wynosić nawet 1000000:1, czerń jest idealnie czarna (a nie jakiś tam odcień szarości) i zużucie energii jest niższe niż przy LCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym, kontrast czy 500:1 czy 10000:1 to i tak właściwie różnica żadna. Nikt normalny nie ma kontrastu w LCD na max. Ja mam jakieś 30%. Zwróć uwagę na matrycę. Najtańsze monitory są na TN, a znacznie lepsze są PVA z dopalaczem i minimalnie wyższą ceną. Czas reakcji nie ma znaczenia, no chyba, że grasz wyczynowo w FPS jakieś szybkie i np różnica w odpowiedzi serwera 50ms a 80ms jest dla Ciebie bardzo odczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może np taki:

http://www.allegro.pl/item445428886_24_ ... oclaw.html

Jedyna wada, to odbiór osobisty.

Firmą się nie przejmuj, sony też bierze matryce od samsunga :-P

A i jeszcze jedno, monitor ma wady, gwarancja 12 miesięcy, tylko trzeba fotki porobić, że te usterki były już przed zakupem, żeby później nie powiedzieli, że powstały podczas eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cytat

EDIT 23.09.2008

Wady LCD: brak prawdziwej czerni (matryca jest podświetlana, przez co niemożliwe jest uzyskanie czerni - zawsze jest to jakiś odcień szarości)

Taa, i na pewno to zauwazysz. O ile jeszcze rozumiem wyrzekanie na telewizory LCD, o tyle przy normalnych zastosowaniach monitora (nie mowie tu np. o profesjonalnym tworzeniu grafiki itp) jakos nie chce mi sie wierzyc, by ktokolwiek zwrocil na to uwage. Przy pracy np. w edytorach tekstu, przegladaniu internetu, ogladaniu filmikow na youtubie, czy nawet graniu (gra musialaby byc niesamowicie nudna bym podczas grania zwracal uwage na odwzorowanie kolorow. Nawet w X3 lecac przez 10 sektorow na secie mi sie to nie zdazylo) nie ma to najmniejszego znaczenia.

Poza tym, ta czern nie jest tez znowu taka tragiczna. Specjalnie poprzygladalem sie roznym przykladom koloru czarnego wyswietlanego przez mojego LCDka, i musze przyznac ze odstepstwo od idealu (i to nie jakies szczegolnie duze) zauwazylem tylko w wygaszaczu 'czarny ekran' 🙁 Ale to pewnie dlatego, ze dalem sie omamic producentom LCD ktozy nie maja co zrobic z towarem zalegajacym na polkach :/

Cytat

natywna rozdzielczość (obraz jest ostry tylko w jednej rozdzielczości, wszystkie inne są tworzone "sztucznie" za pomocą algorytmów - czasem lepszych, czasem gorszych, ale zawsze dużo gorzej wyglądających);

Straszszszszne. Jak powyzej. Bedziesz z lupa ogladac monitor szukajac pixeli, ktore wskoczyly nie na to miejsce co trzeba? Gralem min. w X3 na CRT i na LCD, w roznych rozdzielczosciach, i jakos nie zauwazylem roznicy.

Cytat

Zalety LCD: zajmuje mało miejsca (to argument dobry do biura, gdzie miejsce jest limitowane, ale w domu...? - chyba że ktoś mieszka w kawalerce lub współdzieli z kimś biurko);

Albo gdy masz biurko przy scianie i LCDka mozesz miec na wprost siebie, a kineskopowy musial stac z boku by ta jego olbrzymia d**a mogla wyjsc poza obreb biurka. (juz pomijam strach, czy on sie kiedys z tego biurka nie spier***i. Tutaj i waga ma pewne znaczenie, wzoru E=mgh nie przeskoczysz 😉)

Ogolem, nie popadajmy w paranoje. Niedlugo na temat monitorow zaczna narastac podobne legendy co w dziedzinie sprzetu audio, i ludzie zaczna nam wmawiac ze pozadnego obrazu nie uzyska sie bez kabla laczacego kompa z monitorem kosztujacego tyle co 5 malych fiatow 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

Wady LCD: brak prawdziwej czerni (matryca jest podświetlana, przez co niemożliwe jest uzyskanie czerni - zawsze jest to jakiś odcień szarości)

Taa, i na pewno to zauwazysz. O ile jeszcze rozumiem wyrzekanie na telewizory LCD, o tyle przy normalnych zastosowaniach monitora (nie mowie tu np. o profesjonalnym tworzeniu grafiki itp) jakos nie chce mi sie wierzyc, by ktokolwiek zwrocil na to uwage. Przy pracy np. w edytorach tekstu, przegladaniu internetu, ogladaniu filmikow na youtubie, czy nawet graniu (gra musialaby byc niesamowicie nudna bym podczas grania zwracal uwage na odwzorowanie kolorow. Nawet w X3 lecac przez 10 sektorow na secie mi sie to nie zdazylo) nie ma to najmniejszego znaczenia.

A ja zauważyłem tą "plamistosć". Jak to "rajcuje" w PS przemilczę, ale za to powiem ci że nie wszyscy grają w gry w których człowiek rozgląda się gdy musi przeładować. Każdy kto pół dnia w SS2 spędził na szukaniu datadysku w zamroczonym magazynie, przyzna mi rację. Dodatkowo granice miedzy "czernia" a czernia widać w bardziej posępnych Anime (np. Elfen Lied, gdzie labolatorium przynajmniej u mnie i kilku innych osoób wygląda jakby wisiało w "innym wymiarze").

Natomiast w takim X3 trudno o sektor o idealnie czarnym tle. Wiekszość ma mgławice i/lub gwiazdy.

Cytat
Cytat

natywna rozdzielczość (obraz jest ostry tylko w jednej rozdzielczości, wszystkie inne są tworzone "sztucznie" za pomocą algorytmów - czasem lepszych, czasem gorszych, ale zawsze dużo gorzej wyglądających);

Straszszszszne. Jak powyzej. Bedziesz z lupa ogladac monitor szukajac pixeli, ktore wskoczyly nie na to miejsce co trzeba? Gralem min. w X3 na CRT i na LCD, w roznych rozdzielczosciach, i jakos nie zauwazylem roznicy.

Nie, odpali gierkę w której znajdują się rozdzielczosci nie obsługiwane przez monitor (np. starutkie Mu Online, dzialajace w góra 800x600), i wtedy faktycznie, ostrość pikseli nie bedzie zbyt ładna.

Cytat
Cytat

Zalety LCD: zajmuje mało miejsca (to argument dobry do biura, gdzie miejsce jest limitowane, ale w domu...? - chyba że ktoś mieszka w kawalerce lub współdzieli z kimś biurko);

Albo gdy masz biurko przy scianie i LCDka mozesz miec na wprost siebie, a kineskopowy musial stac z boku by ta jego olbrzymia d**a mogla wyjsc poza obreb biurka. (juz pomijam strach, czy on sie kiedys z tego biurka nie spier***i. Tutaj i waga ma pewne znaczenie, wzoru E=mgh nie przeskoczysz 🙁)

Tutaj się zgodzę, ale tylko częsciowo. LCD faktycznie oszczędza miejsce, ale w moim przypadku i tak stoi w połowie szerokości biurka, ponieważ inaczej byłby zbyt daleko. (A wiec miejsce za nim i tak lezy niewykorzystane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ej, no jeśli zaczniemy tak tłumaczyć wszystkie (nie urojone, a wynikające z natury technicznej sprzętu - sic!) wady, to w sumie można sobie kupić malucha i powiedzieć, że by nie popadać w paranoję, bo: jest mały, za to wszędzie wjedzie; wolno jeździ, ale w korkach stoi tak samo jak luksusowy merol; ma mały i słaby silnik, no ale jak mało zużywa paliwa...! Musi, to najlepsze auto świata! 🙁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

(nie urojone, a wynikające z natury technicznej sprzętu - sic!)

Zdaje sobie sprawe, ze wady przez ciebie opisane nie sa czyims wymyslem. Tylko nalezy odroznic prawde od prawdy zauwazanej. Prawda jest tez np. to, ze wraz z przyspieszaniem samochod skraca sie i staje sie ciezszy, i nie da sie tez na raz dokladnie poznac jego predkosci i polazenia. Jednak pierwsza z tych prawd nie pomoze ci podczas drogowych manewrow, a druga nie wyklucza instalowania w aucie naraz i predkosciomierza, i GPSu 🙁

Cytat

to w sumie można sobie kupić malucha i powiedzieć, że by nie popadać w paranoję, bo: jest mały, za to wszędzie wjedzie; wolno jeździ, ale w korkach stoi tak samo jak luksusowy merol; ma mały i słaby silnik, no ale jak mało zużywa paliwa...! Musi, to najlepsze auto świata! 😉

Jak dla ciebie roznica pomiedzy dobrym LCD a dobrym CRT to jak maluch porownany do merola to spoko, ale przecietny uzytkownik kompa nie ma w oczach mikroskopu ani precyzyjnego miernika kolorow. A jak mawiala pewna reklama: jesli nie widac roznicy, to po co przeplacac? (w tym wypadku nie doslownie) 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

przecietny uzytkownik kompa nie ma w oczach mikroskopu ani precyzyjnego miernika kolorow. A jak mawiala pewna reklama: jesli nie widac roznicy, to po co przeplacac? (w tym wypadku nie doslownie) 🙁

Tu bym się z Tobą nie zgodził. Używam 17' CRT, miałem na chwilę 17' LCD, podłączyłem zagrałem w X3, coś tam porobiłem i szybciutko zmieniłem na powrót na CRT. Rożnica kolosalna na niekorzyść LCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz... Specjalnie przeszedłem się do sklepu z monitorami LCD, żeby zobaczyć ofertę najnowszych modeli. Myślałem, że może faktycznie poprawiono ich parametry na tyle, że nie będzie mi przeszkadzać ta pseudoczerń, czy też szarość. Niestety! Nadal nie zdecydowałbym się na torturę oczu w postaci LCD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

(...) przy normalnych zastosowaniach monitora (nie mowie tu np. o profesjonalnym tworzeniu grafiki itp) jakos (...)

Hmm... moje trzy grosze - krótko: jestem zawodowym grafikiem i nie zamieniłbym moich dwóch EIZO na żadnego CRT'ka... Mimo, że nie są to jakieś high-endowe modele - zdaje się że jakieś 4000 za sztukę kosztowały jak firma je kupowała. Po skalibrowaniu spiderkiem świetnie odwzorowują kolory i potrafią je utrzymać nawet przez ponad dwa tygodnie. A w tym co robię, jak najwierniejsze odwzorowanie CMYKa jest sprawą kluczową.

A do gier? Osobiście nie mam kontaktu już z żadnym CRT, a w momencie przesiadki na LCD zdecydowanie wolałem te ostatnie. Mit o bezwładności upadł po krótkiej partyjce w Serious Sama czy UT. Z kolei czerń? Sorry ale to w dużej mierze zależy też od oświetlenia otoczenia. Jak masz dobrego LCD'ka to czerń będzie czarna a nie szara. Oczywiście - w baaaardzo ciemnych pomieszczeniach - jak chociażby przy zwiedzaniu paru lokacji w DeusEx ciężko było cokolwiek zobaczyć ALE dokładnie ten sam problem miałem wtedy na CRT 🙁 tak więc dla mnie to żaden argument. Jedyne z czym się zgodzę to kiepska elastyczność, a właściwie żadna. Ale objawia się TYLKO i wyłącznie nieostrą czcionką (i to małą) - przy czymkolwiek innym praktycznie tego nie zauważysz. A tak na marginesie problem z czcionką da się ominąć - braciszek swego czasu gdzieś chyba w linuxie włączył sprzętowe renderowanie czcionki co zaowocowało wyraźnymi i ostrymi fontami w rozdziałce 1024 x 768 (gdzie nominalna tego sprzętu była chyba 1280x1024). Osobiście polecam LCD'ki mają jeszcze jedną zaletę - pobór prądu 😉 u mnie w domu rachunki za prąd spadły o połowę tylko po zmianie monitora na wyświetlacz LCD... a mam wrażenie, że większość tutaj "robi" już na siebie (a niektórzy i na więcej osó😉 - więc chyba obok tej kwestii nie przejdą obojętnie 😎

PS. Jeszcze płaskość kineskopu 😎 nawet najbardziej flat nie są tak płaskie jak LCD 😎 (chociaż w tej kwestii pewności nie mam, bo dawno już nigdzie nie miałem kontaktu z CRT) a to w moim zawodzie też ma znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może poczekasz na następce CRT? :> działo elektronowe ma być zastąpione przez laser 🙁 ja tam z czystym sumieniem polecam LCD, i to wcale nie musi być jakiś super-wypaśne (te na których pracuje na dzień dzisiejszy kosztują 2000-2700 za sztukę). Ale jak chcesz czekać to czekaj =) ja poczekam aż wejdą i stanieją 😉 a może do tego czasu coś innego wymyślą 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Osobiście polecam LCD'ki mają jeszcze jedną zaletę - pobór prądu 🙁 u mnie w domu rachunki za prąd spadły o połowę tylko po zmianie monitora na wyświetlacz LCD... a mam wrażenie, że większość tutaj "robi" już na siebie (a niektórzy i na więcej osó😉 - więc chyba obok tej kwestii nie przejdą obojętnie 😉

Między innymi dlatego postanowiłem zmienić monitor LCD i TV CRT(razem ciągną około 280W) na TV LCD(180W) a wyżej wymienione oddać ojcu ponieważ komputera używa raz na ruski rok...czyli te 50W będzie rzadko ciągnięte<a jego obecny TV jest na wykończeniu i ciągnie tyle ile mój tak że jemu TV jeszcze posłuży a ja jako największy konsument prądu w domu będę go mnie zużywał....o możliwości jednoczesnego oglądania obrazu z konputera i TV(PiP)nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dopiszę się tutaj, bo po co tworzyć nowy wątek.

Tak więc, mam takie coś na oku: http://www.megamarket.org.pl/product_in ... _id=107364

Zainteresowanych prosiłbym o podanie za/przeciw, dlaczego tak/nie, jak coś, to co innego?, dlaczego? Standard pytań 🤔, wszyscy są doświadczeni w tego typu sprawach i odpowiedziach 😀.

Dziękuję za wszelką radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...