Skocz do zawartości

Skok awaryjny 2, algorytmy walki


nezumi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie, jak to cos dziala? Probowalem na wiele sposobow ale w zaden sposob statki niechca skakac bo tym jak ktos im zjedzie tarcze do ustalonego progu np 25%.Wczesniej to olalem ale w miare postepow przychodzi mi do zostawiania ochrony w sektorach a algorytmy walk, po za sektorami w ktorych przebywamy rzadza sie wogole irracjonalnymi prawami: np 3xM3 rozwalaja M2 pirackiego bez strat wlasnych... poprostu niemozliwe.

Gdzies tutaj znalazlem podobny temat ale tam chodzilo o skok awaryny dla handlarzy. Mam rozumiec ze tylko oni moga z tej opcji kozystac?

Drugie pytanie to takie, czy ktos wie w jaki sposob jest toczona bitwa w sektorach ktorych nas nie ma? Wlasnie przeprowadzilem kilka prob i sam nie wiem co mam myslec, wychodzi na to ze jest to bardziej losowe niz liczone w jakis sposob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoki awaryjne powinny działać dla wszystkich statków ale jak sam zauważyłeś w praktyce różnie to bywa. Z moich obserwacji wynika, że najlepiej radzą sobie z tym handlarze i nieuzbrojone statki. W innych przypadkach wygląda to tak jakby czasem po kilku strzałach wrogiej jednostki rozkaz odwrotu został przerwany i nasz statek kontynuuje walkę aż do (smutnego) końca. Nie wiem czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu. Osobiście jeśli już decyduję się na patrole to staram się zawsze stworzyć optymalne, tak aby bez mojej pomocy poradziły sobie ze wszystkim co mogą napotkać.

Co do walk poza sektorem (OOS) w skrócie działa to tak:

1. Walka toczona jest w turach, w każdej z nich każdy ze statków oddaje jedną salwę do jednego celu.

2. O tym który statek otworzy ogień jako pierwszy decyduje jego szybkość i w pewnym stopniu rodzaj rozkazów jakie wykonuje (z tego co pamiętam atakuj wszystkich wrogów działało lepiej niż np. patrol).

3. Jeśli statek wyposażony jest w rakiety to będzie ich używał również w walce poza sektorem, z tym że zawsze odpali tylko jedną rakietę w turze, więc trzeba na to zwracać uwagę tak aby np. nasz M7 nie używał Moskitów, gdy wrogie M3 zjadają go kawałek po kawałku WMP.

4. Szybkość pocisków dział nie ma żadnego znaczenia OOS, panuje zasada im większe uszkodzenia działo zadaje tym lepsze jest w walce. Moc generatorów energii dla uzbrojenia także nie ma żadnego znaczenia dlatego dobrze jest wyposażyć nasze statki w najmocniejsze dostępne dla nich działa.

To taki ogólny zarys. Na forum Ego swego czasu był temat dokładnie opisujący wszystkie czynniki wpływające na walkę OOS, jak go znajdę to wrzucę linka.

Przy okazji, patrząc na to jak ten system działa można zrozumieć dlaczego xenońskie Q potrafią tak namieszać OOS. Największa prędkość spośród M7 + IBL i PPC w wieżyczkach = możliwość szybkiego zniszczenia nawet M2.

Co do sytuacji o której pisałeś, pirackie M3 czasami mają w ładowni torpedy pożoga i dosyć często używają ich w walkach OOS. Jedna taka torpeda = 1.000.000 punktów uszkodzeń. Atakowany M2 może oddać strzał do tylko jednego myśliwca w turze, w tym czasie pozostałe zadają mu stale uszkodzenia, a gdy któreś z nich dodatkowo wyposażone są w Pożogi...

Idealny patrol powinien składać się z jednostki (jednej lub kilku, w zależności od chronionego rejonu) o jak najmocniejszych tarczach i uzbrojeniu w eskorcie kilku(nastu) mniejszych statków. Im jest ich więcej tym mniejsza szansa, że wrogie statki na cel jako pierwszy wezmą naszego M2 i będzie miał on więcej czasu by powoli, tura po turze zniszczyć przeciwników. Nadają się do tego również wieże laserowe, umieszczamy ich grupę niedaleko bramy przez którą przylatują do nas wrogie jednostki, a statkowi/statkom wydajemy rozkaz obrony pozycji parę km od nich. Wieże wezmą na siebie ciężar pierwszego uderzenia wroga, a nasze statki sukcesywnie go zniszczą. Minusem jest to, że przy większej aktywności wroga trzeba monitorować stan patroli/wież i co jakiś czas uzupełniać straty. Ale lepsza utrata wieży laserowej czy M4, niż w pełni wyposażonego M2.

Alternatywą są Osaka lub Tyr, mają one tak mocne osłony, że praktycznie wszystkiemu same dadzą radę 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm piekna wyczerpujaca temat odpowiedz 🤪, dzieki wielkie to wlasnie chcialem wiedziec.

Co do awaryjnych autoskokow to chyba wlasnie rozwiazalem sobie ten problem. Koncze pisac skrypt ktory po przekroczeniu progu wykonuje skok do sektora ktory czesniej sie wybralo. To jedna wersja skryptu druga to automatyczny autoskok, gdzie nie podajemy żandych progow a tylko sektor docelowy, a automat oblicza nasze szanse przezycia, i w odpowiednim momecie za nas uruchomi skok do wybranego sektora, nasz statek jak i naszych sojusznikow(bardzo przydatne podczas czyszczenia sektorow).

Testy wygladaja pomyslnie, wlasnie teladianski M7M (6GJ oslon) ktorym lecialem przezyl spokojnie stojac w miejcu niecaly kilometr od niszczyciela Kha`ak+ 3 korwety + ok 15 statkow drobnicy, skok nastapil przy 13% stanu tarczy 😉, to samo u Xenkow raz jedynie skonczylem na 87% kadluba 😀

Gdyby ktos chcial przetestowac to prosze dac znac, chetnie sie podziele, byc moze spodoba sie wiekszej ilosci graczy (tylko trzeba go przetestowac) bo jakis pro w pisaniu skryptach nie jestem, to pierwszy hmm użyteczny skrypt jaki udalo mi sie stworzyc 😀 (ps Cmod3 mile widzialny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PM wyslany 🤪, tymczasem proboje jakos ogarnac dodawanie skryptow do polecen systemowych statku zeby to wogole mialo sens, chyba ze ktos wie co i jak z plikami jezykowymi i jak doklanie wczytuje sie skrypt do gry. Bo jak zrobilem to na zywca zamazujac inny skrypt + jego plik jezykowy( w ktorym zmienilem tylko opis ) nagle dostalem readtexty zamiast mojego opisu.

PS chyba cos mi sie z gra dzieje, w momecie kiedy wlaczasam SETA statki ktore np mnie ochraniaja zaczynaja tracic predkosc i sie zaptrzymuja dopiero jak wylacze SETA ruszaja z powrotem, byc moze przyczyna takiego dzialania jest powodem ze skrypt ktory testuje wylacza sie kiedy przeprowadzam zmasowany atak rakietowy moim M7M,chyba czeka mnie reinstall gry, znowu...

Czy wszystkie duze skrypty nad ktorymi pracuja luzie sa robione w edytorze gry? Jesli tak to jestem pelen podziwu, bardzo nie poreczny jest ten edytor (zreszta nic sie nie zmienil od czasu X2) do pisania skryptow od podstaw, za to dobry do testowania i szybkiego nanoszenia poprawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby skrypt był automatycznie uruchamiany (włączany w grze) jeden z jego plików, ten główny, musi mieć nazwę setup.nazwaskryptu.xml

Tyle wiem o skryptach, najlepszym sposobem nauki jest podglądnięcie innych skryptów, jak inni to robią. Ja w ten sposób uczyłem się pisać kod MD, a efekt to opcja startowa Spadkobierca, Poszukiwacz Artefaktów i KPP 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh popróbuje, myślę ze się uda. Na razie jeszcze testuje go w warunkach bojowych, nie jest doskonały ale się sprawdza.

Rzuciłem moja flotę tzn 2x Brygantyna 1x Boreas na 2xK + 3xQ + drobnica wszystko w kupie, efekt był taki ze na placu boju zostałem sam reszta skoczyła 🤪 mając tarcze na poziomie 80-70%. Za duży dmg poleciał w statki a te się "przestraszyły", ale zdążyły zrobić nieco zamieszania, po chwili znowu były na placu boju 😉 dokańczając to co zaczęły. Później do floty dołączył Agamemnon, walczył z 2xQ niezłe mu szlo jednego prawie zniszczył, kiedy ten bezczelnie atakiem kamikadze wleciał w niego, Q zginał ale Agamemnon ociekł z 30%tarcz, zostawiając drugiego Q lekko nagryzionego 😀. Na razie nie będę nic ulepszał tylko spróbuje dodać normalnie ten skrypt do poleceń statku. Jedynie co mnie martwi to nr id page, nie wiem o co w tym chodzi

Po paru godzinach walk z handbookiem + ogladaniu kilku skryptow, wkoncu sie udalo 😀, wersja testowa skryptu prawie na ukonczeniu, zostaly ostatnie poprawki tzn wywazenie, zeby statki nie skakaly na 80% tarcz jak ktos je przycisnie oraz nie na 5 -15% pod ciezkim ostrzalem 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie na napisanie nowego postu zamiast edycji poprzedniego.

A wiec skrypt powedrowal na mamuta http://www.mamuthq.net.pl/pobierz_plik_311_tc-eksperymentalny-skok-awaryjny.html , skrypt jest amatorski wiec, moze nie dzialac super pieknie, nie bawilem sie w tworzenie jakiegos menu itp bo nie mam pojecia jak sie to robi (na dzien dzisiejszy), byc moze kiedys sie doda menu do zarzadzania parametrami skryptu.

Ps w readme zapomnialem dopisac zeby przypadkiem nie odpalac skryptu w przypadku gdy oslony < 60%, bo statek automatycznie odpali naped, niewazne ze nie jest atakowany

To raczej prosty skrypt, nie taki jak CODEA, MARS itp wiec nie powinno byc zandych problemow z usunieciem go. Ale na wszelki wypadek napisze, ze testujecie na wlasna odpowiedzialnosc 🤪 (ja mam go normalnie w grze, robilem z nim rozne cuda i gra sie niezepsuta wiec mysle ze jest ok)

Ps2 skrypt jest testowany na Cmod3 wiec nie bardzo wiem jak sie zachowa na normalnej wersji gry, gdzie dmg broni jest wielokrotnie wiekszy

Uwagi mile widzialne do co dzialania skryptu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie sie go nie kupuje, trzeba miec tylko polecenia nawigacyjne mk1.

Polecenie jest dostepne w dodatkowych poleceniach statku ponizej rozkazow dla wierzyczek.

A co do uzycia po uruchomieniu podajemy sektor ewakulacyjny i moc generatora oslon i tyle, na dole pojawia sie i ostro spamuje tym napisem

"nazwa statku 0||1000|0"

gdzie 0 - oznacza dmg jaki otrzymujemy (minus przy liczbie oznacza regeneracje tarcz)

1000 - to prog skoku, jesli zejdzie ponizej 10 nastapi uruchomienie napedu

i ostatnia pozycja to dodatkowa zmienna ktora zabezpiecza przed skokiem, gdy nieotrzymujemy obrazen 0-nie skacz 1-tak

Z tego co zauwazylem statki M2 w walce 1vs1 zaczynaja uruchamic naped skokowy przy 40% tarcz a a ucieczka z sektora nastepuje przy 20-25% z modem Cmod3, przy normalnym dmg broni, mozliwe ze skoczy blizej 10% albo nawet z uszkodzeniami kadluba chodz niepowienien, bo prog skoku jest liczony na podstawie tarcz ich reneneracji i dmg jaki statek otrzymal

Skrypt dziala w petli z interwalem 4s zeby nie mulic kompa, chodz nie wiem czy faktycznie to cos daje bo przy ustanieniu go na 1s nie widac roznicy. Mozliwe ze mam gre przeciazona skryptami bo jak latam M7M i odpalam zapore pociskow z wlaczonym autoskokiem to skrypt sie poprostu wylacza, gdy ma go wlaczona sojusznicza jednostka dzieja sie ciekawe rzeczy typu wszystkie statki w sektorze staja, wrogowie nie reaguja na nic 🤪, takze strzela sie jak do kaczek, po paru sekundach wszystko wraca do normy. To chyba mod FDN ktory na obecna chwile obsluguje mi 131 stacji a laptop nie ma bog wie jak silnego procka bo 2x2GHz.

Wogole przy wylaczonym autoskoku jak daje rozkaz moim statkom ochrony lub lecenia za mna, te czesto staja w miejscu przy wlaczonym seta i czesto dolatujac do wroga okazuje sie ze wsparcie zostalo 30km za mna ;/, ale to inna historia.

Wystepuje tez glupi blad gdy statek ma rozkaz atakowania konkretnego celu, statek pomimo skoku do sektora, zaczyna ladowac naped skokowy i wraca na pole bitwy, proboje z tym walczyc ale narazie nie bardzo wiem jak. Spobob by tego uniknac to wydawac polecenia nie zwiazane z atakiem konkretnego obiektu tylko polecenia obszarowe np zniszcz wszystkich wrogow, po ucieczce z sektora nadal bedzie wykonywal polecenie ale w aktulnie zajmowanym sektorze

Proboje ciagle go wywazyc zeby statki opuszczaly sektor przy ok 10% tarcz ale jak narazie ciezko idzie, albo skacze za wczesnie ok 40-50% albo skacze z naruszonym kadlubem, jak dotad ok 90% kadluba. Niestety chyba bede musial sobie zrobic jak skrypt dodajacy wrogie statki bo zdazylem juz wyczyscic 3glowne sektory Xenonow 😉, a skrypt nie powiem pare razy uratowal zycie moim m2 i m7. Chodz pare razy skoczyly nie adekwatnie do sytuacji(pewnie niskie morale zalogi 😀 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

bardzo fajny skrypt, czegoś takiego właśnie szukałem. Dobra robota Meydey 🤪

szkoda, że nie bardzo się na skryptach znam może by coś sklecił.... jeszcze jakby się dało ten spam 0|1000|0 wyłączyć była by pełnia szczęścia..... a tak ap ropo, podejrzewam, że podobne pomysły napędzają skrypt Escape Pods (nr 66 na liście forum:)) może ta sugestia się zda autorowi do poprawek

Ps. emmm no i jeszcze jeden problem, ze względu na ten spamujący monit o osłonach (czasem zagłusza mi ważne informacje) chciałbym go czasem wyłączyć (znaczy się skrypt - dokładniej to polecenie na statku). Jak to zrobić? bo polecenie nie widnieje w spisie (jak np: moskito def)

Ps2. I się sam problem rozwiązał 😉 Nieeleganckie rozwiązanie jeśli jest skuteczne jest eleganckie 😀 Mechanika gry pozwala na statkach odpalić tylko 2 polecenia tego typu jednocześnie. Wystarczy wiec włączyć wspomniany już moskito i np: MARS`a. Gra z braku miejsca sama wykasuje skok awaryjny. Te zastępcze zaś można usunąć normalnie.

Nie jestem pewien, ale skrypt skok awaryjny miał u mnie jakiś problem z wycofaniem pokładowych myśliwców na cerberusie (CODEA). Nie chciały wrócić teleportem tylko uparły się ręcznie dokować. To tak tylko gdyby autor chciał szukać humorów skryptu. Mnie problem wyskoczył tylko raz gdy cerber był pod ciężkim ostrzałem, możliwe że odpowiada za to sam CODEA gdy dostanie nakaz skoku z skryptu skok awaryjny. Innych zacięć w skrypcie nie znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ze tak z poslizgiem, ale dlugo nikt nic nie pisal ze przez pare dni bylem nie obecny na forum, a wiec tak:

posiadam ulepszona wersje skryptu(tak mi sie wydaje) chociaz niedokonca jest mozliwe wywazenie skryptu, czasami statki uciekaja z sektora zbyt wczesnie, a czasami zbyt pozno. Jest to spowodowane ostrzalem i dmg jaki otrzymujemy w danej chwili i interwalem z jakim dziala skrypt. Prawdopodobnie dalo by sie jeszcze to poprawic ale narazie ze tak powiem nie mam za bardzo czasu tego testowac, kazda poprawka to przynajmniej 1-2 wyczyszczone sektory Xenonow zeby mozna bylo stwierdzic czy jest ok czy nie, pozatym wrocilem do C++ i opengla i proboje pisac algorytm generatora modeli statkow kosmiczynych 🤪.

Wiec poprostu wysle skrypt Yackowi dzisiaj badz jutro i jak cos to bede probowal poprawiac na bierzaco.

Co do nowego skryptu to po uruchomieniu go wybieramy jedynie przyjazna nam rase, a statek podczas skoku wybierze losowy sektor znajdujacy sie niedalej niz 15skokow od aktualnie zajmowanego sektora wyzej wybranej rasy.

skrypt juz tak nie spamuje wiadomosciami, ma ustawiony 5 - sekundowy interawal, gdy zostanie zaatakowany zmienia sie na 3sek (chociaz tutaj mozliwe ze jeszcze nastapia zmiany). Natomiast informacje ktore wyswietla, w zaleznosci od tego czy statek jest atakowany czy nie, wyswietlaja sie z rozna czestotliwoscia. Zostala tez troche zmieniona logika dzialania skryptu ale to opisze jak skrypt bedzie wisial na "mamucie".

A teraz tak:

promet22 fajnie ze Ci sie podoba 😉, co do pierwszego problemu to chyba nie czytales doklanie jak to wylaczyc 😀 a pisalem o tym, a wylaczasz prawie tak samo jak sam opisales tylko ze w miejscu gdzie wybrales skrypt, poprostu wchodzisz jeszcze raz i wybierasz "brak", skrypt sam sie wylaczy, nie musisz wczesniej wybierac innego polecenia ( niestety nie wiem dokladnie jak zrobic zeby polecenie bylo widoczne caly czas gdy jest aktywne)

Jesli chodzi o drugi problem z (CODEA), jest bardzo mozliwe (choc nie mowie ze na 100% wszystko zalezy od procka jaki sie posiada) ze moj skrypt jest za to odpowiedzialny, niestety z tym nic sie nie da zrobic(poza kupnem 32rdzeniowego 128bitowego procesora 😀 ), jest to spowodowane duzym obciazeniem jakie skrypt generuje (przeczytaj co wczesniej napisalem o tym co sie dzialo u mnie jak go odpalilem, statki stawaly w miejscu, nikt nie strzelal, w momecie gdy odpalalem zapore pociskow na M7M). Byc moze jak bedzie czas to popatrze jak rozwiazali to w Escape Pods i uda sie go jakos zoptymalizowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Bawiąc się trochę w programowanie pod X3, postanowiłem oprzeć swoją pracę o coś co już jest zrobione. Ponieważ przypadkiem zauważyłem iż do tego skryptu nie ma zrobionego menu postanowiłem spróbować:

Skrypt jest w niczym nie zmieniony (bo to nie moja praca) tylko dorobiona jest do niego oprawa.

Wchodzimy w komendy naszego statku następnie Zwyczajne (lub Custom Menu w angielskiej wersji) później już tylko trzeba wybrać nową opcję "Interfejs Mikrokontrolera Skoku Awaryjnego" następnym krokiem jest wybranie ustawienia Podstawowych parametrów. W pierwszym oknie ustawiamy Moc regeneracji osłon następnie wybieramy sektor do którego będzie nas ewakuował skrypt.

link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...