Skocz do zawartości

Frontier: First Encounters aka ELITE III


Sorkvild
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zapewne po tytule czesc z was napewno sie domysla co to za tytul 😆 bo na tym tak naprawde sie wszystko zaczelo. Rok 1984 wystartowala seria Elite, zas w 1995 ukazala sie naznamienitsza czesc gry czyli FRONTIER: FIRST ENCOUNTERS. Gre mozna zaliczyc do grona "space-sim-handlowek-o-przygodowym-charakterze". Gre zaczynamy w malej kapsule z przestrzenia ladunkowa 5 (taki maluch) rzuconym gdzies w jednym z (setek!) ukladow slonecznych. Gra stawia na zupelna dowolnosc odgrywanej roli i nic nie stoi na przeszkodzie by zostac gwiezndym kupcem, szmuglerem czy piratem lub strozem prawa. Wszystkiemu towarzyszy system rang i reputacji, gdzie kazdy nas zly czyn (oczywiscie ten wykryty) zostaje skrzetnie odnotowywany i nalozona na nas zostaje nagroda. Skad my to znamy nieprawdaz ?

W grze mozemy latac na okolo kilkudziesieciu roznych statkach dzielacych sie na klasy. Tak wiec sa statki handlowe, statki sluzace do walki, statki o specjalnym przeznaczeniu (czyli np. gornictwo kosmiczne, promy pasazerskie itd). kAzdy statek ma swoje sczegolowe parametry techniczne, oprocz tego na kazdy statek potrzebna jest nam zaloga sluzaca do obslugi maszyny i laserow! Dodatkowo kazdy statek pozwala na mozntaz odpowiedniego do swej klasy wyposazenia, ktore dzieli sie na bron laserowa (kazdy laser posiada swoja moc np. 20MW), rakiety, torpedy, miny oraz bomby. Sytemy kierowania ogniem i wspomagajace wyposazenie obronne (czyli tarcze, przeciwrakiety ...). Skanery, nawigacja i komputer pokladowy. Sprzeet gorniczy. Napedy skokowe (jest i ch kilka typow nawet, a nie jeden!). Kabiny pasazerskie. Zaklocacze sygnalu ... Troche tego jest i nie wymienie wszytskiego. Jest tego bardzo duzo. Podobnie jak w tym poscie nie wymienie wszytskich atutow tej gry.

Jesli chodzi o towary, ktorymi mozemy handlowac sa one podzielnone na legalne i nielegalne, z tym ze niektore nielegalne towary moga byc legalne w pewnych systemach a niektore niet - co jest logiczna rzecza. Towary przykladowe ... Woda, ziarno, miesa syntetyczne, alkohol, narkotyki, nawozy, zwierzeta i ich skory, niewolnicy, elektronika,mineraly, komputery, bron, plaiwa itd. lacznie jest 36 towarow jakimi mozemy obracac w handlu.

Sterowanie w grze nie jest bulka z maslem jak jest to w X-ach, i wystrtowanie czy ladowanie na powierzni planety bedzie stanowilo wielkie wyzwanie i dlatego racze przestudiowanie manuala.

Coz moge powiedziec ... Swiat FFE jest absolutnie nie do opisania nawet nie probowalem liczyc tych wszystkich sektorow i ukladow gwiezdnych oraz planet, ktore mozemy odwiedzic. Oprocz tego tetni on swym wlasnym zyciem wraz ze zmnienna jego ekonomia. Jak na tamte czasy gra pozostaje niedoscignionym idealem, nawet w dniu dzisiejszym! Wspaniale odwzorowanie praw fizyki panujacych w przestrzeni, grafiki planet, i stacji kosmicznych. Dodac do tego ten nieskonoczny swiat, i wyobrazcie sobie ze wszystko miesci sie w zaledwie kilku megabajtach danych.

Z ta gra zetknalem sie po raz pierwszy wlasnie na przelomie 96/97, ale wowczas nie wykazywalem takie zainteresowania space simami, ale jak na tamten czas gra mnie wgniotla bardziej niz uczenie sie na klasowki w szkole.

Pomimo iz FFE ma juz troche archaiczna grafike, dla kogos kto bardziej ceni sobie rozgrywke niz cukiereczki graficzne bedzie to gra idealna i bedzie tym czego szukal. Z drugiej strony i do tej grafiki da sie przyzwyczaic. Przynam ze mam podobne gry na palmtopie i da sie przyzwyczaic i to wlasnie taka oprawa graficzna bardziej stymuluje nasza wyobraznie do dzialania. Ponownie na FFE natrafilem dosc niedawno i troche czasu mi zajelo przyswojenie zasad pilotazu statku i procedur dokowania i wiele innych rzeczy. Naszczescie mamy w sieci bardzo dobry, polski serwis z wysminitymi opracowaniami nt gry oraz forum zrzeszajace fanow tej gry. Gra zostala opublikowana do pobrania za darmo, aczkolwiek ze wzgledu na rozmiar dostepna jest tylko wersja bez filmikow i muzyki. Jesli ktos by reflektowal na full wersje wowczas prosze o kontakt PM, a pomysli sie o zahostowaniu.

Na zakonczenie dodam, iz chcialbym zeby wszystko to co jest w FFE bylo w X3. Egosoft bardzo duzo rzeczy zaczerpnal z FFE, lecz jedynie mala czastke tego co prezentuje oryginal. Tworca gry David Braben pracuje nad nastepna czescia czyli Elite IV i mam nadzeje, ze gdy ten tytul sie ukazae - wymiecie wszystko i bedzie tylko Elite. Goraco polecam!

Wszystko zwiazane z gra, wraz z downloadem znajdziecie tutaj

http://frontier.net.pl/

Uruchomienie gry na XP czy VIsta nie jest problemem, Jest specjalna aplikacja pozwalajaca uruchamiac z trybu windows, kilka kliniec i gramy. Zapomnijacie o dosboxie. Jakby ktos mial problemy z gra lub chcialby sie podzielic swoimi wrazeniemi niechaj pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko, ale na temat 😆.

Ta gra ma totalnie skopsany poziom trudności, równie szybko jak ją kupiłem, tak odstawiłem na półkę. W Elite 2 Frontier jak większość tutaj zarywałem nocki, ale długo wyczekiwana FE jest całkiem niegrywalna. Jak tylko wylatywałem w swoim statku poza znane najbliższe układy planetarne (gdzie latając w te i nazad nie idzie się dorobić lepszego latadła) od razu obskakiwało mnie kilku piratów z laserami strumieniowymi i kaplica. Próbowałem tak długo wyjść poza początek, aż się zniechęciłem 😆 .

FE oddam za friko kto chętny - płytka + manuale, oczywiście oryginały. Jedynie bez pudełka, które wyrzuciłem, bo zajmowało miejsce. Oczywiście nie wysyłam pocztą, bo to kosztuje, tak jak pójście na pocztę 😆 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

FE oddam za friko kto chętny - płytka + manuale, oczywiście oryginały.

S11 a gdzie mieszkasz?

Bo jestem zainteresowany, i to bardzo 😆

A żeby nie robić OT:

Jak by ktoś miał trudności z ta gra i nie mógł znaleźć rozwiązania to może śmiało się odezwać na forum strony którą podał Sorkvild:

http://www.frontiergame.yi.org/forum/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak tylko wylatywałem w swoim statku poza znane najbliższe układy planetarne (gdzie latając w te i nazad nie idzie się dorobić lepszego latadła) od razu obskakiwało mnie kilku piratów z laserami strumieniowymi i kaplica. Próbowałem tak długo wyjść poza początek, aż się zniechęciłem 😆 .

Heh, mnie wlasnie tego zwlaszcza w X3 brakuje, zas w X2 na extreme dawalo rady 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
Cytat

Jak tylko wylatywałem w swoim statku poza znane najbliższe układy planetarne (gdzie latając w te i nazad nie idzie się dorobić lepszego latadła) od razu obskakiwało mnie kilku piratów z laserami strumieniowymi i kaplica. Próbowałem tak długo wyjść poza początek, aż się zniechęciłem 😆 .

Heh, mnie wlasnie tego zwlaszcza w X3 brakuje, zas w X2 na extreme dawalo rady 😆

Hehe to jest tzw. syndrom OSH'a 😆. Jest dosyć częsty. Sam na początku miałem z tym problemy 😆. W FE 80% walki toczył za nas autopilot. W FFE dodano ciągi (przód, tył, góra, dół, lewo, prawo) którymi musimy ręcznie sterować w czasie walki i unikać laserów; nieraz manewrując między nimi ^^. Co wraz z regenerującymi się w czasie tarczami ochronnymi pozwala na opracowanie własnej strategii walki 😆.

Dodam jeszcze, ze np w czasie walki trzeba wiedzieć kiedy korzystać z jednego a kiedy z kilku ciągów naraz. Ponieważ gdy pracują dwa naraz to działają trochę słabiej niż gdy działa tylko jeden (po prostu moc jest dzielona). Czyli walcząc trzeba trafić cel i uciekając nieraz trzeba decydować czy uciekać dwoma ciągami (bo za kilka sekund zniszczę przeciwnika) czy zrobić zwrot i uciekać pełną mocą ciągu głównego (bo za chwile mnie zniszczą).

Dodać jeszcze mogę że nie zawsze trzeba uciekać pod kątem 90 stopni. Czasem starczy tylko na chwile odchylić i szybko wrócić tak by nie pozwolić przeciwnikowi uciec za nas.

Bo przeciwnik lecąc na nas może w nas walnąć i staranować, z tym tez trzeba sobie umieć radzić. I mieć trochę wyobraźni o sile bezwładności.

I tak mogę jeszcze bardzo długo 😆 . Po prostu pełną gębą trójwymiarowa przestrzeń oparta na Newtonowskich prawach fizyki 😆.

Niom a walka to tylko część FFE 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale do czasu gdy niedorobisz się cięższej maszynki i nie wyrobisz sobie refleksu..póżniej walka idzie jak sranie po browarku..miło,ładnie i bez bólu 😆

PS:Raziu i jak karta..działa?

Zawsze można wrócić do małych maszyn 😆

Karta śmiga aż miło 😆. W końcu dorwałem jakąś pracę, jak się dorobię przyjdzie czas na płytę gł. pod procek 😆. Raz jeszcze dzięki 😆.

Cytat

W stolycy, czyli Warszawka panie

Kurcze ja nawet do Opola muszę na północ jechać :/ . Naprawdę nie będziesz kiedyś przechodził koło poczty, kuriera czy czegoś tej maści? Można przecież wysłać na koszt odbiorcy 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee wszystko ma swoje granice, Elite II była doskonała i dla wszystkich, więc czemu długo wyczekiwana Elite III miała być tylko dla elity? To niesprawiedliwe i nauczka dla twórców, teraz ci co zawiedli się na Elite III będą do Elite IV podchodzić jak pies do jeża i ja będę jednym z nich 😆 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Cytat

W ostatnim CDA jako bonus dołączona została książeczka z wykazem 100 gier wiecznie żywych. Uważam za skandal 🙁 brak w tym wykazie gry Elite II: The Frontier. Przecież idea tej gry NIGDY! się nie zestarzeje (co innego grafika, ale w spisie tych gier były gry wiekowo i technologicznie podobne). ]😉

Tyle że Elite II podawali już we wcześniejszych zastawieniach 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...