Skocz do zawartości


- - - - -

Encyklopedia Uniwersum X


87 odpowiedzi w tym temacie

#81 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 10 grudzień 2011 - 13:37

Statki kosmiczne


Statki Boronów


Sławne statki

Boron Rapture

Kapitan Boron Rapture ostrzegł Kyle Brennana o wrogim charakterze i intencjach Splitów.
Chwilę później Splici zaatakowali i zniszczyli statek: tylko bezinteresowne działania jego kapitana i załogi pozwoliły Brennanowi uciec prześladowcom.

Boron Gestalt of Light

Pod dowództwem Ela Am, statek ten prowadził działania, by ocalić resztki Nyana's Fortune z planety Nif-Nakh.
Później świadczył regularne usługi dla pierwszej Teladiańskiej organizacji nie nastawionej na zysk.

#82 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 12 grudzień 2011 - 18:22

Statki kosmiczne


Statki Wolnej Ligii


Sławne statki


FL Incubator

M3 Ciężki myśliwiec pilotowany przez Reolisas Yliminas Elemones II pod dowództwem Neham t'Gllk, statek był używany do tajnych operacji przez organizację Beryll oraz Federację Argońską w Układzie Słonecznym i odegrał ważną rolę w rozpętaniu Drugiej wojny z Terraformerami.

FL Nyana's Fortune II

Podobnie jak wcześniej Teladiański Nyana's Fortune, FL Nyana's Fortune II jest prototypowym statkiem stworzonym w celu maksymalizacji zysku. Ten owalny statek, jest o około 30% większy niż jego poprzednik i zawiera wiele ulepszeń. Komputer pokładowy, Inanias, jest tą samą jednostką co wcześniej, która została wydobyta z wraku i zainstalować na nowym statku.

FL Raindragon

Wspólnie dowodzony przez Uchan t'Scct i Kalmanckalsaltt w imieniu Wolnej Ligii Hatikvah, FL Raindragon odegrał ważną rolę w powstaniu Xenon Refuge. Został on porzucony w roku 743 NT po otrzymaniu ciężkich uszkodzeń podczas starcia z piratami.

FL Tokomo

Ten statek poszukiwawczy został sprowadzony z Fiji przez rodzinę Nehla. Został porzucony w pobliżu pustynnej planety Darehitorimo, po tym jak dostał się pod ogień Lorda Kapitana Tebathimanckatt i został uszkodzony. Quenja Nehla zginął w ataku.

Jego córce Yoshiko udało się opuścić statek w skafanderze i przeskoczyć przez bramę skokową: jednak przez kilka miesięcy była ona błędnie uznawana za zmarłą.

#83 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 14 grudzień 2011 - 17:56

Statki kosmiczne


Statki Paranidian


Sławne statki

PP Strong Protector

Statek flagowy Drugiej Armady Imperium Paranidiańskiego. 26 lat po upadku Wspólnoty Planet, został wyposażony w Napęd Skokowy na potrzeby podróży do Argon Prime, pod dowództwem Kapłana Admirała Almanckritalpp, aby pomóc w obronie Sojuszu Słowa.

PP Noble Born

Pod dowództwem Kapłana Admirała Tebathimanckatt, statek ten, jako statek flagowy Trzeciej Armady Imperium Paranidiańskiego, odegrał ważną rolę podczas aneksji planety Hewa i przekazaniu jej pod kontrolę ICSCS podczas upadku Wspólnoty Planet.

W roku 769 NT PP Noble Born został zniszczony na orbicie planety Hewa przez eksplozję nuklearną o nieznanej przyczynie.

PP Rohbandhain

Dowodzony przez Lorda Admirała Gmanckeskst i Kapłana Admirała Tebathimanckatt na rozkaz Pontifex Maximus Paranidia, jego głównym zadaniem było poszukiwanie Obłoku Świadomości Starożytnych. Po długiej podróży, dotarł do Układu Słonecznego, gdzie walczył u boku Ziemian przeciwko Terraformerom. PP Rohbandhain wylądował na plutoidzie Pele i cała załoga przeoblekła się w kokony, gdy uznała, że powrót do Imperium Paranidiańskiego jest niemożliwy.

PP True Sight of Three

W roku 801 NT Pontifex Maximus Paranidia opuścił ojczystą planetę Paranidian na pokładzie tego statku, jego prywatnego jachtu, po raz pierwszy od ponad stu lat, aby udać się na poszukiwanie i poświęcenie nowego Śpiącego Proroka.

#84 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 17 grudzień 2011 - 04:49

Statki kosmiczne


Statki Splitów


Sławne statki

Split Bone Scout

M3 Ciężki myśliwiec ze zmodernizowanymi silnikami, specjalny wysłannik Cho t'Nnt dowodził statkiem na prośbę patriarchy Splitów, w nadziei na rozwiązanie tajemnicy Paranidiańskiej "anomalii".
Po śmierci Cho t'Nnnt Split Bone Scout przyszedł pod dowództwo Nyhelt t'Mrrg i został poważnie uszkodzony podczas utarczki z siłami Xenonów. Większość załogi przeżyła, ale statek, jako skompromitowany, na polecenie Patriarchy Rhonkar został wycofany ze służby.

Split Skullcrusher

Osobisty krążownik Patriarchy Rhonkar, Splicki Skullcrusher przeszedł poważne modyfikacje w podobnym stylu jak Split Bone Scout, które zwiększyły jego moc.
Wybudowany w roku 749 NT, Splicki Skullcrusher stanie się sławny po wzięciu udziału w incydencie, który zostanie później nazwany jako "Incydent Defektu". Gdy zamach stanu, który próbował wywołać Tehym t'Nhhn zostanie powstrzymany przez Rhonkar, Patriacha przejmie osobiście dowodzenie statkiem.

#85 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 19 grudzień 2011 - 18:52

Statki kosmiczne


Statki Teladian


Sławne statki


Teladi Profit Guarantee

Największy okręt we flocie Teladian, Teladiański Profit Guarantee został zainstalowany prawie na stałe w sektorze Seizewell w celu ochrony planety Platinum Ball. Posiadał bardzo silne uzbrojenie obronne i jego osłony nigdy nie zostały naruszone. Wszedł do służby w roku 744 NT, przez cały jej czas jego dowódcą był Komandor Grohobemas Ledebinis Terensos VIII.

Teladi Phoenix

Kiedy Kyle Brennan przybył do Wspólnoty Planet, pierwszym statkiem jaki napotkał był Teladiański Phoenix, pod dowództwem kapitana Ussandroos Melomilas Loanises. Pod pozorem pomocy Brennanowi i naprawy jego uszkodzonego statku, Melomilas potajemnie zainstalowała system naprowadzający na pokładzie X-Shuttle; który został następnie znaleziony i usunięty. Teladiański Phoenix został zniszczony przez Split Bone Scout dowodzony przez Cho t'Nnt.

Teladi Nyana's Fortune

Statek prototypowy zbudowany w stoczni w Seizewell, Fortune Teladi Nyana został zaprojektowany przez Głównego Inżyniera Dolamilas Sidelosis Yayandas V na polecenie Dyrektora Generalnego Spółki Teladiańskiej w kształcie jajka Teladian.
Miał wyjątkowo potężne osłony i cztery Borońskie działa jonowe, spotykane zwykle jedynie na okrętach wojskowych. Wypożyczony Nopileosowi przez CEO zaraz po wybudowaniu, w celu ułatwienia jego misji, która nigdy nie została zakończona. Rozbił się na planecie Nif-Nakh po powietrzej kolizji w roku 742 NT. Jego komputer pokładowy, Inanias, został uratowany, a później zainstalowany na statku Nyana's Fortune II.

Teladi Nividium Dreams

Dowodzony przez Isemados Sibasomos Sissandras IV, jest bliźniaczym statkiem Teladi Nyana's Fortune.

#86 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 21 grudzień 2011 - 17:52

Statki kosmiczne


Statki Ziemskie


Sławne statki


USC Ayse McCallum

Nazwa pochodzi od nazwiska pilota USC, który stracił życie, podczas pełnienia czynnej służby. USC Ayse McCallum był okrętem flagowym Floty Ziemi. W ziemskim roku 2948 doznał krytycznych uszkodzeń w walce z Nowymi Terraformerami i ledwo udało mu się uciec.

Ze względu na poważne uszkodzenia kadłuba została podjęta decyzja o złomowaniu statku, a nie jego naprawy; upłynęło 53 ziemskich lat zanim został on zastąpiony.

USC Africa

Lotniskowiec Floty Ziemi, USC Africa został zniszczony przez rój droidów montażowych w trakcie Drugiej wojny z Terraformerami.

USC Vanguard

Ten krążownik miał do odegrania ważną rolę w obronie Ziemi w czasie Drugiej wojny z Terraformerami. Wraz z siostrzanym statkiem, USC Namataiko, USC Vanguard stworzył chmury zdegenerowanej materii, przed którą droidy montażowe Terraformerów nie mogły się obronić.

USC Namataiko

Siostrzany statek, statku USC Vanguard, odegrał ważną rolę w pokonaniu floty Terraformerów.

USCSS Winterblossom

Pierwszy prawdziwie międzygwiezdny statek kosmiczny Ziemi, USCSS Winterblossom nie miał możliwości obronnych, ani ofensywnych ponieważ został zbudowany w celach czysto naukowych. Znany z tego, że został użyty w misji badania nowo odkrytej Sieci Bram Skokowych, pod dowództwem René Farnham. Kiedy w końcu powrócił na Ziemię, po długiej, historycznej misji został wycofany ze służby i umieszczony w muzeum, gdzie znajdował się aż do początku pierwszej wojny Terraformerami. Wtedy to został przywrócony do służby ze względu na brak odpowiednich statków.
Stary statek spotkał swój honorowy koniec broniąc Ziemi przeciwko Terraformerom.

USCSS Dragonfyre

W czasie pierwszej wojny z Terraformerami, USCSS Dragonfyre był flagowym okrętem Floty Ziemi i tylko gotowości do walki statku, oraz w pełni wyszkolonej załogi, był on w stanie przechwycić najeźdźców.

Dowodzony przez Nathana Ridley Gunne, prowadził on zarówno Terraformerów jak i marne resztki Floty Ziemi przez ziemską Bramę Skokową, zapewniając tym samym zwycięstwo dla Ziemi.

USCSS Dragonfyre pozostał okrętem flagowym floty kolonii przez następne 60 lat, zanim w końcu został zastąpiony. Nie wiadomo co się z nim stało później.

USCSS Chameleon

Ten krążownik Ziemi bezskutecznie poszukiwał statku TF/CPU #deff, skradzionego przez Marteena Wintersa.

USC X

Czasami, w żartach nazywany jako "Little X", był to statek wyposażony w Napęd Skokowy, w którym Kyle William Brennan dokonał historycznego lotu.

Pierwotnie zaprojektowany jako prom atmosferyczny, przebudowany pomiędzy rokiem 2909 a 2910 w ramach przygotowań do roli statku do dalekich podróży kosmicznych.

Posiadał prototypowy Napęd Skokowy, które nie wymagał połączenia z docelową Bramą Skokową, a jego udany test byłby początkiem nowej ery lotów kosmicznych na Ziemi. Jednakże, pierwszy lot próbny zakończył się niepowodzeniem, wyrzucając Kyle Brennana do Wspólnoty Planet.

USC Getsu Fune

Ten stary transportowiec serii Jupiter-B został użyty po raz pierwszy do bezzałogowcyh testów Napędu Skokowego. Dwa tygodnie po zaginięciu USC X i Kyle Brennana został pośpiesznie przebudowany na potrzeby misji poszukiwania i ratowania Kyle Brennana podjętej przez major Elenę Kho. Zestrzelony w atmosferze Argon Prime, USC Getsu Fune spadł do jednego z oceanów tego świata i zatonął; później został wydobyty, ale nigdy nie został przywrócony do pierwotnego stanu.

Od roku 747 NT USC Getsu Fune jest wystawiony w porcie gwiezdnym Argonia City.

#87 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 23 grudzień 2011 - 17:55

Statki kosmiczne


Pozostałe, godne uwagi statki


Sławne statki

IZ Archipelago of Marsh-Orchids

Ten statek kosmiczny z planety Ianamus Zura był jednym z najciekawszych pojazdów kosmicznych. Zbudowano go zgodnie z zasadami świata Teladian, dlatego jego estetyka miała podstawowe znaczenie i dlatego otrzymał kształt muszli: mimo to jednak pozostał jednym z najszybszych statków wykorzystujących konwencjonalne silniki.

Generation-ship Nishala

Nishala był ogromnym statkiem zbudowanym z myślą o osiągnięciu Obłoku Świadomości Starożytnych, aby prosić ich o reaktywację Bram. Bez technologicznego skoku wprzód, jedyną realną metodą było wysłanie, albo statku z hibernowaną załogą, albo z załogą która przez pokolenia będzie realizowała podróż. Podróż, którą Królewscy naukowcy oszacowali, że będzie trwała pięćdziesiąt tysięcy lat, albo i więcej.

Niestety, zanim ten ogromny statek został uruchomiony, odkryła go grupa lokalnych Splitów i zniszczyła. Istnieją jednak pogłoski o bliźniaczym statku, który był w stanie odlecieć bez incydentów w jego długą podróż wśród gwiazd.

TF/CPU #0001

Jeden z nielicznych, nie zagrażających Terraformerów, TF/CPU #0001 był pierwszym, prototypowym statkiem terraformującym jaki został zbudowany. Nieformalnie ochrzczony przez swoich projektantów nazwą "Ool", był to pierwszą jednostą, tego co zostanie nazwane później Pierwszą Flotą. Po opuszczeniu Układu Słonecznego po trzech dniach lotu udał się przez Bramę Skokową do sektora Proxima Centauri. Trzy dni po jego odlocie, wysłane zostały w dziesięciodniowych odstępach zostały wysłane statki TF/CPU od #0002 do #00f0. Kiedy terraformowanie planety Taurus zostało pomyślnie zakończone, TF/CPU #0001 i jego rówieśnicy zostali wyłączeni i umieszczeni na orbicie gwiazdy Sonra.

TF/CPU #efaa i #deff

TF/CPU #efaa był członkiem Drugiej Floty i dlatego jest prawdziwym Terraformerem.
Ochrzczony przez jego projektantów nazwą "Eva", w roku 2115 otrzymał uszkodzoną wersję aktualizacji oprogramowania wykonania rozkazu SSD: w wyniku uszkodzenia danych, #efaa nie zainstalował poprawki.

To właśnie w tym momencie rozpoczął się trwający wieki konflikt między organicznymi formami życia, a maszynami, który zakończy się tylko wtedy, gdy Jednostki Centralne AGI osiągną pełną wrażliwości.
#efaa uciekł ze Wspólnoty Planet wraz z TF/CPU #deff z zamiarem dotarcia do Obłoku Świadomości Starożytnych.

Choć #deff został zniszczony przez Yoshiko Nehla, #efaa ostatecznie osiągnął swój cel i uzyskał wirtualny, wieczny byt w Obłoku Świadomości.

#88 Yacek

  Komandor

 • Gwardia
 • 9433 postów
 • LokalizacjaKraków
 • Rasa: Nieznana
 • Gram w: X: Rebirth

Napisano 30 grudzień 2011 - 20:22

Słownik

Absolution (rozgrzeszenie)

Przebaczenie i rozgrzeszenie win. Często używany przez Paranidian w kontekście religijnego przebaczenie za grzechy.

Acrostic (akrostych)

Postać szyfru, w którym ukryty tekst jest tworzony z początkowych liter zdania, linii lub z innego słowa o innym znaczeniu. Jest wielu twierdzących, że powieść "The Guardian of the Earth" jest takim szyfrem.

Aurum

Po łacinie "złoto". Jest to często spotykane w obrębie Wspólnoty Planet określenie dla tego cennego metalu.

Bridle (wędzidło)

Żona Splickiego wojownika. Po ślubie, mężczyźni Splitów są mniej skłonni do aktów bezmyślnej przemocy.

Casimir-Effect

Siła wytwarzana przez proces kwantowej elektrodynamiki. Cząsteczki wirtualne wytwarzają ciśnienie cząstek naładowanych pomiędzy dwoma płytkami metalowymi zawieszonymi w niewielkiej odległości od siebie w próżni. Nadal nie jest jasne, czy działanie to jest sprzeczne z prawem zachowania energii.

Cruithne

Planetoida, której orbita wokół Słońca jest w doskonałej synchronizacji z orbitą Ziemi. Niekiedy (niesłusznie) nazywana jest "Drugim Księżycem Ziemi".

Congregation (kongregacja)

Kongregacja; w tym przypadku chodzi o efekt wywoływany przez pochodzącą z Obłoku Świadomości, jedną z trzech, Mówiącą Relikwię (znaną również jako Trinity), zmniejszenie wielkości.

Three-sentence (trójmowa)

W języku Paranidian, ważne zdanie składa się równocześnie z matematyki, leksyki i muzyki.
Paranidiański język jest formowany niemal wyłącznie z trzech rodzajów mowy, czasami tylko używa się sześciu lub dziewięciu rodzajów mowy.
Wyższe poziomy konwersacji mogą wydawać się szokujące, ale są wykorzystywane wyłącznie przez dostojników na formalnych okazjach.

Eidolon Cygni

Pulsar używany we Wspólnocie Planet jako jedyny punkt odniesienia, pozwalający na dokładne określenie współrzędnych nawigacyjnych miejsca, w którym się znajdujemy. (Zobacz też: Ogólna Teoria Względności.)

Entity (byt)

Coś, co istnieje; n.p. istoty Starożytne.

Erosion (erozja)

Samoczynny proces, jak na przykład pogoda.

Excommunication (ekskomunika)

Wykluczenie, zwykle o podłożu karnym, przez wspólnotę wyznaniową. Chociaż nie jest praktykowana przez wszystkich członków Wspólnoty Planet, jest ona wykorzystywana przez Paranidian jako ostateczna sankcja za przestępstwa przeciwko trójwymiarowości. Nakaz ekskomuniki wydawany jest osobiście przez Pontifex Maximus Paranidia.

Exculpation (oczyszczanie)

Dosłownie "usunięcie win"; odpuszczenie przestępstwa lub grzechu, zazwyczaj rozumianego jako zarzut. Zobacz też: Absolution.

Gimbals (kardan)

Urządzenie, które pozwala wiszącemu obiektowi na swobodny ruch we wszystkich trzech osiach, tak jak fotel pilota na pokładzie Nyana Fortune i Nyana Fortune II.

Gestalt (postać)

Podmiot powstały z połączenia wielu indywidualnych oryginalnych członków, z których każdy zwykle utrzymuje pełną samoświadomość. W tym stanie wypadkową jednego podmiotu staje się czymś więcej niż prostą sumą oryginalnych członków.

Heretic (heretyk)

Ktoś, kto popełnia herezję (zazwyczaj poprzez kwestionowanie ustalonych dogmatów, zazwyczaj, ale niekoniecznie o religijnej podstawie).
U Paranidian jest to jeden z najwyższych poziomów przestępczości.

Hemisphere (półkula)

Jedna połowa kuli lub planety. Na przykład dzienna półkula Ziemi lub innego ciała kosmicznego, jest oddzielona przez terminator od półkuli nocnej.

Kelvin

Standardowa naukowa skala pomiaru temperatury. Jest ona bardziej dokładna niż powszechnie używana skala systemu Celsjusza, skala Kelvina zaczyna się od zera absolutnego (-273.15°C). Jest to standard pomiaru temperatury we Wspólnocie Planet.

Lagrange point (L-point) (punkt libracyjny - L-punkt)

Punkt w przestrzeni, gdzie siły grawitacyjne dwóch ciał o wzajemnych orbitach równoważą się nawzajem. Punkty te są bardzo cenne, ponieważ są one uważane za "bezpieczną przystań" dla stacji kosmicznych i sond. Również często gromadzi się w tych punktach wraki, ponieważ nie podlegają żadnym wpływom grawitacyjnym.

Messenger drone (droid posłaniec)

Długodystansowy, miniaturowy statek kosmiczny, który służy do przekazywania wiadomości za pośrednictwem bram. Jest konieczny, ponieważ nadświetlna komunikacja radiowa jest fizycznie niemożliwa. Droidy posłańce zostały wynalezione na starej Ziemi i nadal są używane.

Nexus

Centrum HUB-a, rozdzielnia lub główny punkt połączenia.
Moduły mieszkalne stacji kosmicznych, na przykład, przede wszystkim znajdują się w stacji Nexus.

Nividium

Tak w Teladiańskim języku handlu nazywa się "platyna". W roku Argońskim 742 odkryto tzw "asteroidę zysku" składającą się w 95% wagi z nividium. W wyniku tego wartość metalu spadła z dnia na dzień, przez co stracił on swoją pozycję jako najbardziej cennego towaru naturalnego i stał się praktycznie bezwartościowym.

Occupation gondola (gondola okupacyjna)

Małe okręty desantowe używane przez Paranidian w celu ustanowienia własności planety. Jest to odpowiednik rytuału postawienia flagi jako tradycji w poszczególnych krajach na Starej Ziemi.

Olympus Mons

Wygasły wulkan na Marsie, będący największym znanym wulkanem w Układzie Słonecznym.

Prompt radiation (promieniowanie elektromagnetyczne)

Znane również jako promieniowanie Czerenkowa. Promieniowanie emitowane przez naładowane cząstki przechodzące przez ośrodek z prędkością większą od prędkości światła w tym ośrodku.

Photon (foton)

Kwantowa cząstka promieniowania elektromagnetycznego, takiego jak światło.
Teoria kwantowa zakłada, falowo-podwójny charakter promieniowania elektromagnetycznego, czyli taki, że jakakolwiek istniejąca forma ma również formę, która nie istnieje w tym momencie.

Plutoid (plutoida)

Termin zwykle przypisany do tak zwanych "planet karłowatych". Pochodzi on od nazwy dziewiątej planety Układu Słonecznego, Plutona, który w 2006 roku stracił status planety ze względu na wykrycie wielu większych ciał nie-planetarnych w systemie.

Refractoriness (nieposłuszeństwo)

Oporność; niechęć do posłuszeństwa lub działań jakie są wymagane.

Radioisotope thermoelectric generator (Radioizotopowe termoelektryczne generatory):

Nuklearny generator elektryczny, który wytwarza energię poprzez rozpad promieniotwórczy. Powszechnie stosowany w pierwszych latach eksploracji kosmosu przy misjach sond na Starej Ziemi (n.p. projekty Pioneer i Voyager), jest w dalszym ciągu stosowany we Wspólnocie w niektórych mobilnych urządzeniach o długim czasie użytkowania, takich jak satelity komunikacyjne.

Sacrilege (świętokradztwo)

Kradzież, niszczenie lub świadome lekceważące traktowanie obiektu uznanego za święty.

Solitudo Aphrodites

Region na powierzchni Merkurego, znany również jako Skinkas Basin. To tutaj, rozpoczęto budowę ośmiu oryginalnych statków Terraformerów i wielu miliardów droidów montażowych.

Speech equivalence (równoważna mowa)

To niezwykłe zjawisko jest wrodzoną częścią Paranidiańskiego systemu językowego, na który składają się nie tylko z ustnych wypowiedzi, ale również innych mediów, takich jak światło lub pozawerbalne fale dźwiękowe. Jest on przetwarzany w obszarze międzymózgowia mózgu Paranidian. (Zobacz również: synaesthesia.)

Slingshot (proca)

W lotach kosmicznych, manewr, w którym statek może otrzymać "darmowy ciąg", poprzez przyspieszenie dzięki studni grawitacyjnej planety i odejście bez wchodzenia na orbitę.

Synaesthesia

Stan neurologiczny, w którym pacjent interpretuje jeden zestaw informacji zmysłowych jako inny: na przykład, widzi kolor lub smak, a dotyk słyszy jak dźwięk. Podczas gdy normalnie jest całkowicie poza kontrolą jednostki, Paranidianie są w stanie kontrolować te efekty świadomie. (Zobacz: Speech equivalence.)

Swarmers

Boroński organ sensoryczny służący do rozpoznawania feromonów.

Tomb (grobowiec)

Miejsce spoczynku doczesnych szczątków zmarłych. Załogę PP Rohbandhain umieszczono w grobie na Pele.

Tensor

Termin stosowany w zaawansowanej matematyce.

Tone

Siła fizyczna i odporność; n.p. siła mięśni.

Triplet

To wartość rytmiczna złożona z trzech nut; występuje w podziale dwudzielnej wartości rytmicznej, dzieląc ją na trzy równe części. Tutaj, jedna, idealna forma Paranidiańskiego języka, składająca się z muzyki, leksyki i matematyki. Wypowiedź nie kompletna sama w sobie, zamiast tego tworzy segment w trójmowie.

Twelvetowns

Główne miasto na Marsie. Tak nazwane, gdyż powstało z naturalnego połączenia na przestrzeni wieków, dwunastu mniejszych aglomeracji miejskich.

Valles Marineris

Po łacinie "Valles Marineris", ten obszar na Marsie został nazwany po tym jak Mariner 9, wczesna sonda Starej Ziemi odkryła i zbadała ten teren. Znajduje się tam marsjańskie miasto Twelvetowns.

Vortex (wir)

Zawirowanie; zamknięty w spirali przepływ jakiejkolwiek formy materii lub energii.

X-43

Krótkodystansowy, jednomiejscowy myśliwiec kosmiczny, niedawno wprowadzony do Sił Ziemskich.

X-43C

Lotniskowy wariant powstały na bazie X-43. Zasadniczo identyczny z X-43, ale mający możliwość startu i dokowania do statku matki.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych